E-Posta Pazarlaması İle Sosyal Medya Stratejinizi Geliştirin

Sosyal medya ve e-posta pazarlaması tamamen birbirinden farklı görünebilir. Sonuçta her ikisi de takipçilere  / müşterilere ulaşmak için farklı iletişim ve dijital pazarlama araçlarıdır.

Peki ya e-posta pazarlaması, sosyal medya varlığınızla uyumlu bir şekilde çalışarak ona yardımcı olursa? Sosyal medya stratejinizi güçlendirmek için e-posta pazarlaması kartınızı stratejik şekilde kullanırsanız ne olur?

“Aslında bu çok iyi olurdu” dediğinizi duyar gibiyim. O yüzden bu makalede e-posta pazarlaması ile sosyal medya stratejisinin nasıl geliştirileceğine dair tavsiye niteliğindeki yöntemleri sıraladım

E-Posta Pazarlaması İle Organik Trafik Sağlamak

Markanızın Facebook, Instagram, Youtube hesaplarında yeni bir video paylaştığını ve organik trafik hedeflediğini varsayalım. Videoyu paylaştıktan sonraki ilk birkaç dakikanın içeriğe organik erişim bakımından kritik olduğunu biliyorsunuz. Algoritmaların paylaşımınızı fark etmesi ve onu yükseltmesi için hızlı bir şekilde görüş, beğeni, paylaşım yani kısaca etkileşim almanız gerekir.

Eğer sağlıklı (etkin ve aktif) bir e-posta listeniz varsa, videoyu paylaşmadan önce onlara video paylaşım saatinizi hatırlatan bir e-posta gönderebilir ve böylece yeni paylaştığınız videoya hedefli bir organik trafik çekebilirsiniz. Unutmayın ki e-posta listenizdeki aboneler, sahip olduğunuz en sadık kitledir.

Yeni bir paylaşım yaptığınızda e-posta aboneleriniz paylaştığınız post ile hızlı bir şekilde etkileşime geçerek organik trafiğinizi yükseltebilirler.

Çoğu zaman e-posta pazarlaması dediğimiz zaman aklımıza web sitemize yönlendirmek veya ürünlerimizi pazarlamak gelir. Bu doğru bir yöntem olsa da, neden onları sosyal medya varlıklarımız için de kullanmayalım?

Çok Kanallı Pazarlamanın Gücünden Yararlanmak

Günümüz dijital dünyasında, akılda kalmak istiyorsanız, insanların sizi görmesi gerekir. Hem de disiplinli, sürdürülebilir bir şekilde ve tahmin ettiğinizden çok daha fazla kez. İdeal olarak kitlenizle markanız arasında bağlantı sağlamak için birden çok kanal kullanırsınız.

E-posta pazarlaması ve sosyal medya, kullanacağınız kanallardan olabilir. Ancak marka kimliğinizin kullandığınız kanallar arasında tutarlı olması gerekir. Öte yandan markanızın ses tonunu kullandığınız kanallara göre ayarlamalısınız.

Sosyal medya varlıklarınızda eğlenceli ya da viral olabileceğini düşündüğünüz bir içerik paylaştığınızda bunu e-posta pazarlaması yardımıyla e-posta listenizdekilerle paylaşın.

Ayrıca, bülteninizin içeriğini bir teaser ile sosyal medya varlıklarınızda paylaşabilir ve takipçilerinizi e-posta listenize abone olmaları konusunda ikna edebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamlarına Hedef Kitle Belirlemek İçin E-Posta Listesini Kullanmak

E-posta pazarlaması için kullandığınız e-posta listenizi Facebook Reklam Yöneticisi‘ne yükleyerek özel bir hedef kitle oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunu yaptığınızda, Facebook e-posta abonelerinizin profillerini bulacak ve bu kitleyi bir reklam kampanyası için bir hedef olarak kullanabileceksiniz.


İlginizi Çekebilir: E-Posta Pazarlama Nedir? E-Posta Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?


Bu, e-posta abonelerinizi Facebook’ta kolayca yeniden hedefleyebileceğiniz anlamına gelir. Öte yandan, aynı şeyi Google‘a vereceğiniz reklamlar için de yapabilirsiniz. Bunun için e-posta listesi dosyanızı Google’ın belirttiği kurallar çerçevesinde biçimlendirerek, Google Ads panelinden yüklemeniz yeterli olacaktır.

Ancak hepsi bu kadar değil. E-posta abone kitlenizi oluşturduktan sonra, Facebook’tan (veya Google) benzer bir kitle oluşturmasını isteyebilirsiniz.

Süper güçlü algoritmaları abonelerinizi analiz edecek ve otomatik olarak benzer demografik özelliklere, ilgi alanlarına vb. sahip olan kullanıcılardan bir hedef kitle yaratacaktır. Daha sonra bu yeni hedef kitleye yönelik reklam grubuna reklam verebilirsiniz.

E-Posta Aboneleriniz İçin Özel Bir Facebook Grubu Oluşturmak

Hepimiz biliyoruz ki, Facebook sayfalarının organik erişimi yok denecek kadar azaldı. Ancak Facebook grupları, markanız için hala harika bir fırsat olabilir.

Daha önce de söylediğimiz gibi, e-posta aboneleriniz muhtemelen en iyi ve en sadık hayranlarınızdan bazılarıdır. Birçoğu potansiyel müşterinizdir. Bu nedenle, e-posta abonelerinizi özel olarak hazırladığınız Facebook grubunuza katılmalarını isteyebilirsiniz.

Bir Facebook grubu, faydalı içeriği kullanıcılarınızla ve / veya abonelerinizle paylaşmanız için mükemmel bir yer olabilir. Grupta üyeler markanıza soru sorabilir, markanızla etkileşime geçebilir veya üyeler birbirlerine o grubun içeriğine uygun konularda yardımcı olabilir. Bu da kitlenizde bir topluluk ve aidiyet duygusu yaratır.

Özel bir grup markanız için mantıklıysa, test edin ve sayfanızın elde ettiklerinden daha fazla ilgi çekici olmasına neden olup olmadığına bakın.

Yukarıda bahsedilenler, e-posta pazarlaması ve sosyal medyanın, markanızın erişimini ve katılımını en üst düzeye çıkarmak için birlikte çalışabileceği birkaç yöntemdir. Umarım yeni stratejileri denemeniz için size ilham verir.

Peki sosyal medya stratejinizi güçlendirmek için e-posta kullanmanın başka yollarını da düşünebilir misiniz? Önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir