Instagram Beğeni Sayısını Kaldırıyor

Instagram beğeni sayısını kaldırıyor. Böylece artık hiç kimse bir başkasının paylaştığı görselin kaç beğeni (like) aldığını göremeyecek. 

1 milyarı aşkın kullanıcısıyla dünyanın en popüler sosyal ağları arasında yer alan, fotoğraf/kısa video paylaşım odaklı sosyal ağ Instagram, radikal bir değişikliğe gidiyor. Buna göre artık hiç kimse bir başkasının paylaştığı içeriğin (fotoğraf, video) kaç beğeni / like aldığını göremeyecek.

Geçtiğimiz günlerde internet ve teknoloji dünyasını meşgul eden “Instagram beğeni sayısını kaldırıyor” temalı haberler kullanıcıların kafasında soru işaretleri oluşturdu. Yalnızca bireysel kullanıcılar değil, markaların yakından takip ettiği bu değişikliğin detayları henüz açıklanmasa da şimdiden bu konuya dair tahminler söz konusu.

Daha Fazla Paylaşım İçin

Belli bir kullanıcı sayısına ulaşan her sosyal ağ, algoritmasını kullanıcı lehine diyerek, kullanıcı aleyhine olacak şekilde değiştiriyor. Akabinde kullanıcılar tarafından paylaşılan içerikler, takipçilerin çok düşük bir yüzdesine gösteriliyor. Bu da paylaşımın etkileşim almasını zorlaştırıyor. Hatta imkansız hale getiriyor. Böyle olunca da kullanıcılar paylaşım yapmamaya başlıyor. Instagram, beğeni sayısını gizleyerek insanları paylaşım yapmaya teşvik edecek gibi görünüyor. Eminim ki like kaygısı olmazsa hepimiz normalden daha fazla paylaşım yaparız.

Peki Ama Neden?

Bunun basit bir yanıtı var; tamamen duygusal. Sanırım anladınız. Ancak yine de açıklayayım… Sosyal ağlar belli bir kullanıcı kitlesine ulaştıktan sonra sadece sosyal ağ olmakla kalmaz aynı zamanda bir reklam – pazarlama platformuna dönüşür. Bu da sosyal ağın elini güçlendirir. Böylece sosyal ağ, kullanıcılarına şunu deme lüksüne kavuşur; ne kadar para o kadar köfte…

Yani ortada bir “parayı veren düdüğü çalar” durumu oluşur. En nihayetinde artık o mecradaki kitleye, üstelik sizi takip eden kitleye ulaşmak için para vermek zorunda kalırsınız. Zira algoritma artık; takipçilerinizin çok düşük bir yüzdesine içeriklerinizi gösterecek şekilde çalışmaktadır. 

Dipnot

Burada bir parantez açmak daha doğrusu bir dipnot vermek isterim. Bilindiği üzere; bir web sitesinin ya da mobil uygulamanın sosyal ağ olarak nitelendirilmesi için o web sitesi ya da mobil uygulamanın 3 temel olguyu karşılıyor olması gerekir. Bunlar;

  • Etkileşimlilik
  • Katılımcılık
  • Paylaşımlılık

Sosyal medyanın temelini oluşturan bu 3 ana olgudan biri olmazsa yahut yetersiz düzeyde olursa, o web sitesi ya da mobil uygulama sosyal ağ niteliğini büyük oranda kaybetmiş olur. Bunun sonucunda o sosyal ağ milyonlarca kullanıcıya sahip olsa da çöl kadar ıssızdır. Çünkü kimse artık orada paylaşım yapmak istemez.

Google Plus Sendromu 

Benim “Google Plus Sendromu” olarak adlandırdığım bu durum, her mobil uygulamanın ya da internet sitesinin başına gelebilir. Hatta Instagram benzeri sosyal ağlar, bir anda çöküşe geçebilir. Çünkü yeni çıkan ve etkileşim algoritması kullanıcı lehine çalışan başka bir sosyal ağ hızlıca yükselişe geçebilir.

Google Plus, 500 milyonu aşkın kullanıcısına rağmen ıssız bir çöl gibiydi. Google gibi bir dev tarafından kurulan ve yönetilen Google Plus’ta yeterli düzeyde katılımcılık, etkileşimlilik ve paylaşımlılık olmadığı için Google+ geçtiğimiz günlerde kapatıldı.

Google Plus’tan sonra çıkan birçok sosyal ağ Google+’a yetişti ancak Google+ yerinde saydı. Çünkü algoritma kullanıcıları paylaşım yapmaya teşvik edici şekilde çalışmıyordu. İşte bu yüzden çok uzak olmayan bir gelecekte Instagram’da da benzeri bir ıssızlık yaşanabilir. Bakalım Instagram’ın beğeni sayısını gizlemeye yönelik bu hamlesi kullanıcıları paylaşım yapmaya teşvik edecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir