Popüler sosyal ağ Facebook yakın gelecekte baştan aşağı yenilenecek. Peki ama niye? İşte konuya dair şaşırtıcı detaylar!

META bünyesindeki popüler sosyal ağ Facebook geçtiğimiz aylarda çalışanlarına gönderdiği bir yönergede önemli talimatlarda bulundu. 2 milyardan fazla kullanıcısıyla tek başına dünya nüfusunun önemli bir bölümünü elinde bulunduran Facebook, bu tarihi yapılanma ile yeni nesil sosyal ağlarla rekabet etmeyi amaçlıyor.

Facebook Baştan Aşağı Yenilenecek

Facebook yakın gelecekte platformda köklü değişiklikler yapmayı hedefliyor. Çalışanlarına bu konuya dair geçtiğimiz aylarda bir yönerge ileten Facebook’un bunu yapma nedeni ise TikTok!

Evet, uzun zamandır Facebook’un deyim yerindeyse başını ağrıtan TikTok’a kaşı bu defa Instagram kartı yerine direkt olarak Facebook kullanılacak gibi görünüyor. Bunun için platformda köklü değişikliklere gidileceği açıklanırken yapılacak değişikliklerin başında “ana akış” geliyor. En azından tahminler o yönde. Zira Nisan ayında gönderilen ve yakın zaman önce The Verge ile paylaşılan yönergede Facebook’un başındaki META yöneticisi Tom Alison, insanların takip ettiği hesaplardan gelen gönderilere öncelik vermekten ziyade, paylaşımları kimden geldiğine bakılmaksızın yoğun bir biçimde önermeye başlatılmasını istiyordu. Buna ek olarak Messenger ve Facebook’un ayrı uygulamalarının tekrar bir araya gelmesi isteniyordu.

Tüm bunların akabinde ve Facebook tarafından çalışanlara iletildiği söylenen yönergenin ardından Tom Alison ile iletişim kuran The Verge, Alison’dan konuyla ilgili önemli bilgiler edindi. Buna göre Alison, Facebook’un yeni hedefinin bir “keşif motoru” geliştirmek olduğunu açıkladı. Bu arada keşif motoru terimi daha evvel şirketin Ceo’su Mark Zuckerberg tarafından son gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında dillendirilmişti.

Şimdilik çok detay bilinmese de konuyla ilgili bu ilk açıklamalardan anlaşılan şu ki Facebook’un yeni dönemde “keşfet” sekmesine sahip olabilir. Ya da Facebook “keşfet” mantığını önemseyebilir. Zira kamuoyuna yansıyan bilgiye göre Facebook’ta artık anasayfanın en üst kısmında Hikayeler ve Reels videoları yer alacak. Facebook’un “keşif motoru” ile öne çıkan Facebook ve Instagram içerikleri ise bunların altında bulunacak.

Bilindiği üzere META, Instagram özelinde geliştirdiği Reels sekmesi ve özelliği sayesinde TikTok ile kısmen de olsa rekabet etmeyi başarmıştı. Bakalım Facebook’ta planlanan bu köklü yenilikler Facebook’un da TikTok ile rekabetini mümkün hale getirecek mi!

Kaynak: WebTekno

Branding Türkiye TikTok’ta 

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’yi TikTok’ta takip ederek topluluğumuzun parçası olabilirsiniz. Hemen takip etmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

@BrandingTurkiye

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.