Sosyal ağ literatürüne “hikayeler” / “stories” kavramını kazandıran Snapchat’te para kazanma dönemi başlıyor.

“Geçiciliğin kalıcılığı” modasını sosyal ağ pazarına kazandıran Snapchat bir süredir pazardaki etkinliğini kaybetmişti. Daha doğrusu Snapchat ilk zamanlarda oluşturduğu etkiyi korumakta zorlandı. Bunun başlıca nedeni; Facebook’a ve Facebook’un sahibi olduğu sosyal ağlara yani Whatsapp’a, Messenger’a, Instagram’a “hikayeler” özelliğinin gelmesidir.

Üstüne bir de TikTok gibi mecralar pazara girince Snapchat iyiden iyiye etkisini kaybetti. Ancak Snapchat, gelişimini sürdürüyor. Mesela Snapchat tarafından geliştirilen bir özellik ile kullanıcılar artık Snapchat üzerinden para kazanabilecekler.

Snapchat’te Para Kazanma Dönemi

Popüler video platformu Youtube başta olmak üzere birçok sosyal ağ, içerik üreticilerinin para kazanmasını sağlayan bir sisteme sahiptir. Youtube’un yanı sıra örneğin TikTok’ta da kullanıcılar canlı yayın açarak gelir elde edebiliyorlar.

En son geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz Twitter’daki “Bahşiş” konusu da yine içerik üreticilerinin para kazanmasına yönelik bir geliştirmeydi. Bu arada Twitter’da Bahşiş Dönemi Resmen Başladı başlıklı makalede bu özelliğe dair detayları okuyabilirsiniz.

Konuya dönecek olursak, birçok sosyal ağda olduğu gibi artık Snapchat’te de içerik üreticileri para kazanabilecek. Bu bağlamda Snapchat’teki içerik üreticileri, Spotlight Challenges adlı özellik ile  belirli görevleri yerine getirdikleri takdirde para kazanabilecekler.

Konuyla ilgili biraz daha detay vermek gerekirse; Challenges özelliği ile her hafta belirli lensler kullanarak video yapan, belirli etkinlikleri gerçekleştiren ya da uygulamanın TikTok rakibi Spotlight‘ta seçilen bir sesi kullanan içerik üreticilerine para kazandırılacak. Kazanan içerik üreticileri, en çok izlenen ve uygun videolar arasından belirlenecek. Bu arada her yarışma için 3 ile 5 içerik üreticisine ödül verileceğini belirtelim. Yani belirlenen şartları yerine getiren ve bu minvalde içerik üreten herkesin para havuzundan az da olsa para kazanacağı bir sistem kurgulanmamış.

Son olarak; ödüller genelde 1000 ile 25 bin dolar arasında değişen ödül havuzlarından gerçekleştirilecek. Minimum ödül ise 250 dolar olacak. Özetle Challenges özelliği, biraz da Snapchat kullanıcılarının Spotlight için içerik oluşturmasını amaçlıyor.

Bakalım bu yeni özellik, yani içerik üreticilerinin para kazanmasına yönelik bu sistem, kullanıcıları yeniden Snapchat’e çekecek mi…

Snapchat Nedir?

Bu arada Snapchat ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz “Sosyal Ağlar” ana temalı yazı dizisi kapsamında hazırlamış olduğumuz Snapchat Nedir? Nasıl Kullanılır? Neden Önemlidir?başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.