YouTube Music Nedir? Özellikleri Nelerdir?

YouTube, kendi çevrimiçi müzik platformu olan Youtube Music’i kullanıma sunmaya hazırlanıyor. 23 Temmuz 2019 tarihinde basın mensupları için gerçekleştirilecek bir etkinlikle YouTube Music kamuoyuna tanıtılacak. Bu makalede YouTube Music Nedir?, YouTube Music Nasıl Kullanılır?, YouTube Music Özellikleri Nelerdir? sorularını yanıtlayacağız. 

YouTube, yeni ürünü olan YouTube Music ile dijital müzik platformlarından biri olmaya hazırlanıyor. Spotify ve Apple Music gibi rakiplerin olduğu çevrimiçi müzik pazarına giriş yapmaya hazırlanan YouTube, 23 Temmuz’da Türkiye’de uygulamanın lansmanını yapacak. Bu etkinliğin ardından uygulamanın en kısa sürede Türkiye’de de kullanıma açılması bekleniyor.

YouTube Music Nedir?

Dünyanın birçok ülkesinde hizmete girmesine karşın, Türkiye’ye yaklaşık 14 ay sonra giriş yapan YouTube Premium, kullanıcılara reklamsız YouTube deneyiminden daha fazlasını sunmayı hedefliyor. Netflix benzeri özgün içeriklerin (dizi/film/belgesel) yer aldığı YouTube Originals‘in yanı sıra Spotify benzeri bir platform olan YouTube Music de YouTube Premium’un içerisinde yer alıyor. Peki tam olarak nedir bu YouTube Music?

YouTube’a bağlı bir çevrimiçi müzik platformu olarak özetleyebileceğimiz YouTube Music, geniş bir müzik arşivine sahip. YouTube Music’te ayrıca müzik klipleri de gösterilebiliyor. Uygulamanın bir diğer özelliği de şarkı sözünden şarkı bulma imkanı tanıması.

YouTube MusicPlatform bir süredir dünyanın farklı bölgelerinde kullanılıyor olsa da henüz genel kullanıma açılmamıştı. 23 Temmuz’daki basın lansmanı sonrasında uygulama Türkiye’de de kullanılabilecek.

YouTube Music Ücretli Mi?

YouTube Music, hem ücretsiz hem de premium üyelik seçenekleriyle kullanıcılara sunuldu. Platformun, Premium üyeliği ilk 3 ay ücretsiz olacak. Premium paket seçeneğini aldığınız takdirde, müziklerinizi arka planda ve reklamsız bir şekilde dinleyebilirsiniz. Üstelik beğendiğiniz şarkıları indirip çevrimdışı modda kullanabilmeniz de mümkün olacak. 3 aylık ücretsiz kullanımın ardından ödenmesi gereken aylık tutar 13.99 TL olacak. 

YouTube Music Özellikleri

Az önce belirttiğimiz gibi YouTube Music uygulamasının Premium ve ücretsiz seçenekleri mevcut. Ücretsiz olan seçenekte reklamlar yer alıyor. Premium seçeneği ise Spotify gibi birçok özellik barındırıyor.

Eğer programı ücret karşılığında yani Premium olarak kullanmayı tercih ederseniz, ilk 3 ay herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Premium kullanımda, çevrimdışı (offline) olarak müzik dinleyebilir, istediğiniz şarkı ya da albümleri indirebilir, hatta ekran kilitliyken ve/veya başka bir uygulamada gezinirken arka planda YouTube Music’i çalıştırabilirsiniz.

3 aylık ücretsiz kullanımın ardından platformun aylık kullanım bedeli 13,99 TL olacak. YouTube ile bağlantılı çalışan uygulamada, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için YouTube geçmişi baz alınıyor. YouTubeMusic’in mobil uygulaması için Android cihazlarda 4.4 ve üstü,  iPhone ve iPad cihazlarda iOS 7 ve üstü işletim sistemi gerekiyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir