Elon Musk Twitter’ı satın aldı alıyor derken Nisan ayında nihayet beklenen oldu ve Elon Musk Twitter’ı satın aldığını açıkladı. Ancak yine de hiçbir şey net değildi. Zira Musk, satın almaktan vazgeçebilirdi. Ki öyle de oldu. Peki Elon Musk Twitter’ı satın almaktan niye vazgeçti?

Geleneksel medyanın cevval olduğu dönemlerde medya için “dördüncü kuvvet” betimlemesi yapılırdı. Medya patronlarının ülke siyasetinden ekonomiye, toplumsal meselelerden algı yönetimine her şeyde mutlaka bir etkisi vardı. En azından dolaylı yoldan… Ancak 2000’ler itibariyle yeni bir olgu hayatımıza girdi; dijital medya. Sonradan buna “yeni medya” tanımlaması yapıldı. Yeni medyanın amiral gemisi ise sosyal ağlar oldu. Önce Linkedin, Facebook ve YouTube girdi hayatımıza sonrasında Twitter, Instagram, Snapchat, TikTok, Whatsapp, Pinterest, Tumblr derken sosyal ağlar çeşitlendi.

Bu süreçte bazıları (Snapchat, TikTok) hızla yükselişe geçip kadim sosyal ağları geride bırakırken bazıları ise istatistiksel olarak güçten düşse de algı yönetimi açısından sahip olduğu etki nedeniyle önemini korudu. Bunların başında Twitter geliyor. Hatta Twitter bu konuda tek sosyal ağ diyebiliriz. Bu yüzden Twitter’ı diğer sosyal ağlardan ayrı bir kümeye koymakta yarar var. Elon Musk da böyle düşünmüş olacak ki Twitter’ı satın almak istedi. Lakin bir süre sonra bundan vazgeçti.

Peki neden?

Elon Musk Twitter’ı satın almaktan neden vazgeçti?

Tamamen duygusal mı? Yani maddi kaygılar mı söz konusu oldu?

Yoksa Twitter’ın abartıldığı kadar önemli olmadığını mı fark etti?

Elon Musk Twitter’ı Satın Almaktan Niye Vazgeçti?

Geçtiğimi aylarda Elon Musk Twitter’ı Satın Aldı şeklinde bir haber yayınlayarak Elon Musk’ın Twitter ile ilgili hamlesini duyurmuştuk. Twitter için 44 milyar ödeyeceğini belirten Elon Musk, gelinen noktada Twitter’ı satın almaktan vazgeçmiş. En azından The Washington Post’un anonim bir haber kaynağına dayandırarak yayınladığı haber bu şekilde. Habere göre; Elon Musk, Twitter’ın satın almaya yönelik finansman konusunda belirli tartışmalara girmeyi tamamen bıraktı. Diğer bir ifadeyle Musk, bugüne kadar Binance ve Suudi Prens El-Velid bin Talal gibi isimlere katılacak finansal destekçilerle görüşmeleri sona erdirdi. Bu durum Elon Musk’ın Twitter’ı satın almaktan gerçekten de vazgeçmiş olabileceğine işaret ediyor.

Peki neden?

Konuya dair Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Günün Gündemi‘nde 9 Temmuz 2022’de yer alan bilgi şöyleydi

“Elon Musk, Twitter’ı yaklaşık 44 milyar dolara satın almak üzere şirketle anlaşmıştı. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan bildirimde, Musk’ın anlaşmayı birden çok hükmünün ihlalini gerekçe göstererek resmi olarak bir mektupla feshettiği aktarıldı.”

Konuyu özetleyen bu bilgiye ek olarak Elon Musk’ın Twitter’ı niye satın almadığına dair şu ayrıntıları da eklemekte yarar var. Öyle ki; Musk, bir süredir Twitter’daki bot hesapların zannedildiğinden çok daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştı. Hatta bu konuda bazı aksiyonlar alıp bot hesapların sayısını belirlemeye yönelik çalışmalar yapmıştı. Bu detay önemli çünkü o süreçte Elon Musk “Twitter anlaşması, spam/sahte hesapların gerçekten de kullanıcıların %5’inden daha azını oluşturduğu hesaplamasını destekleyen detaylar gelene kadar geçici olarak askıya alındı.” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Twitter’daki Bot Hesaplar

Twitter’daki bot hesaplara ilişkin Elon Musk’ın yaptığı araştırma ve çalışmaları yine Branding Türkiye’de aktarmıştık. Twitter’daki Sahte Hesapların Oranı Açıklandı başlıklı haberi okuyarak detaylara ulaşabilirsiniz. Bu habere göre;

“Elon Musk, ekibiyle birlikte Twitter’daki sahte – bot hesapları tespit edeceğini duyurarak herkesi bu sürece davet etti. Musk’ın bu çıkışının akabinde geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili bir rapor paylaşıldı. SparkToro ve Followerwonk tarafından ortak yapılan bir çalışma, son 90 gün içinde aktif olan 44.058 adet herkese açık Twitter hesabını ele alarak bot hesap ile gerçek hesap arasındaki oranı ortaya koydu. Bilgisayar tarafından otomatik ve rastgele seçilen hesapların %19,42’si sahte/bot hesap çıktı.”

Bu bilgi dahi Elon Musk’ın Twitter’ı satın almaktan niye vazgeçtiğini aslında gösteriyor. Bu arada Musk’ın kararı sonrası Twitter hisselerinde düşüş gözlendi. Buna göre açıklamanın ardından hisselerde şimdiden %5’lik bir düşüş oldu. Elon Musk ise Twitter anlaşmasını iptal ettiğini duyurduktan sonra sadece ilk 24 saat içerisinde net servetinden 65 milyar dolar kaybetti. En çok değer kaybettiği taraf ise Tesla hisseleri oldu. Son yaşananlarla birlikte 2022 yılı boyunca Musk’ın yaşadığı toplam kayıp 1,4 trilyon dolara ulaştı.

Dünyada ilginç şeyler oluyor. Birçoğumuzun aklının hayalini almadığı paralar 1 günde kaybediliyor. Yine bir o kadarını bir başkası bir anda kazanıyor. Gerçeklik algımızın dışına çıkan bu tür olay ve durumları okuyup geçiyoruz. Ancak dünyada gerçekten de ilginç şeyler oluyor. Peki ne kadarı gerçek? Ne kadar -mış gibi… Orasını bilmek sanırım pek mümkün değil.


1 ÖNERİ

Branding Türkiye Yayınları’nın online mağazasını ziyaret ederek kitap, rapor ve e-kitaplarımızı inceleyebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.