Baharın müjdecisi olan 21 Mart’ta markalar boş durmadı. Sizler için derlediğimiz bu listede markaların 21 Mart Bahar Bayramı için hazırlamış oldukları kampanyalar yer alıyor.

Marka yönetiminin önemli bir dinamiği haline gelen ve bir yeni medya ürünü olan sosyal medya ile birlikte kavramsallaşarak değer kazanan real time marketing (gerçek zamanlı pazarlama) konusunda daha önce detaylı makaleler hazırlamıştık. O yüzden burada kavramın nedirine çok girmeden kısaca tanımlayacağız. Ardından markaların 21 Mart Bahar Bayramı için hazırladıkları içeriklerle sizleri başbaşa bırakacağız.

Real Time Marketing (Gerçek Zamanlı Pazarlama) kısaca şöyle tanımlanmaktadır;

Markanın, gündemdeki magazinsel veya eğlenceli olay ve durumları kurumsal kimliğine uygun şekilde yeniden yorumlanmasıdır. Sosyal medyada gerçekleşir ve odağında farkındalık vardır.”

Ekinoks, güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği andır. Ekinoks aynı zamanda gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Daha anlaşılır olması açısından şöyle de ifade edebiliriz; bu olayın gerçekleşmesi baharın geldiğine işarettir. Kuzey Yarım Küre, ekinoksu ve tabi ki baharın gelişini 21 Mart tarihinde kutlar. Sadece belli bir coğrafyada değil dünyanın birçok ülkesinde ve kültüründe önemli bir yeri olan 21 Mart’ı real time marketing için fırsat bilen markalar da bu özel ve anlamlı güne özel içerikler hazırladılar.

Markalar “21 Mart Bahar Bayramı”nı Unutmadı

Arama motoru Google özel bir Doodle ile  21 Mart’ı ve baharın gelişini kutladı. Buna ek olarak birçok marka 21 Mart için özel içerik hazırladı. Biz de hepsi birbirinden keyifli ve güzel olan bu içerikleri sizler için derledik.

Instagram ve Twitter başta olmak üzere sosyal ağlar aracılığıyla ilkbaharı selamlayan 10 markanın 21 Mart Bahar Bayramı için hazırladıkları postları incelerken gerçek zamanlı pazarlama kavramını aklınızın bir köşesinde tutmanızı tavsiye ederiz. Böylece sıradan bir kutlama mesajı ile real time marketing arasındaki farkı daha iyi görebilirsiniz.

Şimdi bu içeriklerle sizi baş başa bırakacağız ama önce bu 10 markanın hangileri olduğunu belirtelim. 21 Mart için özel içerik hazırlayarak sosyal medyada paylaşan 10 marka şöyle;

  • Özsüt
  • Garanti Caz Yeşili
  • Gratis
  • Çaykur
  • Vodafone Park
  • ParafCard
  • Muratbey Peynir
  • Domno’s Pizza
  • Jolly Tur
  • Popeyes

İlgili paylaşımlara erişmek için markaların Instagram hesaplarını inceleyebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.