Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2021)

Mayıs ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2021)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2021)

Bu haftanın (1 – 7 Mayıs 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • TOBB İstatistikleri (Mart 2021)
  • Oscar Ödülleri  (2021)
  • Üniversitelerin Etki Sıralaması (2021)
  • Hani Kurumsaldık’ta Beşinci Bölüm
  • Ekonomik Güven Endeksi (Nisan 2021)
  • Vaka Sayısı 81 İlde Azaldı
  • Üretici Fiyat Endeksi (Mart 2021)
  • DSÖ’den 6. Aşıya Onay

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


TOBB İstatistikleri (Mart 2021)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. TOBB tarafından paylaşılan “Mart 2021’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Mart’ta Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Mart 2020’ye göre Mart 2021’deki şirket istatistikleri de yer aldı. Buna göre geçtiğimiz ay Türkiye’de toplam 10 bin 879 yeni şirket kuruldu.

Oscar Ödülleri  (2021)

Toplamda 23 farklı dalda ödüllerin dağıtıldığı törene dair detayları sizler için derledik. Buna göre yazı boyunca “En İyi Erkek Oyuncu”dan “En İyi Film”e, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”dan “En İyi Özgün Senaryo”ya kadar “Oscar Ödülleri 2021″deki tüm kategorileri sırasıyla sizler için derledik. Ayrıca hangi ödülün kim ya da hangi yapım tarafından kazanıldığını da yine belirttik. İşte tüm detaylarıyla Oscak Ödülleri 2021’in kazananları!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Üniversitelerin Etki Sıralaması (2021)

Times Higher Education, dünya genelinde üniversitelerin etki sıralamasını belirleyen Impact Rankings (2021) yani Etki Sıralaması (2021) listesini açıkladı. Listenin zirvesinde İngiltere’den bir üniversite yer alırken Türkiye’den hiçbir üniversite ilk 100’e bile giremedi.

Hani Kurumsaldık’ta Beşinci Bölüm

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Beşinci Bölüm yayınlandı. “Strateji Nedir? Niye Önemlidir?” ana temasıyla yayınlanan podcastte, strateji konusuna dair değerlendirmelerde bulunuldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekonomik Güven Endeksi (Nisan 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Nisan 2021 için açıklandı. Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır. TÜİK tarafından kamuoyuyla paylaşılan rapora göre Ekonomik Güven Endeksi’nin Nisan 2021’de bir önceki aya göre azaldığı gözlemlendi.

Vaka Sayısı 81 İlde Azaldı

Sağlık Bakanlığı, 81 il için 24 – 30 Nisan’da her 100 bin kişide görülen yeni tip Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Yayınlanan tabloya bakıldığında 81 ilin tamamında vaka sayılarında azalma olduğu görülüyor. Bu arada 24 – 30 Nisan haftasını kapsayan veriler öncekilere kıyasla biraz daha önem arz ediyor desek yeridir. Zira “Tam Kapanma” olarak adlandırılan sürecin salgının yayılımını nasıl etkilediği merak ediliyordu. Görünen o ki tedbirler işe yarıyor. Zira vaka sayılarında önemli ölçüde düşüş var.

Üretici Fiyat Endeksi (Mart 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Mart ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %4,13 artarken, yıllık bazda %31,20 oldu. Mart ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %7,45 azalırken yıllık ise %33,19 arttı.

DSÖ’den 6. Aşıya Onay

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir haberle tamamlıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü, Çin’in geliştirdiği Sinopharm aşısının acil kullanımına onay verdi. Böylece Sinopharm, DSÖ onayı alan 6. aşı oldu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2021) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Mayıs 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.