Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2021)

Mayıs ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2021)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2021)

Bu haftanın (8 – 14 Mayıs 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcı Rehberi Yayınlandı
  • Turizm İstatistikleri (Ocak – Mart 2021)
  • Hani Kurumsaldık Live Konsepti
  • Hani Kurumsaldık’ta Altıncı Bölüm Yayınlandı
  • Influencer Kılavuzu Yayınlandı
  • Branding Türkiye Öneriyor: Derleme – I
  • Çin Roketi Düştü
  • Şok Şampiyonlar Ligi Finali Kararı
  • Türkiye’ye Aşı Yetkisi
  • Şok Formula 1 Kararı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcı Rehberi Yayınlandı

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, 1 Mayıs’ta Resmi Gazete‘de yayımlanan Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik‘le MASAK yükümlüleri arasına eklenmişti. Bu kapsamda Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), internet sitesinden, kripto hizmet sağlayıcılara ilişkin rehber yayımladı.

Turizm İstatistikleri (Ocak – Mart 2021)

TÜİK; Ocak, Şubat ve Mart (2021) aylarını kapsayan 1. çeyreğe dair Turizm İstatistikleri raporunu yayınladı. Buna göre turizm geliri Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan 1. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %40,2 azalarak 2 milyar 452 milyon 213 bin dolar oldu.

Hani Kurumsaldık Live Konsepti

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir duyuruyla devam ediyoruz. Yaklaşık 1,5 ay önce “İş hayatını tek bir kelimeyle özetlemek gerekseydi hiç şüphesiz bu sözcük “kurumsallık” olurdu. Peki bu kadim ve değişmez bilgiye rağmen neden herkes hala daha ilk adımda tökezliyor? Her şeyi çok mu önemsiyoruz yoksa aslında hiçbir şey umurumuzda değil mi? Bu ve daha fazlası artık “Hani Kurumsaldık”da!” şeklinde duyurduğumuz Hani Kurumsaldık, “Live” yani canlı yayın konseptiyle yayınlarına devam edeceğini duyurdu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Hani Kurumsaldık’ta Altıncı Bölüm Yayınlandı

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Altıncı Bölüm yayınlandı. “Raporlama Nedir? Niye Önemlidir?” ana temasıyla yayınlanan podcastte, raporlama konusuna dair değerlendirmelerde bulunuldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Influencer Kılavuzu Yayınlandı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Ticaret Bakanlığı, resmi web sitesinde  “7/11/2013 tarihli ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a dayanılarak hazırlanan ve sosyal medya etkileyicileri tarafından yapılan ticari reklam ve haksız ticari uygulamalara ilişkin olarak yürütülen incelemelerde esas teşkil etmek üzere Reklam Kurulu’nun 04.05.2021 tarihli ve 309 sayılı toplantısında 2021/2 numaralı ilke kararı olarak kabul edilen “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz” için lütfen tıklayınız” şeklinde bir duyuru yaptı. Adı geçen kılavuz 13 maddeden oluşuyor.

Branding Türkiye Öneriyor: Derleme – I

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un “Kitap Önerileri” kısmında bu hafta Branding Türkiye Yayınları’ndan çıkan Derleme – I yer aldı. Mürsel Ferhat Sağlam imzası taşıyan kitap, yazarın 2018 boyunca yayınlanan makalalerinin bir araya getirilmesinden oluşuyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Çin Roketi Düştü

Çin Uzay İstasyonu’nun çekirdek modülünü yörüngeye taşımak üzere fırlatılan ve kontrolden çıkan Long March 5B roketinin, Hint Okyanusu’nda Maldivler yakınlarında bir yere düştüğü açıklandı.

Şok Şampiyonlar Ligi Finali Kararı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Manchester City ile Chelsea arasında 29 Mayıs’ta oynanacak Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’dan alındı. Final, Porto’nun stadı Estadio Dragao’da oynanacak.

Türkiye’ye Aşı Yetkisi

Aşılama sürecini de etkileyebilecek önemli bir karar alındı. Buna göre Sinovac CEO’su Yin Weidong, Türkiye ile birlikte Endonezya, Brezilya, Malezya ve Mısır’a aşıyı ülkelerinde üretme konusunda lisans verdiklerini bildirdi.

Şok Formula 1 Kararı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir haberle tamamlıyoruz. Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda 2021 sezonu takvimine dahil edilen Türkiye Grand Prix’sinin, Koronavirüs salgını kaynaklı seyahat kısıtlamaları nedeniyle 11 – 13 Haziran’da gerçekleştirilemeyeceği açıklandı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2021) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mayıs 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.