Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter’ı satın aldığını açıklamış ve bir anda tüm dünyada gündem olmuştu. Fakat satın alma sürecini askıya alan bir durum söz konusu oldu. Başarılı iş insanı, Twitter’daki sahte hesapların oranı ile ilgili bir araştırma yapacağını belirterek platformdaki kullanıcıların ne kadarının gerçek ne kadarının bot olduğunu öğreneceğini ifade etti. 

Mikroblog odaklı popüler sosyal ağ Twitter, son günlerde normalin üzerinde bir şekilde gündemde! Bunun başlıca nedeniyse sıra dışı girişimlerin sahibi olan başarılı iş insanı Elon Musk! Zira Musk, geçtiğimiz aylarda Twitter’dan belli bir oranda hisse aldı. Fakat iş bununla birmedi. Çünkü Elon Musk sonrasında rekor bir fiyat teklif ederek platformun tamamını aldığını açıkladı. Yani Tesla, SpaceX gibi şirketlerin sahibi olan Elon Musk, sosyal ağ pazarına da Twitter’ı satın alarak giriş yapmış oldu. Ancak iş o satın alma ilanıyla da bitmedi. Çünkü Elon Musk’ın bu kez de Twitter ile ilgili bazı endişeleri olduğunu söyleyerek bunun satın alma sürecini etkileyeceğini ima etti. Musk’ı telaşlandıran konuların başında ise Twitter’daki sahte hesaplar geliyor.

Başarılı girişimci, Twitter’daki hesapların büyük oranda sahte olabileceğini söyleyip bu konuyu araştıracağını söyledi.

Twitter’daki Sahte Hesapların Oranı

Geçtiğimiz günlerde Branding Türkiye’de “Elon Musk Twitter’ı Satın Aldı” haberiyle duyurduğumuz Twitter’ın satışıyla ilgili yeni ama çok da olumlu olmayan bir gelişme var. Elon Musk, Twitter’daki hesapların ne kadarının gerçek ne kadarının bot olduğunu öğrenmek istediğini söyleyerek bir araştırma yapacağını duyurdu. Konuyla ilgili yapılan araştırmayla birlikte ise gerçekler ortaya çıktı.

Haberimizde de belirttiğimiz gibi Nisan ayının sonunda Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Elon Musk, geçtiğimiz günlerde ise satış sürecini etkileyecek bir açıklama yaptı. Musk, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Twitter’ın sahte/spam/bot hesapların %5’inden daha azını oluşturduğuna dair açıklamasına güvenmediğini belirtti. Bu konuyu araştıracağını söyleyen Elon Musk, ekibiyle birlikte Twitter’daki sahte – bot hesapları tespit edeceğini duyurarak herkesi bu sürece davet etti.

Musk’ın bu çıkışının akabinde geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili bir rapor paylaşıldı. SparkToro ve Followerwonk tarafından ortak yapılan bir çalışma, son 90 gün içinde aktif olan 44.058 adet herkese açık Twitter hesabını ele alarak bot hesap ile gerçek hesap arasındaki oranı ortaya koydu. Bilgisayar tarafından otomatik ve rastgele seçilen hesapların %19,42’si sahte/bot hesap çıktı.

Sanıldığından Fazla Bot Hesap Var 

Aynı araştırma kapsamında Twitter’ın ve Elon Musk’ın takipçileri de incelendi. Çalışma sonucunda Twitter’ın her 100 takipçisinin 16’sı sahte olurken, Elon Musk’ın hesabını takip eden 26,8 milyon hesabın %23,42’sinin sahte olabileceği ortaya kondu. Bu arada belirtilen sayıların sadece son 90 günde aktif olan hesaplardan oluştuğunu hatırlatalım. Öte yandan eğer bu sınır kaldırılırsa yani son 90 gün baz alınmazsa Elon Musk’ın takipçilerinin %70,23’ünün sahte olabileceği ortaya çıkıyor.

Oysa ki Twitter, 2021’in son çeyreğine ilişkin paylaştığı raporunda Twitter’daki toplam bot/sahte hesapların sayısının, toplam Twitter kullanıcılarının %5’ini oluşturduğunu açıklamıştı.

Twitter’dayız 

Bütünleşik Pazarlama ve İş Ekonomi mecrası Branding Türkiye’yi Twitter’da takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz. Hemen takip etmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

@BrandingTurkiye

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.