Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım 2020 seçimlerini kazanan Joe Biden yemin etti ve resmen ABD’nin yeni başkanı oldu.

3 Kasım 2020’deki Amerika Başkanlık Seçimleri belki de yakın tarihteki en önemli başkanlık yarışlarından biri oldu. Gerek başkan adaylarının (Joe Biden – Donald Trump) seçim öncesindeki propaganda döneminde yaptıkları, gerek oy verme sürecinde yaşananlar ve gerekse seçim sonuçlarının açıklanmasının akabinde olanlar derken bu seçim tüm yönleriyle deyim yerindeyse tarihe geçti! Bana kalırsa 3 Kasım 2020 seçimi sosyal bilimlerde akademik kariyer yapanlar için bulunmaz bir tez konusu.

Joe Biden Yemin Etti 

3 Kasım 2020 tarihinde yapılan Başkanlık yarışını kazanan Joe Biden, olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı “ABD Kongresi”nde, Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts‘ın huzurunda 1893 yılından beri ailesinde olan İncil’e el basarak yemin etti. 50 yıllık politika kariyeri süresince senatör ve başkan yardımcılığında yemin etmek için de aynı İncil’i kullanan Biden, eski başkan John F. Kennedy‘den sonra ABD’nin ikinci Katolik başkanı oldu.

Yemin törenine görev süresi dolan Donald Trump katılmazken, başkan yardımcılığını Kamala Harris’e devreden Mike Pence ise yemin törenine katıldı. Bu arada yemin törenine eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton da katıldı.

“Bugün Amerika’nın Günü”

Yemin ederek göreve başlayan Joe Biden bir konuşma yaptı. ABD Başkanı’nın konuşması şöyle başladı;

“Başkan yardımcısı Sayın dostum, sayın konuklarım, sevgili Amerikalılar. Bu Amerika’nın günüdür, bugün demokrasinin günüdür, tarihin ve umudun günüdür. Yenilenme ve kararlılığın günüdür. Yıllardır Amerika sürekli test edildi, zorlukların üstesinden geldi.

Bugün yalnızca bir adayın değil bir amacın zaferini kutluyoruz, halkın iradesini kutluyoruz. Tekrar demokrasinin değerli olduğunu öğrendik. Demokrasi kırılgandır, değerlidir. Demokrasi başarısını kanıtladı. Dolayısıyla şimdi yalnızca birkaç gün önce burada şiddet yaşandığını görmüştük. Bir ulus olarak bölünmez biçimde bir araya geldik.”

Konuşmasında Koronavirüs pandemisine de dikkat çeken Joe Biden, konuyla ilgili “Belki de virüsün en çetin ve en ölümcül dönemine giriyoruz. Şimdi siyaseti bir kenara bırakıp bu pandemi gerçeği ile yüzleşmeliyiz.” açıklamasında bulundu.

Bu arada ABD’nin ilk kadın başkan yardımcısı Kamala Harris de yemin ederek görevine başladı. 56 yaşındaki Harris, ülkede bu makama seçilen ilk siyahi, Hindistan ve Karayip kökenli kadın olarak tarihe geçti.


💡 2020’nin Haberleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.