Instagram’a abonelik sistemi geliyor. İçerik üreticilerini memnun edecek bu yeni sistemde uygulama içi satın almalar, abonelikler, rozetler gibi yenilikler mevcut. Peki Instagram’daki abonelik sisteminde ücretlendirme nasıl olacak?

Youtube, TikTok, Snapchat ve Twitter derken şimdi de Instagrama abonelik sistemi geliyor. Yakın zaman önce Twitter’da Bahşiş Dönemi Resmen Başladı ve Snapchat’te Para Kazanma Dönemi Başlıyor başlıklı makalelerle bazı sosyal ağlara getirilen abonelik sistemlerine dair detayları paylaşmıştık. Şimdi bunlara benzer bir uygulama Instagram’a da geliyor. İçerik üreticilerini sevindirecek olan uygulama ile birlikte Instagram’dan para kazanma dönemi tam manasıyla başlıyor diyebiliriz.

Instagram’a Abonelik Sistemi

Günümüzde sosyal ağlar sadece içerik, haber, eğlence veya bilgi paylaşımı amaçlı kullanılmıyor. Artık sosyal ağlar aracılığıyla direkt olarak para da kazanılabiliyor. Youtube, TikTok, Snapchat, Twitter gibi mecralar bu olguyu sistemlerine entegre edip reklamlar dışında yeni ve herkesin kazanacağı bir gelir modeliyle varlıklarını sürdürürken şimdi de Instagram benzer bir sistemi aktif etmeye hazırlanıyor. Edinilen bilgiye ve techcrunch.com‘da yayınlanan habere göre Instagram yakın bir zaman içerisinde abonelik sistemini duyurup aktif edecek.

Peki bu sistemde neler var? Abonelik ücreti ne kadar olacak? Instagram abonelik sistemi Türkiye’de de aktif edilecek mi? Uygulama içi satın alma olacak mı?

Bu ve benzeri sorular zaman içerisinde daha detaylı ve kapsamlı olarak bizzat Instagram tarafından açıklanacaktır. Lakin ilk bilgilere göre bu soruları yanıtlamaya çalışalım.

Instagram’da Yeni Dönem

Aslını söylemek gerekirse Instagram için ücretli abonelik sistemi bir süredir gündemdeydi. Hatta konunun detaylarına dair bir takım analiz ve öngörüler paylaşılıyordu. Örneğin; sistemin hikayeler özelinde olacağı gibi… Fakat sistem tam manasıyla nasıl işleyecek bilinmiyordu. Ancak yapılan bir güncellemeyle detaylar da belli olmaya başladı.

Şöyle ki; Instagram, uygulama marketlerinde bir güncelleme yayınladı. Bu güncellemeyle “Uygulama İçi Satın Alımlar” bölümüne “Instagram Subscriptions (Abonelikler)” kısmı eklendi. Yeri gelmişken belirtelim yapılan değişiklik/güncelleme Türkiye’yi de kapsıyor. Diğer bir deyişle Instagram abonelik sistemi Türkiye’de de kullanılabilir olacak. Hatta bunun fiyatı dahi belli oldu. Lakin yine de şunu unutmamak lazım; sosyal ağlar bir değişikliği tüm herkese açmadan önce belli grup üzerinde test eder.

Instagram Abonelik Sisteminin Fiyatı

Uygulama mağazasında yer alan bilgiye göre kullanıcıların, Instagram’da bir içerik üreticisine abone olmasının Türkiye fiyatı aylık 10,99 TL. Yurt dışındaysa aynı özelliğin kullanım bedeli 0,99 dolar. Bu arada ücretlendirme sadece “abonelik” ile sınırlı değil. Aslında yayınlanan listede “Instagram Badge” ve “Subscriptions” olmak üzere toplamda 2 farklı uygulama içi satın alma seçeneği mevcut.

Evet, ücretlendirme için temelde iki seçenek var. Abonelik ve Rozetler. Ancak bunlar kendi aralarında fiyat olarak çeşitleniyor. Neye göre fiyatlandırma yapıldığı başta olmak üzere tüm detaylar zamanla duyurulacaktır. Ancak başlangıçta ortaya çıkan fiyat listesi şöyle;

  • Instagram Badge $0.99
  • Instagram Badge $4.99
  • Instagram Badge $1.99
  • Instagram Badge $0.99
  • Instagram Badge $4.99
  • Instagram Badge $1.99
  • Instagram Subscriptions $0.99
  • Instagram Subscriptions $0.99
  • Instagram Subscriptions $0.99
  • Instagram Subscriptions $4.99

Instagram Badge

Peki Instagram Badge nedir? diye sorulacak olursa bunu TikTok’taki canlı yayınlarda kullanıcıların içerik üreticilerine verdikleri hediyelere benzetebiliriz. Bu kapsamda Instagram Badge; Instagram’ın canlı yayın aracılığıyla para kazanmayı sağlamak amacıyla geliştirdiği bir nevi rozetlerdir. Halihazırda da aktif olan rozetleri desteklemek istediğiniz bir içerik üreticisine hediye ederek onu maddi olarak destekleyebiliyorsunuz.


Instagram’dayız!

Branding Türkiye’yı Instagram’da takip ederek destek olabilirsiniz. 🙂

@BrandingTurkiye

@BrandingTurkiyeOneriyor

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.