23 Temmuz 2019’da basın mensupları için gerçekleştirilecek etkinlikle YouTube Music kamuoyuna tanıtılacak. Peki YouTube Music Nedir?, Nasıl Kullanılır?, Özellikleri Nelerdir?

YouTube, yeni ürünü olan YouTube Music ile dijital müzik platformlarından biri olmaya hazırlanıyor. Spotify ve Apple Music gibi rakiplerin olduğu çevrimiçi müzik pazarına giriş yapacak olan YouTube, 23 Temmuz’da Türkiye’de yeni ürününün lansmanını yapacak. Gerçekleştirilecek tanıtımdan sonra  uygulamanın Türkiye’de de kullanıma açılması bekleniyor.

YouTube Music Nedir?

Dünyanın birçok ülkesinde kullanılan ancak Türkiye’ye yaklaşık 14 ay sonra giriş yapan YouTube Premium, kullanıcılara reklamsız YouTube deneyiminden daha fazlasını sunmayı hedefliyor.

Netflix benzeri özgün içeriklerin (dizi/film/belgesel) yer aldığı YouTube Originals‘in yanı sıra Spotify benzeri bir platform olarak konumlanan YouTube Music de YouTube Premium’un içerisinde yer alıyor. Peki tam olarak nedir bu YouTube Music?

YouTube’a bağlı bir çevrimiçi müzik platformu olarak özetleyebileceğimiz YouTube Music, geniş bir müzik arşivine sahip. YouTube Music’te ayrıca müzik klipleri de gösterilebiliyor. Uygulamanın en güzel yanlarından biri de şarkı sözünden şarkı bulma özelliğinin olması.

YouTube Music Nedir

Az önce belirttiğimiz gibi, platform bir süredir dünyanın farklı bölgelerinde kullanılıyor. Yani YouTube Music henüz dünya genelinde kullanıma açılmadı. Bu ülkeler arasında Türkiye de yer alıyordu. Yani YouTube Music, Türkiye’de kullanılmıyordu. Ancak 23 Temmuz’daki basın lansmanından sonra uygulama Türkiye’de de kullanılabilecek.

YouTube Music Ücretli Mi?

YouTube Music hakkında en merak edilen konu uygulamanın ücretli olup olmadığıydı. Buna hem ücretli hem de ücretsiz şeklinde yanıt verebiliriz. Şöyle ki; YouTube Music, hem ücretsiz hem de premium yani ücretli üyelik seçenekleriyle sunuldu. Ancak Premium üyeliği tercih edenler için YouTube Music ilk 3 ay ücretsiz olacak.

Premium paket seçeneğini aldığınız takdirde ise müzikleri arka planda ve reklamsız bir şekilde dinleme ayrıcalığına sahip olacaksınız. Bu arada Premium üyelikte beğendiğiniz şarkıları indirip çevrimdışı modda kullanabilmeniz de mümkün. 3 aylık ücretsiz kullanımın ardından ödenmesi gereken aylık tutar ise 13.99 TL olacak. 

Özellikleri Nelerdir?

Az önce belirttiğimiz gibi YouTube Music uygulamasının Premium ve ücretsiz seçenekleri mevcut. Ücretsiz olan seçenekte reklamlar yer alıyor. Premium seçeneği ise Spotify gibi reklamsız kullanımın önünü açıyor. Eğer programı ücret karşılığında yani Premium olarak kullanmayı tercih ederseniz, ilk 3 ay herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Öte yandan Premium üyelikte, çevrimdışı (offline) olarak müzik dinleyebilir, istediğiniz şarkıyı ya da albümü indirebilir, hatta ekran kilitliyken ve/veya başka bir uygulamada gezinirken arka planda YouTube Music’i çalıştırabilirsiniz. 3 aylık ücretsiz kullanımın ardından platformun aylık kullanım bedeli ise 13,99 TL olacak.

Bu arada YouTube ile bağlantılı çalışan uygulamada, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kullanıcının YouTube geçmişi baz alınıyor.

Son olarak; YouTubeMusic’in mobil uygulaması için Android cihazlarda 4.4 ve üstü,  iPhone ve iPad cihazlarda iOS 7 ve üstü işletim sistemi gerekiyor.

Yeni Nesil Tematik Kanal mottosuyla YouTube özelinde yayınlarını sürdüren Branding Türkiye Tv’yi buradan takip edebilirsiniz.


💡 Youtube Reklam Gelirleri Açıklandı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.