Bir süredir gizlilik ihlalleri yaptığı için eleştirilen Facebook yüz tanıma özelliğini kaldırıyor. Daha doğrusu kullanıcıların yüzlerini etiketlemek için Facebook tarafından açık olarak sunulan bu özellik artık kapalı hale getirilecek.

Son birkaç yıldır güvenlik zafiyetleri ve gizlilik ihlalleriyle anılan Facebook, bu sebeplerle aktif kullanıcı sayısında ciddi bir düşüş yaşadı desek yanlış olmaz.

Gerçi Facebook, bünyesinde yer alan Instagram ve Whatsapp gibi uygulamalar sayesinde aslında hala pazarın en önemli ve etkin oyuncusu konumunda. Lakin bu durum Facebook’a yetmiyor. Çünkü Facebook, gizlilik skandallarından dolayı kaybettiği kullanıcıların platforma geri dönmesini istiyor. Hatta Facebook, bu maksatla bazı adımlar atmaya karar verdi. Buna göre şirket ilk iş olarak gizlilik ihlalleriyle ilgili problemleri ortadan kaldıracak. Ve işe yüz tanıma özelliğini kapatmakla başlayacak.

Evet, 2 milyar kullanıcıya sahip olan popüler sosyal ağ, kullanıcıları yeniden Facebook’ta aktifleştirmek için çalışmaya başladı!

Şirket ilk iş olarak yüz tanıma özelliğini iyileştirecek. Buna göre Facebook, bu özelliği varsayılan olarak kullanıma kapatacak. Böylece kullanıcının tercihine bırakmaksızın varsayılan olarak açık olan yüz tanıma özelliği artık kapalı olacak.

Facebook Yüz Tanıma ÖzelliğiYani bundan böyle Facebook, herhangi bir arkadaşınız sizin fotoğrafınızı yüklediğinde, o fotoğrafta etiketlenmiş olmasanız dahi size bildirim gönderecek.

Facebook tarafından getirilen bu yeni gizlilik güncellemesi sayesinde kullanıcılar dilerse paylaşılan fotoğrafta kendilerini etiketleyebilecekler. Öte yandan eğer bir kullanıcı fotoğraftaki etiketi kaldırmak istiyorsa fotoğrafı Facebook’a direkt olarak rapor edebilecek.

Facebook Yüz Tanıma Özelliğini Niye Kaldırıyor?

Yazıya başlarken Facebook’un gizlilik ihlali yaptığı gerekçesiyle birçok defa suçlandığını ifade etmiştik. Facebook ayrıca bu suçlamalar nedeniyle oldukça yüklü miktarda tazminat ve ceza ödemek zorunda kalmış bir sosyal ağdır.

Geçtiğimiz aylarda ABD’nin San Fransisco eyaletinde Facebook’a karşı açılan dava yine Facebook’un gizlilik ihlallerine yönelikti. Davanın odağında Facebook tarafından geliştirilen yüz tanıma teknolojisi vardı. Facebook yüz tanıma özelliğini kullanıcıların rızasını almadan kullanarak, gizlilik hakları yasalarını ihlal ettiğinden bu davada suçlu bulunmuştu. İşte, Facebook’u yüz tanıma özelliğini kaldırmaya iten başlıca neden bu oldu.

Bakalım Facebook gizlilik konusunda daha dikkatli olmayı başarabilecek mi? Yoksa Facebook’u yine gizlilik skandalları ve bu nedenle aldığı cezalarla anmaya devam mı edeceğiz. Tüm bunları zamanla göreceğiz.


💡 Facebook Reklamcılığı (Kitap)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.