Mikroblog odaklı popüler sosyal ağ Twitter çöktü. Dünya genelinde kullanıcılar yaklaşık 1 saattir Twitter’a ulaşamıyor. Peki ama neden?

Geçen hafta Facebook ve bünyesindeki diğer sosyal ağlarda (Instagram, Whatsapp, Messenger) yaşanan uzun süreli ve global düzeydeki erişim sorunu bu defa Twitter’da yaşanıyor.

Bu arada Instagram, Whatsapp, Messenger ve Facebook çöktüğü sırada Twitter’da #FacebookDown hashtagi paylaşılıyordu. Bu defa aynı duruma Twitter düştü. Diğer bir ifadeyle yaklaşık 1 saat önce (Türkiye saatiyle 21:30 civarı) popüler sosyal ağ Twitter çöktü.

Peki ama neden?

Twitter Çöktü

Hayatımızın önemli bir parçası olan sosyal ağlarda anlık dahi olsa erişim sorunlarının yaşanması, kullanıcıları ciddi anlamda etkiliyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Facebook, Instagram, Whatsapp ve Messenger gün boyu çökmüştü. Bu defa aynı durum Twitter’da yaşandı. Buna göre; Türkiye’nin de dahil olduğu geniş bir alanda Twitter’a erişim sorunu yaşanıyor.

Birçok kullanıcı önce kişisel veya bölgesel bir sorun yaşadığını düşünerek kısa süreli endişe yaşasa da aslında Twitter belli bir bölgede değil tüm dünyada çökmüştü. Öte yandan Twitter’a neden erişilemediğine dair henüz kimse bir şey bilmiyor. Çünkü duruma ilişkin şirket tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

Bu arada yayınlanan haritalarda Twitter’a erişim sorunu yaşanan bölgeler yer alıyor. Her ne kadar bu haritada Türkiye’deki kullanıcıların siteye erişim sorunu olmadığı gözükse de aslında durum pek öyle değil. Zira Türkiye’deki kullanıcılar da Twitter’a erişemiyor.

Hatırlarsanız Facebook, Instagram, Whatsapp ve Messenger çöktüğünde de erişim sorunu yaşanan bölgelerin yayınlandığı haritalarda Türkiye’de sorun yok gibi gözüküyordu. Twitter odağında yaşanan kesintide de Türkiye’de herhangi bir problem gözükmüyor. Daha doğrusu yayınlanan harita ve grafiklerde durum böyle. Oysa Türkiye genelinde de Twitter’a erişim problemi var.

Twitter'a Erişim Sorunu

Twitter’a Dünya Genelinde Erişilemiyor

Twitter’da meydana gelen erişim sorunu belli bir bölgeye has değil. Diğer bir ifadeyle erişim sorunu dünya genelinde var. Mesela Twitter’a erişemeyen ülkeler arasında İspanya, Fransa, Almanya, Türkiye gibi ülkelerin yanı sıra Hindistan ve Japonya da var.

Twitter konuya konuyla ilişkili burada kısa bir açıklama yayınlasa da sorunun neden kaynaklandığını henüz açıklamadı. Firma yaptığı ilk ve kısa açıklamada, kullanıcıların Twitter’a erişimi konusunda sıkıntılar yaşadığının farkında olduklarını ve bu sorunu araştırdıklarını ifade etti.

Sorunun kaynağına ilişkin net bir açıklama yapıldığında içeriği güncelleyeceğiz ve detayları buradan sizlere aktaracağız.

Güncelleme

Türkiye saatiyle saat 22:40 civarında Twitter’a erişim yeniden sağlandı. Resmi açıklama geldiğinde içeriği güncelleyeceğiz.


💡 Facebook Çöktü

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.