Dijital Markalaşma Nedir? Niye Önemsenmiyor?

İnsan bazen gözünün önündekini fark edemez. Böyle durumlar için “bakar kör” deyimi kullanılır. Kurumsalda buna “işletme körlüğü” denir. Kavramları fark edememeye ne deniyor bilmiyorum. En azından literatürde bunu ifade eden bir söz öbeği yok. O halde buna da “kavram körlüğü” diyelim. Dijital markalaşma kavramına karşı bir “kavram körlüğü” yaşadığımız doğrudur.

Bilen bilir, kavramları önemserim. Yazdığım kitaplarda, akademik ve sektörel makalelerde, verdiğim eğitimlerde, katıldığım panel, seminer ve konferanslarda mutlaka ama mutlaka kavramların önemine vurgu yaparım. Türkiye’nin kavramlarla ilgili sorunu olduğunu dile getirmekten de çekinmem.

Dijital odaklı bir iş yapıyorum. Yeni nesil bir mesleğe sahibim. Dijital sadece meslekleri, kurumları, işletmeleri, fabrikaları, parayı, ticareti, ekonomiyi, eğitimi dönüştürmekle kalmadı kavramların da dönüşmesini sağladı. Örneğin pazarlama tek başına yetmiyor. Artık dijital pazarlama var. Dijital pazarlama kendi içerisinde birçok alt başlığa ayrılıyor fakat o da aslında bütünleşik pazarlama denilen o çatı kavramın içerisinde ye alıyor.

Madem kavramlar üzerinden gidiyoruz bir noktaya daha parmak basmakta yarar var. Bazen bir kavramı açıklamanın en kısa yolu eş anlamlı sözcük ya da sözcükleri kullanmaktır. Bütünleşik pazarlama dediğimiz kavramı açıklarken içerisinde 100+ kavram, süreç ve uzmanlık var diyoruz. Bu 100+ kavram, süreç ve uzmanlık büyük oranda uygulandığında markalaşma süreci başlar ve devam eder. O zaman bütünleşik pazarlama için stratejik marka yönetimi eşleştirmesini yapmak yanlış olmaz.

Peki her şey tamam da dijital markalaşma nedir? Bu kavramı nereye oturtmak gerekiyor?

Yüzlerce hatta binlerce profesyonel, uzman, yazar, blog, mecra, dergi, firma, ajans bütünleşik pazarlamaya dair içerik üretiyor, içerik tüketiyor, iş talep ediyor, iş üretiyor, iş tüketiyor vs. Lakin hiç kimse dijital markalaşma kavramına dair iki çift kelam etmiyor. Oysa “dijital” ve “markalaşma” iki güçlü kavram. Bu iki güçlü kavramın birleşiminden oluşan “dijital markalaşma” kavramının gücünü, kapsamını veya etkisini anlatmak için belki bir kitap yazmak gerekir. Aslında bu süreç biraz da dijital pazarlama kavramının doğma ve piyasa tarafından içselleştirme sürecine benziyor. Gerçi dijital pazarlama dahi tam manasıyla açıklanabilmiş değil fakat yine de dijital pazarlama ile ilgili binlerce bilgi mevcut.

Ben kısır bir alan keşfettim. Kavramları önemseyen birinin kavramları keşfetmemesi düşünülemez. İşte dijital markalaşma kavramını bu nedenle umursuyorum. İşe bir makaleyle başlamak istedim. Bu makaleyi yazmaktaki amacım biraz da bu. Dijital markalaşma kavramının “nedir”inden başlayıp “nasıl”ına giden süreçte tüm detayları olabildiğince aktarmaya çalışacağım.

Dijital Markalaşma Nedir?

Sıradan bir “nedir?” tanımı yapmak istemiyorum. Örneğin dijital veya markalaşma kelimelerini ayrı ayrı açıklayıp meseleyi boğmayacağım. Türk Dil Kurumu Sözlüğü formatında makale yazmadığımı ya da eğitim vermediğimi belirtmek isterim.

“Nedir”leri anlatırken bile işe “nasıl” katmaya çalışırım. Zaten her fırsatta meselelerin “nedir”inden ziyade “nasıl”ına odaklanmalıyız diye bas bas bağırıyorum. Böyle diyen birinin şimdi klasik bir anlatımla “dijital markalaşma nedir?” üzerine yoğunlaşması trajik gözükse de öyle değil. Zira henüz dijital markalaşma kavramına dair “nedir”ler hiç yazılmamış ya da konuşulmamış. Dolayısıyla bir yerden başlamak gerekiyor. Bu nedenle de “dijital markalaşma nedir?” sorusuna kısa ama açıklayıcı bir yanıt vereceğim.

Dijital markalaşma; bütünleşik pazarlama denilen o çatı kavramın içerisinde yer alan 100+ kavram, süreç ve uzmanlıklardan biridir. Dijital markalaşma; dijital pazarlamanın altındaki kavram, süreç ya da uzmanlıkların bir bütün halinde kullanılarak veya kurgulanarak gerçekleştirilmesidir. Lakin yalnızca dijital pazarlama sürecinin dört dörtlük uygulanması dijital markalaşma anlamına gelmez. Zira dijital markalaşma; geleneksel kavram, süreç ve uzmanlıklardan da beslenir. Her ne kadar geleneksel pazarlamadan beslenme ihtimali olsa da dijital markalaşmada odak dijitaldir. Kısacası dijital markalaşma bir sonuçtur. Daha ziyade bir hedeftir.

Bu arada birinin “dijital markalaşma uzmanı” olması için öncelikle dijital pazarlamaya dair tüm süreçlere hakim olması ve markalaşma üzerine akademik bir kariyere sahip olması gerekiyor.

Makalenin başlığı 2 soruyu içeriyor. Buraya kadar ilk soruya yanıt vermiş olduğumu var sayıyorum. Dediğim gibi bu kavramı Branding Türkiye’de çeşitli başlıklar çerçevesinde hem ben işleyeceğim hem de diğer yazarlar işleyecek. Çünkü dijital markalaşma kavramını önemsiyoruz. Lakin sadece makalelerle, infografiklerle ya da videolarla değil aynı zamanda etkinliklerle de bu kavramı besleyecek kadar önemsiyoruz.

“Dijital markalaşma neden önemsenmiyor?” sorusunun yanıtı aslında makalenin girişinde anlattığım konuda gizli. Evet, kavramlarla sorunumuz var. Öncelikle bunu aşmalıyız. Kavramları irdelemeye, konuşmaya, yazmaya, kavramlar üzerine düşünmeye çekinmemek gerek.

Dijital markalaşmaya dönecek olursak biz Branding Türkiye yazarları ve okurları olarak bunu önemsiyoruz…

Nasıl mı?

Bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların yer aldığı, dijital dünyanın marka mecrası Branding Türkiye’nin, etkinlik odaklı alt markası olan Branding Türkiye I Etkinlik olarak birkaç defa birkaç farklı üniversitede “Dijital Markalaşma Zirvesi” düzenledik. Zirveye katılan konuşmacılar kendi uzmanlık alanları çerçevesinde “dijital markalaşma” kavramını besledi. Bir konuşmacı SEO açısından dijital markalaşma kavramını irdelerken, bir başka konuşmacı growth hacking / marketing konusuyla dijital markalaşmayı bağdaştırdı. Bir başka konuşmacımız adwords, öteki sosyal medya, bir başka konuşmacı içerik pazarlaması çerçevesinde, başka bir konuşmacı e-ticaret odağında dijital markalaşmaya değer kattı.

Bu listeyi uzatmak mümkün ama ben çok uzatmayacağım. Kısacası dijital pazarlamaya dair bir uzmanlığa sahip herkes odaklandığı konu / alan çerçevesinde dijital markalaşmayı değerlendirdi diyerek bu konuyu noktalayacağım.

Bu makalede dijital markalaşma kavramının “nedir”ine kısaca değinmeye çalıştım. Belki birkaç konu odağında dijital markalaşmayı anlatmalı, kavramın nedirine dair soru işaretleri ortadan kalkmaya başladığında “nasıl”a geçmeliyiz

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir