Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2021)

Ocak ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2021)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2021)

Bu haftanın (15 – 21 Ocak 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Getir 128 Milyon Dolar Yatırım Aldı
 • TikTok’tan Türkiye’ye Temsilci
 • Mürsel Ferhat Sağlam Düzce Üniversitesi’ndeydi
 • Whatsapp’a Soruşturma
 • Yüz Yüze Eğitimle İlgili Flaş Karar
 • Açlık Ve Yoksulluk Raporu (Aralık 2020)
 • Linkedin’den Türkiye’ye Temsilci
 • Reklam Yasağı Başladı
 • Joe Biden Yemin Etti
 • AppStore İstatistikleri (2020)
 • Günün Gündemi (Aralık 2020)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Getir 128 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Teknoloji Haberleri’ne yerli bir girişimin aldığı yatırımla başlıyoruz. Anında teslimat firması Getir, aldığı yeni yatırımla değerini yaklaşık 850 milyon dolara çıkarttı. Firma geçen sene 38 milyon dolar yatırım almıştı. Yeni yatırımın tutarı ise 128 milyon dolar olarak açıklandı.

TikTok’tan Türkiye’ye Temsilci

Video paylaşım odaklı popüler sosyal ağ TikTok, “Sosyal Medya Yasası” kapsamında Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurdu. Firma tarafından yapılan açıklamada; “Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda, onlara katılmasak bile yerel yasalara saygı göstermekte kararlıyız. Bu itibarla, yasanın gerekliliklerine uyacağız.” ifadeleri kullanıldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Mürsel Ferhat Sağlam Düzce Üniversitesi’ndeydi

Branding Türkiye’nin Kurucusu Ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam Düzce Üniversitesi’ndeydi! 2 Ocak 2021’de gerçekleştirilen etkinlikte dijital markalaşma odağında bir konuşma gerçekleştiren Sağlam, kavrama dair bilinmeyenleri anlattı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Whatsapp’a Soruşturma

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, gizlilik politikasıyla ilgili birtakım değişikliklere gittiğini geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurmuş ve bu değişiklikleri bir sözleşme şeklinde kullanıcılarına sunmuştu. Değişikliklerin başında WhatsApp’ın kullanıcı verilerini bundan böyle Facebook ve Facebook’a bağlı diğer şirketlerle tamamen “yasal” bir şekilde paylaşacağı yer alıyordu. Yeni koşulları kabul etmeyen kullanıcılar ise 8 Şubat 2021 tarihi itibarıyla WhatsApp uygulamasını kullanamayacaklar. İşte, yaşanan bu sürecin akabinde Rekabet Kurulu devreye girdi ve Whatsapp hakkında soruşturma başlattı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yüz Yüze Eğitimle İlgili Flaş Karar

Teknoloji Haberleri’ne hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin merakla beklediği bir haberle devam ediyoruz. CNN Türk‘te yayınlanan Neler Oluyor programında, Göksu Öngören Özgür ve Hakan Çelik‘in sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı, yüz yüze eğitim konusunun 15 Şubat’tan 10 gün önce netleşeceğini ifade etti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Açlık Ve Yoksulluk Raporu (Aralık 2020)

Teknoloji Haberleri’ne Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması ile devam ediyoruz. Rapor Aralık 2020 için yayınlandı. Rapora göre Aralık 2020’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 8.436,27 TL oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Linkedin’den Türkiye’ye Temsilci

Kariyer ve iş odaklı popüler sosyal ağ Linkedin, Sosyal Medya Yasası kapsamında Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurdu. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter üzerinden konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Reklam yasağı uygulamasının Resmî Gazetede yayımlanmasına günler kala Linkedin de ülkemize temsilci atayacağını açıkladı. Sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci bildirimleri bizi mutlu ediyor. Diğer sağlayıcılardan da aynı hassasiyeti bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Reklam Yasağı Başladı

Teknoloji Haberleri’ne bir süredir gündemde olan önemli bir konuyla devam ediyoruz. Sosyal Medya Yasası kapsamında birçok sosyal ağ Türkiye’ye temsilci atarken Twitter ve Pinterest’e ise temsilci atamadıkları için reklam yasağı geldi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Joe Biden Yemin Etti

3 Kasım 2020 tarihinde yapılan Başkanlık yarışını kazanan Joe Biden, olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı “ABD Kongresi”nde, Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts‘ın huzurunda 1893 yılından beri ailesinde olan İncil’e el basarak yemin etti. 50 yıllık politika kariyeri süresince senatör ve başkan yardımcılığında yemin etmek için de aynı İncil’i kullanan Biden, eski başkan John F. Kennedy‘den sonra ABD’nin ikinci Katolik başkanı oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

AppStore İstatistikleri (2020)

Teknoloji devi Apple, 2020’nin en çok indirilenlerini açıkladı. Buna göre 2020 yılında en çok video konferans uygulaması olan Zoom’u indirdi. Onun ardından Çinli sosyal medya devi TikTok ikinci sırayı aldı. Dünyanın dört bir tarafında yayına giren Disney+ ise en çok indirilen iOS uygulaması olarak listede yerini aldı. Bu bilgilerin akabinde şimdi en çok indirilenleri kategorisel olarak paylaşalım. İşte AppStore 2020 İstatistikleri!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Aralık 2020)

Teknoloji Haberleri’ne Günün Gündemi ile devam ediyoruz. Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Aralık ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.


Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2021) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ocak 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.