ByteDance çatı şirketi bünyesinde faaliyet gösteren dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok 2023 yılında ne kadar kazandı?

Son yılların hiç şüphesiz en popüler sosyal ağlarından biri olan TikTok’un 2023’te ne kadar gelir elde ettiği belli oldu. Bloomberg tarafından yayınlanan bir habere göre TikTok‘un sahibi ByteDance, sosyal medya uygulamasından elde ettiği geliri geçen sene %60 gibi hatırı sayılır bir oranda artırdı.

TikTok 2023 Yılında Ne Kadar Kazandı?

Çin merkezli ByteDance tarafından ilk kez 2015’te Douyin adıyla piyasaya sürülen ancak küresel marka stratejisinin bir parçası olarak daha sonradan TikTok olarak adlandırılan ve 2021’de 1 milyar kullanıcı sayısı barajını aşarak önemli bir dönemeçten geçen platform 2023 yılında gelirlerini %60 oranında artırdığını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde 2023 yılına dair TikTok’un ne kadar kazandığına ilişkin kamuoyuna yansıyan bilgiye göre Bytedance, sosyal ağ üzerinden 2023 yılında 40 milyar dolar kazandı. Bu rakam, 2022 yılında 25 milyar dolardı.

Bu arada kazancın bu seviyede olmasında TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri ve Güneydoğu Asya’daki ülkelerde devreye soktuğu TikTok Shop‘un da etkisi var. Kısaca anlatmak gerekirse TikTok Shop, satıcıların e-ticaret işletmelerini TikTok aracılığıyla gerçekleştirmelerine fırsat tanıyor. Tabi şirket, burada gerçekleşen satışlardan komisyon alıyor.

Gelirlerinin Önemli Bir Kısmını Kaybedebilir

Böyle bakıldığında her şey mükemmel gözükse de aslında TikTok gelirlerinin önemli bir kısmını kaybetmekle karşı karşıya. Bunun sebebi TikTok ile ABD arasında yaşanan problemlerin henüz çözülmemiş olması. Bu yüzden TikTok her an yasaklanabilir. Temsilciler Meclisi’nde gerçekleştirilen oylama sonucunda kabul edilen bu yasaklama önerisi, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin diğer kolu olan ABD Senatosu’nun gündemine taşınacak. Eğer buradan da geçerse karar en son Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın onayına sunulacak.

Eğer bu yasa tasarısı onaylanırsa ByteDance‘in TikTok yasağından kurtulmak için uygulamayı ABD’li bir şirkete satmak zorunda. Bunun için Çinli şirkete 6 ay süre tanınacak. Bu süre Senato ve Başkan Biden’ın yasa tasarısını onayladığında başlayacak. Bakalım Bytedance için süreç nasıl işleyecek. Gelişmeleri yine buradan aktarıyor olacağız. Ayrıca TikTok Shop ile ilgili de “nedir?”, “nasıl kullanılır?” odaklı bir makale yayınlayacağız.

Branding Türkiye’yi TikTok’ta takip ederek topluluğumuza katılabilirsiniz. Takip etmek için buraya tıklamanız yeterli.


TikTok Resume Özelliği

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.