2020 yılında yürürlüğe giren “Sosyal Medya Yasası” kapsamında sosyal ağların temsilci atama zorunluluğu var. En son Pinterest Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurdu.

2020 yılının Ekim ayında Resmi Gazete’de yayınlanan “Sosyal Medya Yasası” ile ilgili detayları sizlere Branding Türkiye’de hazırladığımız makalelerle detaylı olarak aktarmıştık. Bu konuya dair kapsamlı okuma yapmak için Sosyal Medya Düzenlemesi (Tüm Detaylar) ve 6 Maddede Sosyal Medya Düzenlemesi başlıklı makaleleri okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıda ise yasa kapsamında Pinterest Türkiye’ye temsilci atayacak mı sorusuna yanıt vereceğiz.

Pinterest Türkiye’ye Temsilci Atayacak Mı?

“İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” şeklinde tanımlanan sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun, yürütme ve yürürlük maddesiyle birlikte toplamda 9 maddeden oluşuyor. Yasaya göre Türkiye’de hizmet veren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurtdışı menşeili sosyal ağlar, Türkiye’de temsilcilik açmak zorunda.

Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından sosyal ağlara verilen belli bir süre var. Belirlenen zaman dilimi içerisinde yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalara ise 5 aşamalı bir yaptırım uygulanıyor.

İşte bu yaptırımlardan biri olan bant kısıtlama cezası başlarken bazı sosyal ağlar Türkiye’de temsilcilik açacağını duyurdu. Bunlardan biri de Pinterest oldu!

Temsilci Atayacağını Bildirmeyen Kalmadı

Popüler sosyal ağ Pinterest’in de Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurmasıyla tüm sosyal ağlar temsilci atamış oldu. Hatta Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan konuya dair açıklama yaparak “Yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan temsilci atayacağını bildirmeyen kalmadı.” ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul eden ilk platform VK olmuştu. Bu sosyal ağın ardından YouTube, TikTok ve Facebook gibi platformlar idari para cezalarının ardından temsilcilik açmayı kabul etmişlerdi. Tüm bunlarla birlikte geriye sadece Twitter, Periscope ve Pinterest kalmıştı. Bu platformlara da Ocak 2021’de reklam yasağı uygulanmıştı. Twitter grubunun da temsilcilik açacağını duyurmasıyla geriye sadece Pinterest kalmıştı. Pinterest’in de temsilcilik atayacağını duyurmasıyla temsilci atayacağını bildirmeyen kalmadı.


💡 İlginizi Çekebilir


Branding Türkiye Pinterest’te!

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin Pinterest topluluğuna katılarak güncel içeriklerden, son dakika gelişmelerden, sektörel haberlerden, anketlerden ve sadece Pinterest’e özel hazırlanan içeriklerden anında haberdar olabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük Pinterest topluluğuna sahip Branding Türkiye’yi Pinterest’te hemen takip etmek için buraya tıklayın.


💡 A’dan Z’ye Pinterest

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.