Yeni nesil bir kavram olan dijital markalaşma ile ilgili 10 maddelik bir liste hazırladık. İşte 10 maddede dijital markalaşma!

Geçtiğimiz günlerde Bütünleşik Pazarlama ve İş – Ekonomi Mecrası Branding Türkiye’nin Instagram, Linkedin ve SlideShare sayfalarında yayınlanmak üzere “10 Maddede Dijital Markalaşma” temalı bir içerik hazırlandı. Sosyal ağlara özel hazırlanan bu içerikte yeni nesil bir kavram olan dijital markalaşma ile ilgili merak edilenlere dair bir derleme yapıldı. Bu yazıda ise o içerikte yer alan bilgileri aktaracağız.

10 Maddede Dijital Markalaşma

“Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılarak literatüre kazandırılan “Dijital Markalaşma” ile ilgili 10 detay!” manşetiyle yayınlanan içerikte bahsi geçen 10 detay şöyle;

  1. Dijital markalaşma; “dijital pazarlama ve marka yönetimi – iletişimi” kavramlarının içerisinde yer alan kavram, süreç ya da uzmanlıkların bütünleşik biçimde ve eşzamanlı olarak gerçekleştirilmesidir.
  2. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılarak literatüre kazandırılmıştır.
  3. Dijital markalaşma, bütünleşik pazarlamanın bir sonucu olduğu kadar aynı zamanda da bütünleşik pazarlamanın bir öğesidir.
  4. Kavrama dair ilk kitap Dikeyeksen Yayıncılık ile Branding Türkiye Yayınları ortak yayını olarak Dijital Markalaşma adıyla yayınlanmıştır.
  5. Kavramın kurumsal uygulanabilirliği için işletmelerde departman dönüşümü şarttır. Bu bağlamda oluşturulan “Dijital Markalaşma Departmanı” ise “Kurumsal İletişim” ve “Dijital Pazarlama” olmak üzere iki alt departmandan meydana gelmelidir.
  6. Dijital Pazarlama ve Marka Yönetimi – İletişimi odağında hizmet veren ajanslar “Dijital Markalaşma Ajansı” kategorisinde konumlanırlar.
  7. Dijitalleşme üretim ve pazarlama olmak üzere iki temel misyon çerçevesinde değerlendirilse de “Dijital Markalaşma”, meselenin üretim (fabrikasyon) kısmında değil, kitleye temas etme yani bütünleşik pazarlama kısmıyla ilgilidir
  8. Dijital markalaşma terminolojik olarak süreci, devamlılığı, işleyişi temsil eder.
  9. Dijital markalaşmanın kavramsallaşmasında yararlanılan yeni nesil stratejik planlama modeli “3F Fenomeni”dir.
  10. Kavramın akademik sürdürülebilirliği için Branding Türkiye’nin bünyesindeki sektör profesyonelleri ve akademisyenlerden oluşan bir kurul tarafından hazırlanan “Dijital Markalaşma Eğitimi I DME”, dijital pazarlama ve marka yönetimi – iletişimi odağında 28 ana disiplinden oluşmaktadır. 500 saatlik bu eğitimi başarıyla tamamlayan ve programdan mezun olan kişilerse “Dijital Markalaşma Uzmanı” olarak anılmaktadır.

Dijital Markalaşma Eğitimi Hakkında Bilgi Al

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.