Facebook’a bağlı bir sosyal ağ olan Instagram’ın web sürümüne herkesin uzun zamandır beklediği direkt mesaj (dm) özelliği nihayet geldi.

Günümüzün popüler sosyal ağı Instagram kuruldu kurulalı herkesin merakla beklediği ama bir türlü Instagram’a gelmeyen bir özellik vardı. O da Instagram’ın web sürümünde DM yani direkt mesaj özelliğinin kullanılmasıyla ilgili özellikti. Ancak bu özellik platforma bunca yıldır bir türlü gelmemişti. Ta ki geçtiğimiz gün yapılan güncellemeye kadar. Buna göre; Instagram son güncellemesiyle beraber direkt mesaj (DM) özelliği, tıpkı mobilde olduğu gibi webde de kullanılabilecek.

Instagram’ın Web Sürümüne DM Özelliği

Instagram son yıllarda popülaritesini iyiden iyiye artırdı. Bu arada gerek kullanıcı sayısı, gerek dinamik yapısı, gerekse demografik özellikleri Instagram’ı sadece bir sosyal ağ olmaktan çıkarıyor. Bilindiği üzere Instagram bugün butik markaların ve influencerların en çok kazanç elde ettiği mecralarında başında geliyor. Ancak her şeye rağmen Instagram bazı özelliklerini, mobilde tutmaya kararlıydı. Bunların başında da “direkt mesaj” özelliği geliyordu. Fakat son güncellemeyle kimilerine göre radikal bir adım atan Instagram web sürümüne DM özelliğini getirdi.

Direkt mesaj (DM) özelliğini mobilde olduğu gibi web üzerinde de kullanmak isteyenler, Instagram özelinde geliştirilen 3. parti API ve yazılımları tercih etmek zorunda kalıyordu. Bu da güvenlik ihlaline sebebiyet veriyordu.

Nihayet Instagram birkaç gün önce web versiyonunda yaptığı güncellemeyle herkesin yüzünü güldürmüş oldu. Çünkü Instagram’ın web sürümüne direkt mesaj yani DM özelliği geldi

Radikal Değil Olağan

Bu arada her ne kadar herkes için sürpriz olarak algılansa da aslında DM özelliğini web sürümüne taşımak, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’un gelecek planları arasındaydı.

Geçen sene The New York Times’a bir röportaj veren Zuckerberg, bu söyleşide özel mesajlaşma, gruplar, hikayeler özelliklerinin çevrimiçi iletişimin en hızlı büyüyen üç alanı olduğunu belirtmişti. Dolayısıyla Instagram’ın web sürümüne direkt mesaj özelliğinin gelmesi aslında bu süreçte olması gereken bir hamleydi. Yine de bu durum çoğu çevrelerce radikal olarak betimlendi. Ancak bu gelişme bazılarının söylediği gibi o kadar da radikal değil. Hatta olağan bile denilebilir. Çünkü Facebook nasıl ki sadece bir sosyal ağ değilse Instagram da sadece fotoğraf / video paylaşımı yapılan bir mecra değil. Yani yakın gelecekte Instagram’ı çok daha efektif hale getirecek birçok yeniliğe şahit olursak şaşırmayalım. 🙂


💡 Instagram İstatistikleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.