E-posta pazarlaması ile sosyal medya pazarlama birbirinden farklı alanlar gibi görünebilir fakat aslında e-mail pazarlaması ile sosyal medya stratejisinizi geliştirebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlama ve e-posta pazarlaması birbirinden farklı alanlar gibi gözükseler de aslında her ikisi de takipçilere / müşterilere ulaşmak için dijital markalaşma (dijital pazarlama ve marka yönetimi – iletişimi) araçlarıdır. Peki ya e-posta pazarlaması, sosyal medya varlığınızla uyumlu bir şekilde çalışarak sosyal medya odaklı pazarlama faaliyetlerine yardımcı olursa? Veya şöyle sorayım; sosyal medya stratejinizi güçlendirmek için e-posta pazarlaması kartınızı stratejik şekilde kullanırsanız ne olur?

“Aslında bu çok iyi olurdu” dediğinizi duyar gibiyim. 🙂 O yüzden bu makalede e-posta pazarlaması ile sosyal medya stratejisinin nasıl geliştirileceğine dair birkaç tavsiye vereceğim.

E-Posta Pazarlaması İle Sosyal Medya Stratejisi Geliştirme

Evet, bu makalede e-posta pazarlaması ile sosyal medyada nasıl daha stratejik olabiliriz konusu üzerine bir değerlendirmede bulunacağız. O halde sözü daha fazla uzatmadan asıl konuya geçelim.

E-Posta Pazarlaması İle Organik Trafik Kazanın

Markanızın Facebook, Instagram, Youtube hesaplarında yeni bir video paylaştığını ve dolayısıyla da organik trafik hedeflediğini varsayalım. Videoyu paylaştıktan sonraki ilk birkaç dakika, içeriğe organik erişim bakımından kritiktir. Algoritmaların paylaşımınızı fark etmesi ve onu yükseltmesi için hızlı bir şekilde görüş, beğeni, paylaşım yani kısaca etkileşim almanız gerekir.

Eğer sağlıklı (etkin ve aktif) bir e-posta listeniz varsa, videoyu paylaşmadan önce onlara video paylaşım saatinizi hatırlatan bir e-posta gönderebilir ve böylece yeni paylaştığınız videoya hedefli bir organik trafik çekebilirsiniz. Unutmayın ki e-posta listenizdeki aboneler, sahip olduğunuz en sadık kitledir. Dolayısıyla da yeni bir paylaşım yaptığınızda e-posta aboneleriniz, paylaştığınız post ile hızlı bir şekilde etkileşime geçerek organik trafiğinizi yükseltebilirler.

E-Posta Pazarlaması Tavsiyeleri

Çoğu zaman e-posta pazarlaması dediğimiz zaman aklımıza web sitemize yönlendirmek veya ürünlerimizi pazarlamak gelir. Bu doğru bir yöntem olsa da, neden onları sosyal medya varlıklarımız için de kullanmayalım?

Çok Kanallı Pazarlamanın Gücünden Yararlanın

Günümüz dijital dünyasında akılda kalmak istiyorsanız, insanların sizi görmesi gerekir. Hem de disiplinli, sürdürülebilir bir şekilde ve tahmin ettiğinizden çok daha fazla kez. Bu bilgi ışığında; hedef kitlenizle, markanız arasında bağlantı sağlamak içinse birden çok kanal kullanırsınız. E-posta pazarlaması ve sosyal medya, kullanacağınız bu kanallardan olabilir. Ancak marka kimliğinizin, kullandığınız kanallarla arasında bir tutarlılık olması gerekir. Öte yandan markanızın ses tonunu kullandığınız kanallara göre yeniden ayarlamalısınız.

Mesela sosyal medya varlıklarınızda eğlenceli ya da viral olabileceğini düşündüğünüz bir içerik paylaştığınızda bunu e-posta pazarlaması yardımıyla e-posta listenizdekilerle paylaşın. Ayrıca, bülteninizin içeriğini bir teaser ile sosyal medya varlıklarınızda paylaşabilir ve takipçilerinizi e-posta listenize abone olmaları konusunda ikna edebilirsiniz.

Hedef Kitle Belirlemek İçin E-Posta Listesini Kullanın

E-posta pazarlaması için kullandığınız e-posta listenizi Facebook Reklam Yöneticisi‘ne yükleyerek özel bir hedef kitle oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunu yaptığınızda, Facebook e-posta abonelerinizin profillerini bulacak. Siz de böylece bu kitleyi bir reklam kampanyası için bir hedef olarak kullanabileceksiniz. Bu, e-posta abonelerinizi Facebook’ta kolayca yeniden hedefleyebileceğiniz anlamına gelir. Öte yandan, aynı şeyi Google‘a vereceğiniz reklamlar için de yapabilirsiniz. Bunun için e-posta listesi dosyanızı Google’ın belirttiği kurallar çerçevesinde biçimlendirerek, Google Ads panelinden yüklemeniz gerekmekte.  Ancak hepsi bu kadar değil. E-posta abone kitlenizi oluşturduktan sonra, Facebook’tan (veya Google) benzer bir kitle oluşturmasını isteyebilirsiniz.

Facebook ve Google; süper güçlü algoritmaları sayesinde abonelerinizi analiz edecek ve benzer demografik özelliklere, ilgi alanlarına vb. sahip olan kullanıcılardan sizin için bir hedef kitle oluşturacaktır. Daha sonra isterseniz bu yeni hedef kitleye yönelik reklamlar verebilirsiniz.

E-Mail Aboneleri İçin Özel Facebook Grubu Oluşturun

Hepimiz biliyoruz ki, Facebook sayfalarının organik erişimi yok denecek kadar azaldı. Ancak Facebook grupları, markanız için hala harika bir fırsat olabilir.

Daha önce de söylediğim gibi, e-posta aboneleriniz muhtemelen en iyi ve en sadık hayranlarınız. Hatta birçoğu potansiyel müşterinizdir. Bu nedenle, e-posta abonelerinizi özel olarak hazırladığınız Facebook grubunuza katılmalarını isteyebilirsiniz.

Bir Facebook grubu, faydalı içeriği kullanıcılarınızla ve / veya abonelerinizle paylaşmanız için mükemmel bir yer olabilir. Grupta üyeler markanıza soru sorabilir, markanızla etkileşime geçebilir veya üyeler birbirlerine o grubun içeriğine uygun konularda yardımcı olabilir. Bu da kitlenizde bir topluluk ve aidiyet duygusu yaratır.

Özel bir grup markanız için mantıklıysa, test edin ve sayfanızın elde ettiklerinden daha fazla ilgi çekici olmasına neden olup olmadığına bakın.

Yukarıda bahsedilenler, e-mail pazarlaması ve sosyal medyanın, markanızın erişimini ve katılımını en üst düzeye çıkarmak için birlikte çalışabileceği birkaç yöntemdir. Umarım yeni stratejileri denemeniz için size ilham verir.

Peki sosyal medya stratejinizi güçlendirmek için e-posta kullanmanın başka yollarını da düşünebilir misiniz? Önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.


💡 Bu arada Branding Türkiye‘nin e-posta listesine katılarak güncel içeriklerden, tavsiyelerden, ücretsiz etkinliklerden ve eğitim indirimlerinden anında haberdar olabilirsiniz. Bülten aboneliğinizi aktifleştirmek için buraya tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.