Yeni nesil bir kavram olan dijital markalaşma kavramını içerik pazarlaması odağında yeniden değerlendireceğiz.

İçerik pazarlaması, sanıldığı gibi sadece kendi alanına etki eden bir dijital pazarlama ya da dijital markalaşma metodu değildir. İçerik pazarlaması ile markanızın istediğiniz görünüme, algıya, popüleriteye kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Uyguladığınız stratejiler ve yayınladığınız içerikler sizin ve markanızın dışarıdan nasıl göründüğünü belirler.

Dijital Markalaşma Nedir?

Dijital markalaşma kavramı henüz çok yeni bir kavram olmasına rağmen hızla gelişerek kendine önemli bir yer edinmiştir. Her marka artık dijitale geçiş yolunda emin ve sağlam adımlar atmak istemektedir. Fakat dijital markalaşmanın yeni bir kavram olması ve bu alanda uzman kişilerin az olması edinilebilecek bilgiyi sınırlı kılıyor.

Branding Türkiye tarafından“Dijital Markalaşma” odaklı zirveler, eğitimler, etkinlikler, talkslar, meetuplar ve yayınlanan akademik makaleler, sektörel içerikler, haberler, röportajlar, yazı dizileri, kitaplar ve e-kitaplar  sayesinde dijital markalaşma alanında gerekli bilgi ve deneyimleri edinebilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Odağında Dijital Markalaşma

Dijital markalaşma, bütünleşik pazarlamanın bir öğesidir. Bünyesinde dijital pazarlama ve marka yönetimi – iletişimi kavramlarını barındırır. Dijital pazarlamanın giderek artan popülaritesi ve aldığı sonuçlar dijital markalaşmanın önemini artırmıştır. Günümüzdeki markalar önceliğini dijitale vererek, bu alanda strateji belirlemeye odaklanınca dijital markalaşma kavramının ortaya çıkması gerekmiştir.

Bu arada dijital markalaşma ile ilgili yapılacak çalışmaların en önemli kısmını içerik pazarlama stratejileri oluşturulmaktadır. Çünkü müşterilerinizle iletişime ve etkileşime geçmenizi sağlayacak olan  içerik pazarlamasıdır.

Hazırladığınız görsel, yazılı ve sesli içerikler, paylaşımlarınız, yazılarınız, videolarınız, görselleriniz, podcastleriniz vs. sizi müşterinize karşı tanıtacak olan içeriklerdir. Tüm bunlar aynı zamanda sizin, müşteriler gözünde nasıl bir marka olduğunuzu belirlemeye de yardımcı olacaktır. Kısacası, içerik pazarlaması stratejinizi belirlerken dijital markalaşma disiplinini göz önünde tutmanız gerekiyor.

İçerik pazarlaması ile yapacağınız dijital markalaşma çalışmaları sizi bu süreçte hızlandıracak ve daha etkili geri dönüşler almanıza yardımcı olacaktır. Hedef kitleniz ile doğrudan etkileşime girerek kurumsal kimliğinizi doğru tanıtmanıza yardımcı olacaktır. Buna ek olarak müşterileriniz ile iletişime geçerek bu süreci onlarla değerlendirebilir, görüşlerini ve şikayetlerini daha rahat gözlemleyebilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Güven Sağlar

Yapacağınız algı çalışmaları ve vermek istediğiniz mesajları iyi seçerek yıllardır bu bu sektörde hizmet veriyor görünümü de oluşturabilirsiniz. Çünkü yapılan araştırmalara göre insanlar; sektörde kalıcı olan ve uzun yıllar hizmet veren markalara daha çok güveniyor ve satın alma alışkanlıklarını bu yönde belirliyor. İşletmenizin mazisi çok uzun yıllara dayanmasa bile içerik pazarlaması stratejileriyle böyle bir izlenim yaratabilirsiniz. Bu sayede zaten var olan markanızın dijitalleşme sürecini daha etkin bir biçimde işleyebilme fırsatınız olur.

Dijital markalaşma sürecinde rakiplerinizi analiz ederek kendi stratejinizi de oluşturabilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin vaktiyle yaptıkları hatalara düşmez ve onlara nazaran artı yönde bir görüntü sergilersiniz. Kısacası içerik pazarlama çalışmalarınızda rakiplerinize karşı bir çalışma yürütebilirsiniz. Ayrıca insanları rahatsız etmeyecek ve ilgi çekici çalışmalarla rakiplerinizin müşterilerini kendinize çekebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Yazının genelinde anlatmaya çalıştığım gibi eğer bir markanız varsa ve bu marka adına dijital markalaşma gayesi taşıyorsanız içerik pazarlaması stratejinizi bu plana dahil etmelisiniz. Yaptığınız ya da yapacağınız çalışmalar müşterilerinizin ilgisini dijitale doğru çekmeli.

Diğer yandan, yayınladığınız içeriklerde dijital bir marka izlenimi yaratmalısınız. Bu konuda ciddi bir mesai harcamanız gerekebilir bunu da baştan söyleyelim. Çünkü marka olarak dijitalleşmiş olsanız da olmasanız da bunu insanlara aktarırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekebilir. Bazen algı yönetimi çalışmaları markanıza zarar verirken, rakiplerinizin elini güçlendirebilir. Yani sadece kendinizi düşünerek değil rakiplerinizi de gözlemleyerek ve düşünerek çalışmalar gerçekleştirmelisiniz.

Hiç şüphesiz, içerik pazarlaması hayatımızın her alanına etki edebilen bir yöntem haline geldi. Bunu faydalı olarak kullanmak sizin elinizde. Bir içerik sizi birden bire zirveye taşımayabilir ama plansız bir içerik nedeniyle çok sayıda müşteri kaybedebilirsiniz.

Bilindiği üzere markalaşma, ciddi ve strateji gerektiren bir kavramdır. Özellikle “Dijital Markalaşma” planlı bir çalışma ve emek gerektirmektedir. Dijital markalaşma kategorisinde hizmet veren bir dijital markalaşma ajansı ile ya da bu konuda uzman bir kişi veya ekiple çalışmak diğer bir ifadeyle işi uzmanlara bırakmak en doğru tercihtir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.