Mikroblog odaklı popüler sosyal medya mecrası Twitter aldığı bir kararla gündemde. Buna göre Twitter kullanıcılarına 16 yaş sınırı geldi.

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği (EU General Data Protection Regulation – GDPR) 25 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla “Avrupa Parlamentosu” tarafından yürürlüğe konuldu. Dünyanın en çok popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan mikroblog odaklı sosyal ağ Twitter, bu yönetmeliğin geçerli olduğu ülkelerde 16 yaş altındaki kullanıcıların hesaplarını bloke etti.

Twitter Kullanıcılarına 16 Yaş Sınırı

Twitter, bu aralar yine radikal hamleler yapmak zorunda kaldı. Zira Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği (EU General Data Protection Regulation – GDPR) 25 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla “Avrupa Parlamentosu” tarafından yürürlüğe konuldu. Bu yönetmeliğe göre 16 yaşından küçük olan kullanıcılar Twitter’ı kullanamayacak. Böyle olunca da Twitter, çareyi hesapları bloke etmekte buldu.

16 yaşından küçük kullanıcılar hesaplarını yeniden kullanabilmesi için, ebeveynleri tarafından bir form  doldurulması gerekiyor. Bu onaydan sonra hesap yeniden aktif edilebilecek.

Sadece Twitter Etkilenmedi

GDRP’nin getirdiği bu uygulama tabi ki sadece Twitter’ı kapsamıyor. Ancak diğer sosyal ağlara bakıldığında, hiçbirinin bu kadar sert önlemler almadığı görülüyor. Mesela popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 12 Mayıs’tan beri 16 yaşından küçüklere uygulamayı kullanma imkanı vermiyor. Fakat bir yandan da bu uygulamada yaş sınırı uygulamak pek mümkün değil. Çünkü kullanıcılar bir tıkla, 16 yaşından büyük olduğunun onayını verip WhatsApp’ı kullanmaya kaldığı yerden devam edebiliyor.

Facebook’ta da bu uygulamaya dair henüz bir düzenleme yapılmadı. Bu durum uzmanların gözünden kaçmadı. Ancak Facebook başta olmak üzere diğer tüm sosyal ağlar bu yönetmeliğe uygun şekilde gizlilik politikalarını güncelleyecektir. Kısacası çok kısa bir süre içerisinde tüm sosyal ağların Twitter’ın yaptığı gibi gerekirse sert önlemler alacağı aşikar.

Bu sayede sosyal medyadaki güven ortamı ve kullanıcı gizliliğine dair sorumluluk da sağlanmış olacak gibi görünüyor.

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği  Nedir?

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni kısaca açıklamak gerekirse; Avrupa genelinde AB (Avrupa Birliği) üyesi ülkelerin vatandaşlarının mahremiyetini korumaya yönelik veri gizliliği maddelerini kapsayan bir hukuksal düzenlemedir. Tüm sosyal ağlar bu yönetmeliğe uygun şekilde gizlilik politikalarını güncellemek zorundadır. Aksi halde oldukça caydırıcı cezalar söz konusudur.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.