Twitter Kullanıcılarına 16 Yaş Sınırı Geldi

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği (EU General Data Protection Regulation – GDPR) 25 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla “Avrupa Parlamentosu” tarafından yürürlüğe konuldu. Dünyanın en çok kullanılan popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter, bu yönetmelik çerçevesinde olan ülkelerde 16 yaş altındaki kullanıcıların hesaplarını bloke etti.

16 yaşından küçük kullanıcılar hesaplarını yeniden kullanabilmesi için, ebeveynlerinin form doldurarak onay vermesi gerekiyor.

GDRP’nin getirdiği bu uygulama tabi ki sadece Twitter’ı kapsamıyor. Ancak diğer sosyal ağlar için bu kadar sert önlemlerin alınmadığı gözlerden kaçmıyor. Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp,  12 mayıs’tan beri 16 yaşından küçüklere mesajlaşma imkanını vermiyor. Fakat bu uygulamada yaş sınırı uygulamak pek mümkün değil. Çünkü kullanıcılar bir tıkla, 16 yaşından büyük olduğunun onayını verebiliyor ve WhatsApp’ı kullanmaya kaldığı yerden devam edebiliyor. Facebook’ta da bu uygulamaya dair henüz yeni bir düzenleme olmaması ise uzmanların gözünden kaçmadı.

İlerleyen süreçte tüm sosyal ağların Twitter’ın yaptığı gibi sert önlemler alacağı düşünülüyor. Böylece sosyal medyadaki güven ortamı biraz olsun sağlanmış olacak gibi görünüyor.

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği  (EU General Data Protection Regulation – GDPR) Nedir?

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni kısaca açıklamak gerekirse;Avrupa genelinde AB(Avrupa Birliği) üyesi ülkelerin vatandaşlarının mahremiyetini korumaya yönelik veri gizliliği maddelerini kapsayan bir hukuksal düzenleme.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir