Facebook Beğeni Sayısını Gizlemeyi Düşünüyor

Geçtiğimiz aylarda Instagram’ın beğeni sayısını gizleyeceğini aktarmıştık. Pilot ülkelerde denenen özellik Mark Zuckerberg’in istediği gibi sonuçlanmış olacak ki şimdi aynı uygulama Facebook için planlanıyor. Özetle, Facebook beğeni sayısını gizlemeyi planlıyor. 

Sosyal medya herkes için özel ve güncel tutulması gereken bir alan iken son yıllarda insanların paylaşım yapma sıklığında bir düşüş olduğu gözlemlendi. Bunun başlıca nedeni “like” alamamaktı. Kullanıcılar etkileşim alamadığı için paylaşım sıklığını minimuma indirince bu durum sosyal ağları harekete geçirdi.

Önce Instagram’da Denendi

Geçtiğimiz aylarda Instagram özelinde radikal bir karar alındı. Olayın özeti şöyle; Instagram yönetimi, kullanıcıların beğeni sayısına odaklanmasının önüne geçmek ve insanların eskisi gibi paylaşım yapmasını sağlamak için beğeni sayısını gizlemeye karar verdi. Meselenin detaylarına daha önce Branding Türkiye’de yer vermiştik. Bu nedenle konuya dair detaylı okuma yapmak için Instagram Beğeni Sayısını Kaldırıyor başlıklı makaleyi okumanızı öneririz.

Instagram Beğeni SayısıEvet, birkaç ay önce deyim yerindeyse gündeme bomba gibi düşen ve tüm dünyanın dikkat kesildiği bu haber pek uygulanabilir gibi durmuyordu. Ancak birçok kişi böyle düşünedursun Instagram beğeni sayısını gizlemek konusunda oldukça kararlıydı. Zira sosyal ağ, bunu hemen uygulamak üzere pilot ülkeler belirledi. Sonuç memnun etmiş olacak ki aynı uygulama Facebook için de düşünülüyor. Özetle, Facebook beğeni sayısını gizlemeyi planlıyor.

Facebook Beğeni Sayısı Kaldırılacak Mı?

Bir mobil uygulamanın ya da web sitesinin sosyal ağ olarak tanımlanabilmesi için o uygulama ya da web sitesinin paylaşımlılık, etkileşimlilik ve katılımcılık özelliklerini taşıyor olması gerekir. Ancak günümüzde birçok sosyal ağ, daha fazla reklam geliri elde etmek için etkileşim algoritmasında değişime gitti. Bu da paylaşımların görünürlüğünü ve etkileşim almasını engelledi. Sonuç itibariyle insanlar like kaygısıyla paylaşım yapmamaya başladı. En kötüsü de bu durum alışkanlığa dönüştü. Facebook, bu durumu tersine çevirmek için Instagram’da başlattığı “beğeni gizleme” özelliğini Facebook’ta da uygulamayı düşünüyor.

Instagram’da beğeni kaldırma / gizleme özelliği birkaç aydır Brezilya ve Kanada gibi pilot ülkelerde test ediliyor. Bu özellikle birlikte ana sayfanızdaki gönderileri sadece yakın arkadaşlarınızdan hangilerinin beğendiğini görebiliyorsunuz. İşte, Facebook aynı uygulamayı kendi platformuna da taşımayı planlıyor. Ancak kesinleşmiş bir şey yok. Kısacası Facebook’ta beğeni sayısını gizleme özelliği henüz onay aşamasında. Fakat yakında bu konuya dair net haberler alabiliriz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir