İşletmeniz İçin Dijital Markalaşma: Instagram Rehberi

Markaların Instagram odaklı sosyal medya yönetimi ve bu doğrultuda dijital markalaşma aksiyonu gerçekleştirmeleri için hazırlamış olduğumuz bu rehberde tam 23 öneri yer alıyor.

Etkili bir Instagram yönetimi için olmazsa olmaz 23 tavsiyeden oluşan bu Instagram rehberi işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Rehbere geçmeden evvel bir soruya yanıt arayarak başlıyoruz. 

Güçlü bir Instagram Pazarlama Stratejisi Nasıl Olmalı?

Temelinde iyi bir dijital markalaşma stratejisi içermeli. Ardından görselleştirme ve paylaşımlar gelir. Sonra etkileşim, iletişim ve bunların sürekliliği var. Ve bazı testler yaparız. Doğru sonuçlara ulaştıkça başarı da beraberinde gelir. Neler yapacağımıza hep beraber bakalım şimdi…

 • Hesabınızın Dijital Markalaşması Görselleştirmeyle Başlar

Instagram temelinde dijital markalaşma stratejisi oluşturmanın elbette ki birçok aşaması mevcut. Ama bu işin temeli profil ve görsellerden oluşuyor. Unutmayın ki her paylaşım markanızın ismini, profilinizin kullanıcı adını, logonuzu, fontunuzu, renginizi, tonunuzu ve karakterinizi içeriyor. Görsellerde kullandığınız efektler aynı olmalıdır. Profilinizdeki paylaşım stratejiniz de öyle.

Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi Instagram’da da görselleştirme profil avatarıyla başlar. Markalar profil fotoğrafının olduğu kısma logosunu koyar. Belli zamanlarda dönemsel olarak profil fotoğrafı yerine ürün de konulabilir. Yine de bu kısma logo veya ürünü / hizmeti hatırlatacak bir ikon, arma, ürün görseli yerleştirilebilir.


Not: Instagram’da sadece satış yapan, e-ticaret sitesi gibi davranan hesaplar da var biliyorsunuz. Ama onlar geçici hesaplar, bir marka değeri içeren eylemleri yok. Geçmişten bugüne kurumsallaşmadan gelmiş böyle bir hesap hatırlıyor musunuz? 


Instagram’da paylaşım yaparken bir şablonunuz olsun. Paylaşımlara efekt ekleyebilirsiniz. Ancak o da hep aynı şekilde olmalıdır. Logonuzu paylaşımın bir köşesine mutlaka ekleyin. Bir de büyüme hack’i (growth hacking) yapın. Görselde iletişim bilgisi veya ürün satış bilgisi yer alsın veyahut trafik elde etmek istediğiniz kampanya sayfasını belirtin. Videolarda da hep aynı giriş ve çıkış, size uygun seçilmiş geçişler, metin tarzı ve müzikler olsun

 • İsimle ve Açıklama Metniyle Devam Eder

Kullanıcı adını basit tutun. Her yerde aynı marka ismini kullanın ki insanlar sizi kolay bulabilsin. Açıklama metni markanın veya ürünün özünü versin ve marka konumlamanıza dair sloganınız veya sözünüz varsa onu da içersin.

Açıklamaya ayrıca konu etiketi de ekleyebilirsiniz. Böylece daha kolay bulunabilir bir marka olursunuz.

Profil kullanıcı adını marka ismi yaptıktan sonra, Instagram isminizi anahtar kelimeden seçebilirsiniz. Bazı isimlerin araştırılabilir yönü vardır. Dolayısıyla kullanıcılar anahtar kelime yazıp aradıklarında karşılarında sizi bulurlar. 

 • Bir Marka ve Ürün Hikayeniz Olsun

Markalama için daha doğrusu “Dijital Markalaşma” için Mürsel Ferhat Sağlam’ın “Dijital Markalaşma” adını taşıyan ve önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan kitabından yeterli bilgiyi alabilirsiniz. Şu an Mürsel Ferhat Sağlam’ın Stratejik Marka Yönetimi kitabı yayında. Bu arada Mürsel Ferhat Sağlam’ın kitapları bundan böyle Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanacak. 

Ben burada Instagram’da markalaşmak için gerekenlerden bahsedeyim. Bir markanın asıl meselesi diğer ürün ve hizmet sahiplerinden yani rakiplerinden farklılaşabilmektir. Bu durum müşterinin sizi diğerlerinden ayırt edebilmesini sağladığı için önemlidir. 

Ayırt edilebilmek, kendine has olmakla ilgili bir şey. Marka bunu; logo, kurumsal kimlik, isim, renk, ton, tutum, iletişim, kurumsal standartlar ve müşteri ilişkileri gibi süreçlerle halleder. Böylece marka bir organizma haline gelir.  Instagram’da da asıl olmanız gereken budur. Kendine has bir organizma olmak...

İnsanlar bu organizmayı görebilmeli, duyabilmeli, ayırt edebilmelidir. Bu organizmanın aynı zamanda kendine has bir stili de olmalıdır. Michael Jackson gibi, Barış Manço gibi, Kemal Sunal Gibi, Jerry Lewis gibi…

Karakterli bir Instagram markasının; iyi bir açıklaması, iyi bir hikayesi, iyi bir ürünü ve iyi bir ürün bilgisinin hikayeleşmiş hali olur. Sizin de böyle olmalıdır. 

 • Bir Ürün Sahibiyseniz Kişisel Ve Profesyonel Hesaplarınızı Birleştirin

Ürününüzü bir marka yüzü olarak siz satacaksınız. Bunu birebir ilişkiler sayesinde başarabilirsiniz. Bundan dolayı kişisel hesabın ve profesyonel hesabın ayrı olmasına gerek yok. Birleştirin. Ürünle iç içe olun, başarıyı elde edin. Örnek; Elon Musk – Not a flame thrower

 • Akıllı Konu Etiketi Kullanımı – #KonuEtiketi

Görsel, video paylaşımını temiz bir metin ve ifadeyle gerçekleştirdikten sonra kendi paylaşımınıza yorum atın. O yorumda dünyada en çok gönderiye sahip olan, en çok kullanılan ve içeriğinizle alakalı konu etiketlerini girin. #love gibi…


NOT: İş dünyası, girişimcilik, marka-pazarlama, dijital markalaşma, reklam, bütünleşik pazarlama, girişimcilik vb. alanlarda paylaşım yapacağınız zaman #BrandingTürkiye yazılması gibi… 


 • Profilinizdeki Bağlantı için Harekete Geçirici İleti ve Buton Ekleyin 

😎 Style yourself: styleish.com

Üstteki örneği satış yapan birçok instagram hesabında görmüşsünüzdür. Bu yöntem giderek artıyor. Siz de bu mantıkta bir emoji ve o satırda bir CTA, yani harekete geçirici mesaj, bir de link bırakmanız gerek. Linki genelde bit.ly gibi kısaltma servisleriyle kullanıcı dostu hale getirebilirsiniz. Çünkü sınır 150 karakterdir. Bunu uzun linkle doldurmanıza gerek yok.

 • Gerçek Bir Hedef Kitle ile Topluluğunuzu Oluşturun

Çevrenizde ve kendi hesabınızda görüyorsunuzdur. Anlatmaya gerek yok. 🙂 Cenaze görseline “It’s very good!”, yazan botlar veya hesabını bota teslim edenler var. Bu şekilde bir yere varamazsınız.

Markanızın bir sloganı, tonu, karakteri, tonlaması ve en önemlisi konumlaması olmalıdır diyoruz. Bunu kullanarak yer edinin, savunun kendinizi, anlatın insanlara. Sizin bu değerinize bağlanacak gerçek insanlara ulaşın. Bu insanlar az da olsa sizlere kazanç sağlayacak, değerinizi biliyorlarsa başka insanlara anlatacaklar. Ama bot hesaplar bunu yapamaz. O yüzden hedef kitlenizi gerçek kişilerden oluşturun botlardan değil.

 • Kitlenizi Kandırmayın! Kendinizi de…

Topluluk elde ettiniz. Harika! Ama bu kitleyi sürekli beslemeniz gerek. İçerikle, değerlerle, avantajlarla, kampanya, ödül ve hediyelerle.

Yalnız insanları kandıracak bir faaliyet, gereksiz yere ücret alma, iki yüzlü davranma gibi halkla ilişkiler krizi oluşturacak bir eylem içerisine girmeniz kimseye fayda sağlamaz. Kandırdığınız bir kişi en az 8 arkadaşına bundan bahsedecek. Yıldırımın düşüşü gibi ürününüz, girişiminiz de insanların gözünden düşecektir.

 • Güzel İçeriklerinizi Vurgulayın

Yukarıdaki yöntemleri göz önünde tutarak içerikler üretiyorsunuz. Çok güzel. Bilin ki bu içeriklerin bazılarını insanlar / takipçileriniz çok sevecek. Sevmekle kalmayıp bundan çevrelerine de bahsederler. Hiç olmadı tepki yani bir etkileşim gösterirler. Bu duruma şahit olduğunuzda bir videoyla ya da hikayelerle kitlenizi beslerken bu içeriklere de yeniden yönlendirme yapın. Kendi markalaşmanız doğrultusunda beğenilen içerikleri öne çıkarın.

 • Temel Fotoğraflama Tekniklerini Bilin

Instagram’daki püf nokta; doğru perspektif ve doğru sahne. Bir de insanların hayranlığı. Ama bunu sağlayabileceğiniz asıl temel nokta çok iyi görselleştirme ve fotoğraflama bilgisine sahip olmanızdır. Dolayısıyla eğer fotoğrafçılık konusunda alabiliyorsanız eğitim alın. Eğitim almaya fırsatınız veya maddi gücünüz yoksa başta Youtube olmak üzere internette bir çok eğitim mecrası var. Bunları da değerlendirebilirsiniz. 

 • Kitlenizin Sevdiği/Seveceği Şeyleri Paylaşın

Oluşturmuş olduğunuz kitleyi belli dönemlerde inceleyin; neleri seviyorlar, neleri beğeniyorlar, neleri paylaşıyorlar, hangi konu etiketlerini yazıyorlar… 

Bu ön bilgiyi topladıktan sonra yapmanız gereken şey onların tarzında, yani takipçilerinizin sevebileceği içerikleri paylaşmaktır. Çok zor değil. Hatta bu durum avantajınızadır. Çünkü bu sayede içerik konunuzu buluyorsunuz.

 • Kitlene Teşekkür Etmen Gerekir

100, 250, 500, 1000 takipçiye ulaştığınızda veya bambaşka bir durumdan dolayı kitlenize teşekkür edin.

Neden? Gerçek hayatta sevdiğiniz birine onu sevdiğinizi söylediğinizde oluşan mutluluğu, havada uçuşan mor kelebekleri pembe çiçekleri düşünün. Sanalda da, sosyal medyada da aynı durum geçerlidir. 

 • Doğru Ünlülerle Temasa Geç

Kitle oluşturdunuz, paylaşımlar yaptınız. Etkileşime geçtiniz, anlık bilgilendirdiniz ve kitleyi aktif ettiniz…

Ama bunların yetmediği veya daha fazlasına ihtiyaç duyduğunuz bir an gelecek. Büyümek isteyeceksiniz. Bunu nasıl yaparsınız? Sizden daha güçlü olanların yanında görünerek. Basının, medyanın, fenomenlerin, ünlülerin sizden bahsetmesiyle… Dolayısıyla gerçek hayatta ilişkiler kurun. Para da iş görür tabii. Ama herkes zengin değil. Dolayısıyla “I know a guy who knows a guy”, birisini tanıyan birisini bulduğunuzda ilişkiyi kuvvetlendirirsiniz. Rica edersiniz, belki o ünlü kişi sizin adınıza, sizinle birlikte, sizin için paylaşımda bulunur. O paylaşımla birlikte onun hedef kitlesi sizin hedef kitleniz olur.

 • Bir #Konu #Etiketi Kampanyası Başlatın #instagramdamarkalaş Gibi

Bir akım başlatın. #metoo hareketini duymuşsunuzdur belki. ABD’de başlatılan bu hareketle ben de tacize uğradım denilerek bu konuda bir farkındalık sağlandı. 

Bir başka akım #icebucketchallenge. Tüm dünyadan herkes bu akıma katıldı. Bu akımı başlatmanın tabii ki bambaşka bir mantığı ve psikolojisi var.

Bir akım başlatılırken insanların da kendinden bir şeyler bulması, eğlenmesi, trend şeylere katılma isteği, aidiyet gibi faktörler önemlidir.

Sizler de kendinize ait bir konu etiketi kampanyası yaparak markalaşma sürecinize katkıda bulunabilirsiniz. Bir kampanya yapıp #onlarıdadüşün şeklinde bir kampanya yapıp evcil hayvanları koruma odaklı bir akım başlatabilirsiniz. Hayvanseverler sizin yanınızda olacaktır. Süreci nasıl ele alacağınız ise bambaşka bir stratejidir.

 • Değerli Kişilerin İçeriklerini Yeniden Paylaşın

#repost şeklinde paylaşılan içerikleri gördüyseniz bilirsiniz. Herhangi biri tarafından paylaşılmış ve beğendiğiniz bir içerik varsa ve bu içerik markanızla bağdaşıyorsa onu repost edin yani yeniden paylaşın. Çünkü her zaman içerik üretmek durumunda olamazsınız. Repost ile hedef kitlenizdeki en güçlü kişileri ön plana çıkarmanız mümkündür. Onlarla ilgili paylaşımlar yapın ve hedef kitlenizin size katılmasını sağlayın. Bu sayede güç elde edersiniz.

 • Fotoğraf Yerine Video ve Bilgi Kartları Kullanın

Fotoğraf statiktir. Ama Instagram’da yeni yeni ortaya çıkan hareketli görseller, hikayeler, videolar, vr/ar içerikler var. Hatta bazen alanınızla ilgili istatistikleri bilgi kartı şeklinde dahi paylaşabilirsiniz. İnsanlar kendilerini dahi hissettiren şeyleri, onlara hoş zaman geçirten içerikleri severler.

 • Çapraz Ağ Paylaşımı Yapın

Instagram için video ürettiniz. Bu Instagram ile sınırlı kalmaz. Facebook’ta da, Twitter’da da, YouTube’ta da paylaşabilirsiniz. Hatta bir seri oluşturabilirsiniz. Hikaye olarak atabilirsiniz, özel mesajlarda paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Farklı ağları senkronize kullanmanız bilinirliği de artıracaktır. Hem içerik de bir yerle sınırlı kalıp boşa gitmeyecektir.

 • Kullanıcı Merkezli Üretilen İçerikleri Öne Çıkarın

Kampanya başlatıp, yukarıda belirttiğimiz şekilde içerik ürettiniz… Her şey mükemmel. Artık iinsanların katılmasını istediğinizde onlar da içerik üretip sizin için paylaşacak. Bunları ön plana çıkarıp o insanları etiketleyin. Takipçilerinize değer verdiğiniz görüldüğünde katılım artacaktır. Böylece daha insancıl bir markanız olacak.

 • Ürünleri Sürekli Reklam Etmeyin

Direkt satıştan, doğrudan satıştan, ağ pazarlamasından, sürekli pazarlama ve satış konuşması yapmaktan uzak durun!

Niye?

Telefonunuza sürekli reklam için sms atıldığı zaman nasıl oluyor ruh haliniz?

Akışta sürekli sponsorlu içerik görürseniz nasıl hissedersiniz?

 • İnsani Olun ve Yardımcı Olun

Robotlaşmayın kuralıyla aynı mantıkta hareket edersek; her şey satış değildir. Dolayısıyla gerçek hayatta insanlara yardım ettiğiniz gibi sosyal medyada da insanlara yardımcı olun. Bu davranış markaya artı değer, bilinirlik ve yakınlık sağlayacaktır.

 • Her Şeyi Test Edin

Paylaşımlarınızı, sahneyi, metni, fontu, rengi, logo kullanımını baştan sona test edin. En başarılı ve işe yarayanlar kalsın. Gerisi çöpe…

 • Yapamıyorsanız Devredin, Teslim Edin 

Bir doktorsanız vaktiniz yoktur. Benzeri bir iş de olabilir. Belki de sosyal medyayı beceremiyorsunuzdur. Anlamayabilirsiniz. Bu da çok normal. Ama ihtiyacınız vardır. O zaman daha deneyimli ve sosyal medya iletişim kavrayışı yüksek birisine, belki bir ajansa işlerinizi devredebilirsiniz. Profesyonel bir ekip sizin yerinize işi sürdürecektir.

Devlet başkanını, şirket yöneticilerini düşünün. Kaçı kendi hesabını yönetiyor? Hatta sosyal medyaya odaklanmanız yerine ürüne / kendi görevinize odaklanmanız sizin ve markanız için çok daha iyidir.

 • İşi Doğru Yapanlardan İlham Alın!

Şimdi sizlerle işini doğru yapan ve takip etmeniz gereken markaların Instagram hesaplarını paylaşıyorum:

 • AirBnB
 • Tesla
 •  Adobe
 • Nike Lab
 • Reuters
 • Vodka for Dog People
 • Flowers for Dreams
 • Playdoh
 • Charity Water
 • David Chang
 • Glossier
 • Reynold’s Kitchens
 • Bitwell Inc.
 • Coffee ‘N Clothes
 • Madewell
 • Punch Drink
 • Canva
 • Barkbox
 • Apartment Therapy
 • Wright Kitchen
 • Vans
 • Sprout Social

Tek tek görsellerini paylaşıp eskiyecek içerik sunmak yerine direkt liste halinde linklerini paylaştım. Tıklayın, gidin, gezin, ilham alın. Aha deyin, siz de kreatif açıdan bir benzerini yaparak yeni şeyler koyun ortaya.

Bu da ülkemizdeki en güçlü instagram hesapları:

 • Mesut Özil
 • Nusr_et#Saltbae
 • Burak Özçivit
 • Hande Erçel
 • Murat Boz
 • Fahriye Evcen Özçivit
 • Demet Akalın
 • Serenay Sarıkaya
 • Hadise
 • Neslihan Atagül Doğulu
 • Arda Turan
 • Elçin Sangu
 • Demet Özdemir
 • Cezmi Kalorifer
 • Barış Arduç
 • Galatasaray
 • İnciCaps

Liste böyle; takımlar, futbolcular, dizi ve film oyuncuları, komik sayfalar şeklinde gittikten sonra ancak markalara doğru gidiyor. Sefamerve, English Home gibi markalar 100. sıradan itibaren girebiliyor listeye…

Yazımı beğendiyseniz, beğenmeyi, yorum yapmayı, paylaşmayı unutmayın. Twitter’dan Branding Türkiye ve @HYTürkyılmaz yani beni etiketleyerek sohbet de başlatabilirsiniz

     Kaynakça

 • Instagram Business
 • later.com
 • business2community.com
 • sproutsocial.com
 • lesyaliu.com
 • BoomSocial Sektör Analizi
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir