Branding Türkiye’nin ilgiyle takip edilen “Sosyal Ağlar” kategorisiyle aynı adı taşıyan sosyal ağlar yazı dizisinin bu bölümünde Youtube Shorts var. Buna göre makale boyunca  “Youtube Shorts Nedir?”, “Youtube Shorts Nasıl Kullanılır?”, “Youtube Shorts’un Özellikleri Nelerdir?” konularına değineceğiz.

Sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısı ve çeşitliliği gün geçtikçe artıyor. Aynı şekilde sosyal ağların özellikleri ve vaatleri de artıyor. Mesela TikTok ile başlayan ve önem kazanan “hızlı ve çabuk tüketilen kısa video” furyası Instagram’ın “Reels” özelliğiyle devam etti. En son, bu trene dünyanın en çok tercih edilen video platformu Youtube, “Shorts” özelliğiyle katıldı.

Youtube Shorts Nedir?

Konuya dair bu kısa girişten sonra artık makalenin ilk alt başlığı olan “Youtube Shorts Nedir?” sorusuna yanıt verebiliriz.

Bu kısımda dünyada ve Türkiye’de en popüler ücretsiz video izleme platformu olan Youtube’un yeni özelliği olan Shorts’u yakından tanıyacağız. Youtube Shorts, kısaca “kısa videolar” anlamına geliyor. Burada yayınlanan videoların standart Youtube videolarından farkı; 60 saniye olması, videolara müzik eklenmesi ve ayrıca video hızında ayarlama yapılabilmesidir. Ayrıca Shorts videolarının dikey formatta yayınlandığını da unutmayalım.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu arada Youtube Shorts, tüm Youtube kullanıcılarına açık. Mobil cihazından YouTube uygulamasına giriş yapan ve Shorts ikonuna tıklayarak çekim yapan herkes Shorts’u kullanabilir. Veya bu formata uygun olan yani video edit programlarıyla hazırlanmış videoları direkt olarak Shorts’a yüklemek de mümkün. Eğer Shorts ile video hazırlayacaksanız Youtube kitaplığında yer alan şarkı veya ses klipleri eşliğinde içeriklerinizi oluşturabilirsiniz.

Youtube Shorts Nasıl Kullanılır?

Youtube Shorts Nedir? sorusunu yanıtladıktan sonra şimdi de bu mecranın nasıl kullanıldığına ilişkin detayları aktaracağız.

Youtube Shorts aslında yabancılık çekeceğiniz bir platform ya da özellik değil. Çünkü Shorts; Instagram ve TikTok gibi sosyal medya platformlarından aşina olduğumuz dikey ve kısa videoların Youtube  versiyonudur. Bir önceki paragrafta belirttiğimiz gibi bu özellik; dünya genelinde ve YouTube uygulamasına sahip olan herkes tarafından kullanılabilir.

Shorts’a İçerik Yükleme

Shorts’a içerik yüklemenin 2 yöntemi var.

Birinci Yöntem: Youtube aracılığıyla videolarınızı oluşturabilirsiniz.

 • İlk olarak Youtube hesabınızın olması gerekiyor. Eğer Youtube’da, Shorts videosu hazırlayacaksanız Youtube’a mobil cihazınızla giriş yapmanız gerekiyor.
 • Ardından uygulamanın alt kısmında ve ortada “Kısa Video Oluştur” butonuna yani (+) simgesine tıklamalısınız.
 • Kısa videonun15 saniyeden uzun olmasını istiyorsanız kaydetme düğmesinin üst kısmında bulunan 15 saniye seçeneğine dokunarak kayıt süresini 60 saniye olarak değiştirebilirsiniz.
 • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Shorts kamerası önünüze gelecektir.
 • Daha sonra gelen ekranda kayda başlamak için aşağıda bulunan kırmızı daireye dokunacaksınız.
 • Kayıt tuşuna dokunduğunuzda “İleri” diyerek içeriğinizi ön izleme kısmında gözden geçirebilir ve tekrar “İleri” diyerek içeriğinize detaylar ekleyebilirsiniz.
 • Kaydınızı hızlandırmak veya yavaşlatmak için Hız‘a dokunmanız gerekiyor.
 • Daha rahat kayıt yapmak isterseniz Zamanlayıcı‘ya dokunun. Bu arada geri sayımın otomatik olarak ne zaman durdurulacağını da seçebilirsiniz.
 • Videonuza ayrıntı eklemek için İLERİ’ye dokunun. Bu ekrandan videonuza başlık (maks. 100 karakter) ekleyin ve video gizliliği gibi ayarları seçin.
 • Yayınlamadan önce kitleyi seçin. Yani kitleniz için “Evet, Çocuklara Özel” veya “Hayır, Çocuklara Özel değil” seçeneklerinden birini işaretleyin.
 • Tüm adımları tamamladıktan, gerekli edit ve eklemeleri yaptıktan sonra artık içeriği yüklemek için “Yükle” kısmına tıklayabilirsiniz.

İkinci Yöntem: Üçüncü parti video edit uygulamaları aracılığıyla videonuzu hazırlayıp Youtube’a standart bir video yükler gibi Shorts’a video yükleyebilirsiniz. Ancak videoların Shorts kütüphanesinde yayınlanması için 60 saniyeden kısa olması gerekiyor.

Youtube Shorts Özellikleri Nelerdir?

Youtube Shorts ile ilgili merak edilen birçok bilgiyi paylaştık. Peki Youtube Shorts’un öne çıkan özellikleri nelerdir? İşte cevabı;

 • Youtube Shorts, dikey formatta videolar paylaşılmasına olanak tanır.
 • Uygulamanın temelinde “bilgi”, “eğlence” ve “müzik” var.
 • Video oluştururken Youtube kütüphanesinden telifsiz şarkılar kullanılabilir.
 • Videonun kayıt hızını arttırmak ve yavaşlatmak mümkündür.
 • Videoya filtre ve altyazı eklemek mümkündür.
 • Farklı videoları birleştirip tek video olarak paylaşmak mümkündür.

“Sosyal Ağlar” temalı yazı dizisi kapsamında yine bir sosyal ağı daha tüm detaylarıyla inceledik. Bu bölümde Youtube’un Shorts uygulamasını tüm yönleriyle değerlendirerek sizlere aktarmaya çalıştık. Buna göre yazı boyunca Youtube Shorts Nedir?,  Nasıl Kullanılır?, Özellikleri Nelerdir? sorularına yanıt verdik.


Branding Türkiye’yi Youtube’da takip etmek için buraya tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.