Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Aralık ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Aralık 2020)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Aralık ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Aralık 2020)

Aralık (2020) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Aralık 2020!

Birinci Hafta (1 – 7 Aralık 2020)

 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 20 milyon Koronavirüs aşısının bu ay geleceğini belirtirken, aşılamaya ise 11 Aralık’ta sağlık çalışanları ile başlamayı planladıklarını söyledi.
 • Sağlık Bakanı Koca, aşılama çalışmalarının 4 aşamada yürütülmesinin planlandığını ve birinci aşamada sağlık çalışanlarının aşılanacağını açıkladı.
 • Türkiye’de hala resmi bir temsilci bildirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a sosyal medya yasası kapsamında 30’ar milyon TL daha ceza kesildi.
 • BluTV tarafından yapılan açıklamaya göre; Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı nedeniyle herkesin evde olacağı hafta sonu boyunca, tüm BluTV içerikleri ücretsiz olarak izlenebilecek.
 • 11 gün önce fırlatılan ve 3 gün önce Ay yüzeyine iniş yapan Chang’e 5 uzay aracı, Ay’a Çin bayrağı dikti.
 • DSÖ Türkiye yetkilisi Dr. Irshad Ali Shaikh, Türkiye’nin daha önce açıklamadığı vaka sayılarından haberdar olmadıklarını belirtti ve mevcut tabloya bakıldığında Türkiye’de sağlık sisteminde çöküş yaşanabileceğini ifade etti.
 • Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri 2020-2021 Öğretim Yılı Güz Dönemi Ara sınavları çevrim içi (online) yapılacak. Buna göre güz dönemi vize sınavları 12-13-14 Aralık 2020 ve 19-20-21 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşecek.

İkinci Hafta (8 – 14 Aralık 2020)

 • Apptopia, 2020 yılında en çok indirilen uygulamaları açıkladı. Buna göre 2020’nin en çok indirilen sosyal medya uygulaması TikTok oldu.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs pandemisine yönelik açıklamalarda bulundu. Bakan Koca’nın yaptığı açıklamaya göre şu anda vaka sayıları 5 kattan fazla artarken ölüm sayıları ise yüzde 55 oranında yükseldi.
 • Sağlık Bakanlığı, Türkiye’deki toplam COVID-19 vaka sayısını ilk kez açıkladı. Buna göre Türkiye’de Koronavirüs vaka sayısı toplamda 1 milyon 748 bin 567
 • ABD Senatosu, savunma bütçesine 740 Milyar Dolar ayıran Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı’nı kabul etti. Savunma bütçesi tasarısında Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören bir bölüm de yer aldı.
 • Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu‘ndaki “İyileşen Hasta Sayısı” ifadesi “İyileşen Sayısı” olarak değiştirilerek veriler tedavisi tamamlanan COVID-19 hastaları ile karantinası sona eren vakaları içerecek şekilde güncellendi.
 • Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, İstanbul ve Ankara’da düşüş olsa da kısıtlamaların tam anlamıyla netice vermediğini açıkladı. Prof. Dr. Tezer ayrıca bazı yerlerde yoğun bakım kapasitelerinin dolduğunu da söyledi.
 • Başta Gmail ve YouTube olmak üzere birçok Google hizmeti gün içerisinde çöktü. Şirket, konuya dair yaptığı açıklamada yaşanan aksiliğin teknik sorunlardan kaynaklandığını belirtti ve tüm kullanıcılardan özür diledi.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Aralık 2020)

 • Dijital mal varlığı miras sayıldı. Trafik kazasında kaybettiği eşinin bulut bilgi işlem sağlayıcısı hesabı için dava açan kişinin talebini yerinde bulan istinaf, yeniden karar verilmesi için dosyayı yerel mahkemeye gönderdi.
 • YouTube, Sosyal Medya Yasası gereğince Türkiye’de ofis açma kararı aldı. Şimdiye kadar 40 milyon TL cezaya çarptırılan YouTube, temsilci atama kararı sayesinde hem Ocak 2021’deki reklam yasağı cezasından hem de bugüne dek aldığı cezanın yüzde 75’ini ödemekten kurtulmuş oldu.
 • Bitcoin, 20 bin dolar barajının ardından bugün de yükselişini sürdürdü ve 23 bin dolar barajını aşarak tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı.
 • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre uzaktan eğitim 21 Ocak 2021’e kadar devam edecek. İkinci dönem ise 15 Şubat 2021’de başlayacak. Açıklamada, sınav sistemindeki değişikliklerden de bahsedildi.
 • Ticaret Bakanlığı, elektronik alışverişe yeni düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. Buna göre; telefon, mail ya da internet gibi ortamlarda satış yapanların sorumlulukları artacak.
 • Koronavirüs’ün çeşitli ülkelerde mutasyona uğraması nedeniyle Türkiye önlem amaçlı bazı ülkelere kapılarını kapattı. Buna göre; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika‘dan Türkiye’ye olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alındı
 • En son 794 yıl önce gerçekleşen ve bilim dünyasında “Büyük Kavuşum” olarak adlandırılan Jüpiter ve Satürn yakınlaşması bu akşam gerçekleşti.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Aralık 2020)

 • Tarım Kredi Kooperatifleri şirketi Gübretaş, Bilecik’in Söğüt ilçesinde 3,5 milyon onsluk altın rezervi buldu. 2 yıl içerisinde çıkarılması beklenen rezervin değeri ise 6 milyar dolar.
 • İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Güney Afrika’da yeni bir COVID-19 mutasyonuna rastlandığını açıkladı. İngiltere’de de görülen bu yeni mutasyonlu virüs, hem hızlı yayılıyor hem de gençlerde daha etkili oluyor.
 • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nda düzenlenen bir etkinlikte, Türkiye’nin yerli ve milli eSIM‘i tanıtıldı.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech ile 4,5 milyon dozluk aşı anlaşmasının imzalandığını duyurdu
 • Sanayi Ve Teknoloji Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre Çin başta olmak üzere çeşitli ülkelerden büyük akıllı telefon üreticileri Türkiye’de yatırım yapacaklar. İlk üretim ise Şubat 2021’de olacak.
 • İçişleri Bakanlığı, yılbaşı gecesinden itibaren uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili 81 ilin valiliğine genelge gönderdi. Buna göre hiçbir mekanda yılbaşı kutlamasına izin verilmeyecek. Ayrıca sosyal medya da takip edilecek.
 • Asgari ücret açıklandı. Buna göre 2021’de brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenen asgari ücretin işverene maliyeti ise 4 bin 203 lira 56 kuruş olacak.
 • Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalandı. Tüm sanayi ve tarım ürünlerini içeren bu anlaşma kapsamında sanayi ürünlerinde gümrük vergileri sıfırlandı.
 • Çin aşısı Türkiye’ye geldi. Saat 05:44’te Esenboğa Havalimanı’na iniş yapan THY’ye ait Boeing 777 tipi uçak, 3 milyon doz aşıyı Türkiye’ye getirdi. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü aşı ve ilaç deposuna taşınan aşılar, 14 gün test edilecek.
 • Koronavirüs ile mücadele kapsamında, 4 Ocak 2021 Pazartesi saat 05.00’te sona erecek 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması başladı. İçişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre; kısıtlama süresince marketler açık olacak fakat alkol satışı yapılmayacak.

💡 Günün Gündemi (Kasım 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.