Çin merkezli popüler sosyal medya uygulaması TikTok şimdi de Resume özelliği ile video cv dönemini başlatıyor. Peki TikTok Resume nedir?

Son yıllarda gerek markalar gerek siyasi partiler gerek dijital platformlar gerekse medya her fırsatta lafı “z kuşağı”na getirip bu konuyla ilgili çıkarımlarda bulunuyor. Ayrıca z kuşağını kazanmak için bir takım çalışmalar yapıyorlar. Öncelikle bu kuşağı anlamanın önemli olduğunu bilmek gerekir. Bunun için de z kuşağının ilgi alanlarını, vakit geçirdiği platformları çözmek lazım. Mesela TikTok gibi…

Evet, TikTok, z kuşağı başta olmak üzere yüz milyonlarca kullanıcıya sahip bir sosyal medya platformu. Birçok kez eleştirilere konu olsa da TikTok aslında stratejik hamlelerle büyümesini sürdürüyor. Mesela geçtiğimiz aylarda yayınladığımız TikTok’tan Stratejik Shopify Hamlesi başlıklı haberde de belirtildiği gibi TikTok sadece bir sosyal ağ olmanın ötesine geçmeye çalışıyor. Zira bu aksiyon ile TikTok milyonlarca e-ticaret firmasını platforma çekmeyi başardı.

En son 3 dakikalık video özelliğini yayına almasıysa TikTok’un büyüme ile ilgili farklı bir planının olduğunu gösteriyor. Örneğin 3 dakikalık video döneminin akabinde TikTok Resume adlı bir özellik duyuruldu.

Peki nedir TikTok Resume?

TikTok Resume Nedir?

TikTok tarafından yakın zaman önce duyurulan TikTok Resume özelliği bir nevi TikTok’un Linkedin’e rakip olacağını gösteriyor. En azından bu özelliğin duyurulmasıyla yapılan yorumlar bu yönde. Çünkü TikTok, bu özelliği ile kullanıcılarının Chipotle, Target ve Shopify gibi firmalara video cv ile doğrudan başvurmalarını sağlıyor. Şimdilik test aşamasında olan ve pilot uygulama şeklinde denenen TikTok Resume yakın zamanda daha aktif olarak kullanılacaktır.

Peki bu özellik nasıl kullanılıyor? diye soracak olursanız aslında TikTok Resume özelliğini aktif olarak kullanmak oldukça basit. Şöyle ki; platformu kariyer amaçlı diğer bir ifadeyle iş bulma niyetiyle kullanmak isteyen kullanıcılar, yükledikleri video cv’leri #TikTokResume etiketiyle paylaşıyorlar. Ayrıca bu etikette güncel ilanlara göz atma şansı da var.

Tekrar belirtelim; uygulama şu anda test aşamasında ve pilot olarak uygulanıyor. Diğer bir ifadeyle TikTok Resume özelliği şimdilik sadece ABD’deki Chipotle, Target ve Shopify gibi şirketlere kısa video özgeçmişlerle iş başvurusu yapma imkanı sağlıyor. Başvuruların 31 Temmuz’a kadar kabul edileceğini de belirtelim. Bitirmeden evvel ise TikTok Global Pazarlama Müdürü Nick Tran’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamayı aktaralım; “CareerTok platformda zaten gelişen bir alt kültür. Topluluğun TikTok Özgeçmişleri’ni benimsemesini ve işe alımı yeniden tasarlamaya nasıl yardımcı olacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Bu arada Branding Türkiye’yi TikTok’ta takip edebilirsiniz;

@BrandingTürkiye


💡 Akbank Kesinti Krizi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.