Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan basın açıklamasında yeni Koronavirüs kısıtlamaları ile ilgili detaylar da yer aldı.

Dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı yaklaşık 3,5 saat sürdü. Toplantı sonrası alınan kararlara yönelik ayrıntıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. İşte yeni Koronavirüs kısıtlamaları ile ilgili tüm detaylar!

Yeni Koronavirüs Kısıtlamaları

Akşama doğru sona eren Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçerek açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısıtlamalara ilişkin detayları aktardı. Herkesin merakla beklediği yeni tedbirleri sizler için derledik.

Vaka, hasta ve ölüm sayısındaki artış nedeniyle yeni kısıtlamalara gidilmesinin gerekli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Koronavirüs tedbirleri ile ilgili aktardıkları şöyle;

  • Salgınla mücadelede en önemli araçlardan biri olan aşılama çalışmalarında oldukça ileri seviyedeyiz
  • Şartların el verdiği her durumda normalleşme adımlarını atarak kısıtlamalardan bunalan milletimize nefes aldırmaya, sıkıntı yaşayan esnafımıza yol açmaya çalışıyoruz
  • Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek.
  • Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek.
  • Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık Cumartesi ve Pazar günü olarak sürecektir.
  • Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80’ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır.
  • Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek.
  • Bu mübarek ay boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız. Sadece Ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır.
  • Nisan ve Mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek ve ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız.

Yeni Koronavirüs kısıtlamları ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aktardıkları bu şekildeydi. Yeni tedbirlere ilişkin en dikkat çeken konu Cumartesi günlerinde yeniden sokağa çıkma yasağının uygulanacak olması. Öte yandan çok yüksek riskli illerin sayısının 58’e yükseldiği bilgisi de yine açıklamada dikkat çeken başlıklardan biri oldu.


💡 Hani Kurumsaldık?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.