Uzun bir süredir hakkında yazmak istediğim bir konu: “Dijital Markalaşma.” Lakin ben uzmanlık alanım olan “SEO” çerçevesinde bir dijital markalaşma değerlendirmesi yapacağım. O halde dijital markalaşma odağında seo ne ifade ediyor bir bakalım.

Konuya başlamadan hemen önce “Dijital Markalaşma” kavramını ilk defa ortaya koyan Mürsel Ferhat Sağlam‘ın bu kavramı nasıl tanımladığına değinmek istiyorum. Mürsel Ferhat Sağlam, “Dijital Markalaşma” kavramının tanımını şöyle yapmaktadır;

“Dijital markalaşma; bütünleşik pazarlama denilen o çatı kavramın içerisinde yer alan 100+ kavram, süreç ve uzmanlıklardan biridir. Dijital markalaşma; dijital pazarlama ve marka yönetimi – iletişimi disiplinlerinin kapsamındaki kavram, süreç ya da uzmanlıkların bir bütün halinde kullanılarak veya kurgulanarak gerçekleştirilmesidir.”

Ayrıca Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik, birçok üniversitede dijital markalaşma zirvesi düzenleyerek bu konuda bir farkındalık oluşturmayı başarmıştır. Düzenlenen bu zirvelerde SEO ve Dijital Markalaşma arasındaki ilişkiye değinme fırsatı bulduğum içinse ayrıca mutluyum.

Dijital Markalaşma Odağında Seo

Sözü fazla uzatmadan, teknik ifadeler kullanmadan SEO’nun dijital markalaşmadaki öneminden bahsedeyim.

Çok fazla uzmanlık alanı barındıran bütünleşik pazarlamanın içerisinde yer alan dijital markalaşma, dijital pazarlama araçlarının tümüyle marka kimliğine, marka hedeflerine uygun ve tutarlı bir şekilde kullanılmasıdır. Arama motorları, sosyal medya, e-mail pazarlama, dijital reklam, dijital medya, içerik pazarlaması, mobil uygulama gibi daha birçok kanaldan oluşan dijital pazarlama; büyük oranda SEO ile var olduğu için, seo; dijital markalaşma sürecine de aynı oranda katkı sağlamaktadır.

Şüphesiz diğer dijital pazarlama kanalları değersiz değildir, tamamen terk edilmesi de yanlıştır. Aksine dijital pazarlama kanalları birbirleriyle tutarlı ve ilişkili olarak marka stratejisi dâhilinde uygulanmalıdır; birinin eksik olduğu ya da tutarsız olarak kullanıldığı durumlarda dijital markalaşmadan söz edilemez.

Seo Niye Önemli?

Arama motoru optimizasyonu diye anılan SEO; ücretsiz, organik ve dönüşüm oranı yüksek olan bir araçtır. İnsanlar, internet üzerinde bir ürün, bir hizmet, önemli bir bilgi ya da bir yemek tarifi aramak istediğinde ilk önce ve büyük bir çoğunlukla Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında sorgulama yapar. Potansiyel olan bu hedef kitleye ulaşabilmek adına arama motorları sonuçlarında daha üst sıralarda hatta ilk sayfada yer almak hayati önem taşır.

Ülkemizde %96 oranında kullanımı olan Google arama motoru verilerine göre sorgulama yapanların %80’i organik sonuçlarda yer alan web siteleri ziyaret ediyor, diğer bir ifadeyle 10 adet web sitenin sıralandığı reklamsız alan…

Markaya ya da marka yolundaki işletmeye ait web sitenin ilgili yapılan arama sorgularında ilk sayfada çıkması insanlarda güven duygusunun artmasına sebep olur. Web site, ilk sayfada ne kadar üst sırada ise markaya, işletmeye karşı güven artacak, marka algısı ve marka değeri de aynı oranda artacaktır.

Seo Güven Verir

Hemen bir deneme yapalım… Google arama çubuğuna “dijital markalaşma” sorgusunu yaptığımızda aşağıdaki görseldeki gibi bir sonuç elde ettik.

Dijital Markalaşma - Google

Karşınıza çıkan bu sonuç sayfasında siz olsanız hangi web siteyi ziyaret edersiniz? Lütfen yazının sonunda yer alan yorum yap kısmından yorumunuz ile birlikte belirtin.

Şahsen ben, bilgi edinmek amacıyla brandingturkiye.com; hizmet almak amacıyla ajansparadise.netweb sitelerini ziyaret ederdim.

Yapılan bu sorguya istinaden 171.000 sonuç içerisinden Google arama motoru, kendi sıralama kriterlerine göre değerlendirme yaparak ilk 10 web siteyi karşımıza çıkardı. Kullanıcıların büyük çoğunluğu bildiği ya da güvendiği markanın web sitesini ziyaret etme eğilimi gösterecektir. Bu web site ister ilk sırada ister 5. sırada yer alsın fark etmez. Zaten bir süre sonra daha aşağıda yer alan bir web sitenin zamanla daha üst sıralara çıktığını gözlemlersiniz. Markaya, işletmeye ait olan bu web site marka algısı ve değeri arttıkça yukarı doğru hareket edecek, yukarı doğru hareket ettikçe de marka algısı ve değeri daha da artacaktır. Her iki durumun doğal sonucu olarak marka ilk sıraya yerleşerek orada kalıcı bir yer edinecektir.

Dijital markalaşma yolunda SEO’nun öneminin yukarıda bahsedilen bilgilerden çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla seo çalışması, marka stratejisi odağında diğer tüm pazarlama araç ve kanallarıyla birlikte tutarlı şekilde uygulandığında başarı kaçınılmaz olacaktır.

Makaleye burada son verirken naçizane bir tavsiyede bulunacağım. SEO’nun gerçek değerini bilen, etik ve doğal yollarla çalışmaları yürüten bir SEO uzmanı ya da SEO ajansı ile çalışın.

SEO, bir vizyon işidir.

İşletmenin kültürünü, değerini, politikalarını öğrenmeden; pazarlama ve markalaşma stratejileri ile bütünlük sağlamayan SEO asla başarıya ulaşamaz. SEO paketleri adı altında ticaret yaparak hizmet verdiğini zanneden “5 anahtar kelimede web sitenizi 3 ayda ilk sayfaya getiririz.” gibi cümleler kuran para odaklı kişilerden ve ajanslardan uzak durmanızı öneriyorum.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.