Verizon Tumblr’ı Satmaya Karar Verdi

Mikroblog odaklı popüler bir sosyal ağ olan ve Z kuşağı tarafından yoğun olarak kullanılan Tumblr, Verizon tarafından alınan bir kararla satılıyor.

Kullanıcı kitlesi büyük oranda Z kuşağı tarafından oluşan Tumblr, Verizon’un aldığı kararla satılıyor Kendine has içerikleriyle sosyal ağ pazarında farklı bir konumda olan Tumblr’ın son zamanlarda kullanıcı kaybettiğine ilişkin iddialar var. Bu söylentilerin akabinde Verizon’un Tumblr’ı elden çıkarmaya karar vermesi, Tumblr’ın eskiye nazaran popülaritesini yitirdiğini gösteriyor.

Verizon Tumblr’ı Neden Satıyor?

Tumblr, son 1-2 yıldır mikroblog odaklı bir sosyal ağdan çok, yetişkin içeriklerin yer aldığı +18 bir platform gibi faaliyet göstermeye başlamıştı. Bu durumun önüne geçmek isteyen şirket, geçtiğimiz aylarda bir karar alarak +18 içeriklerin yer aldığı profilleri kapattı. Ayrıca pornografik içerikleri de kalıcı olarak sildi. Ancak bu durumun, Tumblr’a pek yaramadığı zira bu kararın ardından Tumblr’ın kullanıcı kaybettiği iddia edildi. Durum böyle olunca Verizon, Tumblr’ı satmaya karar verdi.

Tumblr’ın Geleceği Ne Olacak?

Şöyle bir gerçek var ki; Tumblr, +18 içerikler nedeniyle sosyal ağ amacından saptı. Böyle olunca da markalar tarafından çok tercih edilen bir mecra olmadı. Her ne kadar kullanıcı sayısı ve trafik oranı yüksek olsa da mecranın markalarla olan iletişimi diğer popüler sosyal ağlar kadar yoğun değil.

Kısacası Tumblr; Facebook, Instagram, Twitter, Youtube hatta son zamanlarda düşüşe geçen Snapchat kadar bile markalarla etkileşim kuramıyor. Diğer bir ifadeyle Tumblr, sponsorlu içerik ve reklam modelleri açısından sürdürülebilirlik vaat etmiyor. Bu da mecranın geleceğinin sosyal ağ kategorisinde olmadığını gösteriyor.

Bu Durumdan Çıkarılacak Ders

Z jenerasyonu tarafından yoğun olarak kullanılan Tumblr, sadece bu yönüyle dahi aslında markaların tam da ihtiyacı olan bir sosyal ağ. Hem dinamik, hem kalabalık, hem yoğun, hem genç bir nüfusa / kullanıcı kitlesine sahip olan Tumblr’ın neden böylesi bir problemle karşı karşıya kaldığını çözümlemek gerekiyor.

Öncelikle bir web sitesinin ya da mobil uygulamanın sosyal ağ olarak algılanması için temel dinamikler olan etkileşimlilik, paylaşımlılık ve katılımcılık olguları Tumblr’da fazlasıyla var. Belki de hiçbir mecrada olmadığı kadar etkileşimlilik, paylaşımlılık ve katılımcılık var. Ancak görülüyor ki Tumblr bu veriyi iyi yönetemedi.

Diğer yandan Tumblr, işi baştan sıkı tutmak konusunda pasif davrandı. Her şeyin serbest olduğu bir yerde her şeyi bir anda yasaklarsanız sahip olduğunuz kitleyi kendinize küstürürsünüz. Kısacası kuralları, kervan yoldayken değil, yola çıkmadan önce koymalısınız.

Sırf seo açısından fayda sağlıyor diye ya da +18 içeriklerle etkileşim halinde olmak için o mecrada duran bir kitle sizin kemik kullanıcılarınızsa, bu da üçüncü zafiyettir. Tüm bunlar birleştiğinde milyar dolarlık bir değerlemeye sahip sosyal ağın çöküşünün pek de beklenmedik ya da sıra dışı olmadığı ortaya çıkıyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir