Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2022)

Aralık ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2022)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2022)

Bu haftanın (22 – 31 Aralık 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Asgari Ücret Açıklandı
 • Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı
 • META 725 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti
 • Hani Kurumsaldık’tan 3 Yeni Bölüm
 • Türkiye’den 1 Trilyon Dolarlık Keşif
 • İstanbul’da Ulaşıma Zam
 • EYT’de Müjdeli Haber Geldi
 • Pele Hayatını Kaybetti
 • 2022 Yemek İstatistikleri Açıkladı
 • Cristiano Ronaldo Al Nassr’a İmza Attı
 • Kurumsal İletişim 2.0’ın Bu Haftaki Konuğu Muyki
 • İlk Türk Sağlık Programı Başlıyor
 • Portugal Golden Visa Hakkında Detaylar

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Asgari Ücret Açıklandı

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği yeni asgari ücret ile ilgili detaylar açıklandı! Buna göre; Net 8 bin 506 TL, brüt 10 bin 8 TL oldu. Bu arada 1 Ocak 2023 itibariyla 6 ay boyunca, işverene çalıştırdığı her bir asgari ücretli için 250 lira doğrudan destek verilecek

Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yılın son toplantısını gerçekleştirdi. Ekonomik dinamikler adına önemli olan faize ilişkin de kararın açıklandığı toplantıda Merkez Bankası, beklentiler doğrultusunda politika faizini yüzde 9’da sabit bıraktı

META 725 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi META Platforms Inc, Cambridge Analytica da dahil olmak üzere üçüncü tarafların kullanıcıların kişisel bilgilerine erişmesine izin vermekle suçlandığı toplu davanın kapanması için 725 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Hani Kurumsaldık’tan 3 Yeni Bölüm

Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı, podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’tan bu hafta 3 yeni bölüm geldi. Yayınlanan bölümler; Sosyal Ağ Kavramı, A’dan Z’ye Facebook ve Influencer Olma Süreci adlarını taşırken yeni bölümlerin yakın zamanda yükleneceği de açıklandı. 

Türkiye’den 1 Trilyon Dolarlık Keşif

Fatih Sondaj Gemisi, Çaycuma-1 sondajında denizin 3 bin 23 metre altında 58 milyar metreküplük doğal gaz rezervini keşfetti. Yeni keşif ve mevcut rezervin son değerlemesiyle birlikte Karadeniz’de Türkiye’nin keşfettiği doğal gazın bugünkü rakamla uluslararası piyasalardaki karşılığı ise 1 trilyon dolar olarak açıklandı.

İstanbul’da Ulaşıma Zam

İstanbul’da toplu taşımaya zam geldi. UKOME; elektronik bilet, minibüs, taksi, taksi dolmuş ücret tarifelerine %29.10 oranında, servis ücretlerine ise %19.95 oranında ortalama ücret artışına karar verdi. İstanbul kartla tam tek geçiş ücreti 7.67 TL’ den 9.90 TL’ye yükseldi. Öğrenci tek geçiş ücreti 3.74 TL’den 4.83 TL’ye çıktı. Tam abonman ücreti 602 TL’den 777 TL’ye öğrenci abonman ücreti 109 TL’den 140 TL’ye çıktı. Taksi açılış ücreti 9.80 TL’den 12.95 TL’ye kısa mesafe ücreti 28 TL’den 40 TL’ye çıktı.

EYT’de Müjdeli Haber Geldi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin detaylar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. 2 miyon 250 bin kişinin yararlanacağı düzenlemede yaş sınırı uygulanmayacak. SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı ayrımı olmayacak. Bu arada emekli olup çalışmaya devam edecekler için sosyal sigorta prim teşviki uygulanacak.

Pele Hayatını Kaybetti

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine spor dünyasından üzücü bir haber ile devam ediyoruz. 23 Ekim 1940’ta dünyaya gelen ve Pele ismiyle tanınan Brezilyalı futbolcu Edson Arantes do Nascimento, Sao Paulo’da tedavi gördüğü Albert Einstein Hastanesi’nde 82 yaşında hayatını kaybetti. Pele, kolon kanseri sebebiyle 1 yıldır tedavi görüyordu. Futbol efsanesi Pele, Dünya Kupası’nı 3 kez kazanan tek futbolcudur. Pele ayrıca 1956’dan emekli olduğu 1977’e kadar, hazırlık maçları da dahil olmak üzere oynadığı 1363 maçta attığı 1279 golle Guinness Dünya Rekorları’na girerek adını tarihe yazdırmıştır.

2022 Yemek İstatistikleri Açıkladı

GetirYemek, 2022 yılında en çok sipariş edilen yemekleri açıkladı. Buna göre; 2022’de en çok lahmacun sipariş edildi. İkinci sırada adana dürüm, üçüncü sırada ise tavuk dürüm yer aldı. En çok sipariş edilen tatlı sütlaç olurken onu kazandibi ve profiterol takip etti. Ev yemeği kategorisinde en çok sipariş edilen yemek kuru fasulye oldu. İkinci sırada pirinç pilavı, üçüncü sırada tavuk sote yer aldı. Toplamda ise 19 milyon porsiyon döner, 6,5 milyon porsiyon çiğ köfte ve 2,4 milyon adet pizza siparişi verildi.

Cristiano Ronaldo Al Nassr’a İmza Attı

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine sporla ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Manchester United ile sözleşmesini fesheden yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo, Suudi Arabistan Birinci Futbol Ligi takımlarından Al Nassr’a 2025 yılına kadar resmen imzayı attı. Al Nassr’dan 2,5 sezon için toplam 500 milyon Euro alacağı öne sürülen Cristiano Ronaldo böylece yıllık maaşı en yüksek sporcu olacak.

Kurumsal İletişim 2.0’ın Bu Haftaki Konuğu Muyki

Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen, Yazar, Eğitmen ve Mentor Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Kurumsal İletişim 2.0 programı, ST Endüstri Radyo’da başladı. Aralık 2022 itibariyle dinleyiciyle buluşan programda kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ile ilgili her şey var. Alanında uzman isimlerin konuk edildiği Kurumsal İletişim 2.0’da bu hafta Alihan Koç vardı. Muyki Ceo’su Alihan Koç ile yayıncılığın dünü, bugünü ve yarını konuşulurken dijital yayıncılığa ve yayıncılığın zor taraflarına da değinildi. 

İlk Türk Sağlık Programı Başlıyor

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine medyayla ilgili bir haber ile devam ediyoruz. İki Devlet Tek Millet olarak anılan Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşlik her alanda olduğu medyada da devam ediyor. İki ülke birbirini siyasi, ekonomik, askeri, sanatsal ve sosyal konularda ulusal ve uluslararası camiada daima desteklemeyi sürdürürken bir yandan da Türkiye ile Azerbaycan arasında medya odağında da güzel aksiyonlar gerçekleşiyor. Bunlardan biri de ilk Türk sağlık programı olan Medicatrans oldu. Buna göre; program belli bir aradan sonra yeniden yayınlanarak Azerbaycan ekranlarında izleyiciyle buluşacak.

Portugal Golden Visa Hakkında Detaylar

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemini önemli bir haber ile tamamlıyoruz Kasım 2012’den günümüze Portekiz Hükümeti, AB vatandaşı olmak isteyen TC vatandaşlarına yatırımla oturum olarak geçen Portugal Golden Visa programını uygulamaktadır. Bir AB üyesi olan Portekiz, istikrarlı ekonomisi, olağanüstü coğrafyası, zengin sosyokültürel yapısı ve İzlanda, Yeni Zelanda ve Danimarka’dan sonra dünyanın dördüncü güvenli ülkesi olması gibi birçok nedenden dolayı yatırımcıların cazibe merkezi konumundadır. Özellikle de TC vatandaşların radarındadır. Minimum 280.000 Euro’luk gayrimenkul yatırımı yaparak tüm TC vatandaşları Portekiz’de yaşama, çalışma ve eğitim hakkı elde edebilmektedir.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2022) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Aralık 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.