Sosyal ağ sektöründeki her firma, pazardaki konumunu güçlendirmek için çeşitli hamleler yapıyor. Bunların başında şirket satın almaları geliyor. Bu bağlamda en son, Twitter bir aksiyon alarak podcast uygulaması Breaker’ı satın aldı.

Twitter geçtiğimiz yıl (2020) Ocak ayında kendi bünyesinde sesli sohbet odaları şeklinde bir özelliği kullanıma sunacağını duyurmuştu. Audio Spaces adını verdiği özellik için çeşitli hamleler yapan Twitter bu kapsamda en son podcast uygulaması Breaker’ı satın aldı. Hatırlanacağı üzere Twitter geçen ay da sosyal ağ kavramına yeni bir bakış açısı getiren ekran paylaşımı uygulaması Squad’ı satın almıştı.

Twitter Podcast Uygulaması Breaker’I Bünyesine Kattı

Spaces’in duyurulmasının hemen ardından tüm dikkatleri üstüne çeken Twitter, şimdilerde ise gerçekleştirdiği bir satın alma nedeniyle konuşuluyor. Mikroblog odaklı popüler sosyal ağ Twitter; 2016 yılında kurulan, 2020 yılında ise 1.0 sürümüyle iOS ve Android sürümlerini kullanıma açan podcast uygulaması Breaker’ı satın aldı.

Twitter’ın mühendislik birimi yetkililerinden biri olan Michael Montano, konuya dair yaptığı açıklamada Breaker’ın, Twitter bünyesindeki herkese açık sohbetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesine yönelik iyileştirmeler yapmasına destek olacağını söyledi.

Breaker’dan Açıklama

Podcast uygulaması Breaker’ın kurucu ortağı Leah Culver, resmi Twitter hesabından paylaştığı bir tweet ile Spaces’ı geliştirirken sesli sohbetin geleceğini inşa etmeye yardımcı olmaktan dolayı büyük bir heyecan duyduklarını belirtti. Şirketin CEO’su Erik Berlin ise sesli iletişim pratiklerine tutku duyduklarını ve Twitter’ın dünya genelindeki tüm kullanıcıların herkese açık sesli sohbetler yapmasına olanak tanıma yöntemlerinden ilham aldıklarını belirtti.

Bu arada şirket tarafından yapılan bir diğer önemli açıklamayı da aktarmakta yarar var. Buna göre Breaker, Twitter bünyesine dahil olduğu için 15 Ocak’ta uygulama kapatılacak. Öte yandan bu süreçte podcast içerik üreticilerini yalnız bırakmayacaklarını belirten Breaker yetkilileri, kullanıcı verilerinin güvenle indirilmesi için Breaker kullanıcılarına yardımcı olacaklarını ifade ettiler.

Son olarak herkesin merak ettiği soruya gelecek olursak, Twitter’ın Breaker ‘ı ne kadara satın aldığı henüz bilinmiyor. Fakat şirket tarafından konuya ilişkin herhangi bir açıklama olursa bu yazıyı güncelleyerek detayları sizlerle paylaşacağız.


Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin sesli içerik odaklı alt markası Branding Türkiye Fm Spotify’da! Yeni Nesil Tematik Radyo mottosuna sahip Branding Türkiye Fm‘i takip etmek için buraya tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.