Geçtiğimiz aylarda Instagram’ın beğeni sayısını gizleyeceğini aktarmıştık. Pilot ülkelerde denenen özellik Mark Zuckerberg’in istediği gibi sonuçlanmış olacak ki şimdi aynı uygulama Facebook için de uygulanacak. Kısacası şimdi de Facebook beğeni sayısını gizlemeyi planlıyor.

Sosyal medya herkes için özel ve güncel tutulması gereken bir alan iken son yıllarda insanların paylaşım yapma sıklığında bir düşüş olduğu gözlemlendi. Bunun başlıca nedeni ise “like” alamamak. Kullanıcılar etkileşim alamadığı için paylaşım sıklığını minimuma indirince bu durum sosyal ağları harekete geçirdi.

Önce Instagram Yaptı

Geçtiğimiz aylarda Facebook bünyesindeki sosyal ağlardan biri olan Instagram‘da radikal bir karar alındı. Olayın özeti şöyle; Instagram yönetimi, kullanıcıların beğeni sayısına odaklanmasının önüne geçmek ve insanların eskisi gibi paylaşım yapmasını sağlamak için beğeni sayısını gizlemeye karar verdi. Meselenin detaylarına daha önce Branding Türkiye’de Instagram Beğeni Sayısını Kaldırıyor başlıklı makalede yer vermiştik.

Instagram Beğeni Sayısı

Evet, birkaç ay önce deyim yerindeyse gündeme bomba gibi düşen ve tüm dünyanın dikkat kesildiği bu haber aslında pek uygulanabilir gibi durmuyordu. Ancak birçok kişi böyle düşünedursun Instagram beğeni sayısını gizlemek konusunda oldukça kararlıydı. Hatta şirket bunu hemen uygulamak üzere pilot ülkeler bile belirlemişti.

Bu aksiyondan alınan sonuç memnun etmiş olacak ki aynı uygulama şimdi de Facebook için düşünülüyor. Özetle, Facebook beğeni sayısını gizlemeyi planlıyor.

Facebook Beğeni Sayısını Gizleyecek Mi?

Bir mobil uygulamanın ya da web sitesinin sosyal ağ olarak tanımlanabilmesi için o uygulama ya da web sitesinin paylaşımlılık, etkileşimlilik ve katılımcılık özelliklerini taşıyor olması gerekir. Ancak günümüzde birçok sosyal ağ, daha fazla reklam geliri elde etmek için etkileşim algoritmasında değişime gitti. Bu da paylaşımların görünürlüğünü ve etkileşim almasını engelledi. Sonuç itibariyle insanlar like kaygısıyla paylaşım yapmamaya başladı. En kötüsü de bu durum alışkanlığa dönüştü.

Facebook şimdi bu durumu tersine çevirmek için Instagram’da başlattığı “beğeni gizleme” özelliğini Facebook’ta da uygulamayı düşünüyor.

Instagram’da beğeni gizleme özelliği birkaç aydır Brezilya ve Kanada gibi pilot ülkelerde test ediliyor. Bu özellikle birlikte anasayfanızdaki gönderileri sadece yakın arkadaşlarınızdan hangilerinin beğendiğini görebiliyorsunuz.

İşte, Facebook aynı özelliği kendi platformuna da taşımayı planlıyor. Ancak kesinleşmiş bir şey yok. Kısacası Facebook’ta beğeni sayısını gizleme özelliği henüz onay aşamasında. Fakat yakında bu konuya dair detaylar netleşecektir…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.