İnsanların bir anda akıllarına gelen ya da bir şeyi araştırırken bir anda arama yapmalarını sağlayan “anlar”dır. İnsanlar bu anlarda Google’ı açarak arama yaparlar. Yapılan arama sorgusu ve sergilenen davranış kullanıcı niyetini ortaya koyar.

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’da üst sıralara çıkmak için önceleri anahtar kelime ve backlink, arama sonuçlarındaki sıralamayı belirlemekteydi. Ancak kullanıcılar arama sorguları ile alakasız olan sonuçları görmekten memnun değildi.

Web site sahipleri de bu sıralama faktörlerini kötüye kullanıyor, haksız rekabet ortamı yaratıyordu. Google’ın sürekli kendini geliştirmesi ile arama sıralaması belirleyiciler giderek çok yönlü, daha karmaşık bir hale geldi. Google, arama yapan kullanıcıların deneyimlerini artırmak ve daha alakalı sonuçları gösterebilmek için arama sıralaması algoritmasını kullanıcı niyetini anlayacak şekilde güncelledi.

Mikro Anlar: Kullanıcı Niyeti

İnsanların bir anda akıllarına gelen ya da bir şeyi araştırırken bir anda arama yapmalarını sağlayan “anlar”dır. İnsanlar bu anlarda Google’ı açarak arama yaparlar. Yapılan arama sorgusu ve sergilenen davranış kullanıcı niyetini ortaya koyar.

Google tarafından belirlenen niyet profilleri şöyledir:

  • Bilgi almak; bilgi edinme niyetiyle yapılan arama sorgularıdır. “SEO nedir”, “Dijital pazarlama uzmanı maaşları”, “İstanbul hava durumu” gibi soruları kapsar.
  • Gitmek; bir yere seyahat etme niyeti taşıyan aramalardır. “Yakınımdaki spor salonları”, “Beylikdüzü TÜYAP yol tarifi” gibi yerel, bölgesel, uluslararası konumlara işaret eden sorgulardır.
  • Yapmak; bir şeyin nasıl yapılacağını öğrenme amacıyla yapılan sorgulardır. “Nasıl kilo verebilirim”, “Nasıl kredisiz ev alabilirim” gibi eylem odaklı sorulardır.
  • Satın Almak; bir ürün ya da hizmeti satın alma niyeti olan arama sorgularıdır. “b12 vitamini satın almak istiyorum”, “Iphone 8 online satın al” gibi işlemsel sorgulardır.

Bu niyetlerin her biri “nedir”, “nasıl”, “neden”, “ne zaman” ve “nerede” gibi bağlamsal ifadeleri taşır. Mikro anlar, niyet ve anahtar kelimeler arasındaki ilişkiyi anlamak ve buna göre web sitenizi optimize etmek, hedef kitlelere ulaşmak için size önemli bir fırsat verecektir.

Semantik SEO

Arama sorgusundaki her kelimenin taşıdığı niyet, anlamsal arama kavramını ortaya çıkarmıştır. Google’ın en yeni odak noktası; semantik SEO’dur. Google, her kullanıcının, sorguladıkları arama terimlerine topyekun odaklanarak kullanıcının ne aradığını, hangi niyeti taşıdığını artık anlayabiliyor.

Semantik Seo Nedir

İşletmenizin marka bilinirliğini artırmak, yeni müşterilere ulaşmak istiyorsanız hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve niyetlerini bilmeniz gerekir. Hedef kitlenizin niyetlerini anlayabilmeniz için semantik anahtar kelime araştırması yapmak ve arama terimlerini incelemeniz gerekecektir.

Google’da yapılan arama sorguları, hedef kitlenizin niyetlerini yansıttığı için web sitenizi “dönüşüm sağlayacak daha alakalı, ilgi çekici içerik” anlayışı ile oluşturmalısınız.

Dijital ortamda var olabilmek ve müşterilerinize kolayca ulaşabilmek için içeriklerinizin, yukarıdaki bilgiler ışığında kullanıcı odaklı olması gerekir. Böylece web sitenize daha fazla ziyaretçi çekerek satışlarınızı artırabilirsiniz.


💡 Markalaşma Yolunda Seo

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.