2020 yılında yürürlüğe giren “Sosyal Medya Yasası” kapsamında sosyal ağların temsilci atama zorunluluğu var. En son Twitter Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurdu.

2020 yılının Ekim ayında Resmi Gazete’de yayınlanan “Sosyal Medya Yasası” ile ilgili detayları sizlere Branding Türkiye’de hazırladığımız makalelerle aktarmıştık. Bu konuya dair kapsamlı okuma yapmak için Sosyal Medya Düzenlemesi (Tüm Detaylar) ve 6 Maddede Sosyal Medya Düzenlemesi başlıklı içerikleri okuyabilirsiniz. Bu yazıda ise yasa kapsamında Twitter Türkiye’ye temsilci atayacak mı sorusuna yanıt vereceğiz.

Twitter Türkiye’ye Temsilci Atayacak Mı?

“İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” şeklinde tanımlanan sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun, yürütme ve yürürlük maddesiyle birlikte toplamda 9 maddeden oluşuyor. Yasaya göre Türkiye’de hizmet veren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurtdışı menşeili sosyal ağlar, Türkiye’de temsilcilik açmak zorunda.

Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından sosyal ağlara verilen belli bir süre var. Belirlenen zaman dilimi içerisinde yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalara ise 5 aşamalı bir yaptırım uygulanıyor.

İşte bu yaptırımlardan biri olan bant kısıtlama cezası başlarken bazı sosyal ağlar Türkiye’de temsilcilik açacağını duyurdu. Bunlardan biri de Twitter oldu! Böylece ülkemizde hala temsilcilik açmayan popüler sosyal ağ olarak sadece Pinterest kaldı.

Twitter’ın Kararı Sevindirici

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan, Twitter’ın Türkiye’de temsilci bulunduracağını açıklayarak şunları söyledi;

“İnternet trafiği bant genişliğinin daraltılması yaptırımı uygulanmadan, Twitter’ın da 7253 sayılı kanunun getirdiği yükümlülükleri yerine getireceğini açıklaması sevindirici”

Bakan Yardımcısı Sayan’ın açıklamalarına göre Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul eden ilk platform VK oldu. Bu sosyal ağın ardından YouTube, TikTok ve Facebook gibi platformlar idari para cezalarının ardından temsilcilik açmayı kabul etmişlerdi. Tüm bunlarla birlikte geriye sadece Twitter, Periscope ve Pinterest kalmıştı. Bu platformlara da Ocak 2021’de reklam yasağı uygulanmıştı. Twitter grubunun da temsilcilik açacağını duyurmasıyla geriye sadece Pinterest kalmış oluyor. Eğer Pinterest, temsilci açmazsa önümüzdeki dönemde bant genişliği daraltılacak.

Branding Türkiye Twitter’da!

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin Twitter topluluğuna katılarak güncel içeriklerden, son dakika gelişmelerden, sektörel haberlerden, anketlerden ve sadece Twitter’a özel gerçekleştirilen sürpriz çekilişlerden anında haberdar olabilirsiniz.

Hemen takip etmek için buraya tıklayın.


💡 A’dan Z’ye Twitter

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.