Elon Musk’ın bir süredir Twitter’ı satın almak için  yaptığı hamleler nihayet olumlu sonuçlandı. Taraflar arasında yaklaşık 1 aydır devam eden süreç, satın almayla sonuçlandı. Peki Elon Musk Twitter’ı satın almak için ne kadar ödedi? İşte tüm detaylar!

Sıradışı ama başarılı girişimleriyle ve dikkat çeken açıklamalarıyla tüm dünyada sürekli gündemde olan Elon Musk, yaklaşık olarak son 1 aydır Twitter’ı satın almak için çeşitli hamlelerde bulunuyordu. Musk’ın çabaları boşa gitmedi. Zira başarılı girişimci, nihayet Twitter’ı satın aldı. Peki Musk, bu satın alma için Twitter’a ne kadar ödedi?

Elon Musk Twitter’ı Satın Aldı

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Günün Gündemi‘nde, Elon Musk’ın Twitter hamlesine ilişkin yakın zaman önce şöyle bir habere yer vermiştik;

“Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, Twitter’da yüzde 9,2’lik pasif hisse satın aldıktan sonra resmi olarak Twitter’ın Yönetim Kurulu’na dahil oldu.”

Bu gelişmenin üzerinden çok geçmeden Elon Musk, daha da ileri giderek Twitter’ın tamamını almak istediğini belirtmişti. Ancak Twitter buna dair kendince bazı önlemler alarak Musk’ı durdurmaya çalışmıştı. O konuya dair gelişmeleri de yine Günün Gündemi’nde şu haberle duyurmuştuk;

“Twitter, Elon Musk’ın şirketi hisse başına 54,2 dolar fiyatla satın almaya kalkışmasının ardından, “zehir hapı” olarak adlandırılan bir tedbir aldı. Böylece şirket, yönetim kurulunun oybirliğiyle sınırlı süreli hissedar hakları planını kabul etti.”

Tüm bunların akabinde yani Elon Musk’ın 14 Nisan’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimde Twitter’ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmasının üzerinden 10 gün bile geçmeden başarılı iş insanı, Twitter’ın tamamını satın aldı. KısacasıTwitter’ın Elon Musk’a satışıyla ilgili müzakereler bugün tamamlandı.

44 Milyar Dolar

Tüm dünya kamuoyuna bir anda yansıyan gelişmeye göre popüler sosyal ağ Twitter bundan böyle Elon Musk’ın! Diğer bir ifadeyle, SpaceX ve Tesla gibi sıradışı ve başarılı girişimlerin yöneticisi ve sahibi olan Musk, şimdi de sosyal ağ patronu oldu. Elon Musk, Twitter’ı satın almak içinse 44 milyar dolar ödedi.

Kararın kamuoyuna yansımasının akabinde gerek Twitter’dan gerekse Elon Musk’tan ilk açıklamalar geldi. Bu bağlamda Elon Musk, bu dev satın almaya ilişkin şu açıklamaları yaptı;

“İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter, insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital şehir meydanıdır. Ayrıca, ürünü yeni özelliklerle geliştirerek, güveni artırmak için algoritmaları açık kaynak yaparak, spam botlarını yenerek ve tüm insanların kimliğini doğrulayarak Twitter’ı her zamankinden daha iyi hale getirmek istiyorum. Twitter’ın muazzam bir potansiyeli var, şirketle çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Twitter CEO’su Parag Agrawal ise konu ile alakalı olarak şunları söyledi;

”Twitter’ın tüm dünyayı etkileyen bir amacı var. Ekiplerimizle gurur duyuyor ve şimdiye kadar hiç olmadığı kadar önemli hale gelen çalışmalarından ilham alıyoruz”

Branding Türkiye Twitter’da

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’yi Twitter’da takip ederek Twitter topluluğumuza katılabilirsiniz. Hemen takip etmek için  BURAYA tıklayın.


A’dan Z’ye Twitter

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.