Google Partners Rozeti elde etme şartları 4 ay sonra değişiyor. Haziran 2020 itibariyle uygulanacak yeni şartlara dair detaylar Google tarafından tüm partnerlere e-postayla iletildi.

Google Partners Rozeti şartları 4 ay sonra yani Haziran 2020’de değişiyor. Google bu gelişmeyi “size yeteri kadar süre tanındı” şeklinde bir ifadeyle geçtiğimiz günlerde tüm partnerlerine bildirdi.

Yenilenen Google Partners olma şartları arasında; 3 ayda bir 20 bin dolarlık harcama, üyelerin yarısının Skillshop sertifikasının olması, performans gereklilikleri gibi şartlar mevcut. Ayrıca Haziran ayından sonra uzmanlıklar da değişerek bu rozete eklenecek.

Bilindiği üzere Google Partners programına katılmak ücretsiz. Programa dair gerekli şartlar sağlandığında ise Google Partners Rozeti elde edilmekte. Mavi bir renge sahip olan bu rozeti almaya hak kazandığınızda web sitenize ekleyebilir; pazarlama ve reklam çalışmalarında kullanarak, bu rozete sahip olduğunuzu vurgulayabilirsiniz.

Google Partner Rozeti

%3’lük bir başarı seviyesine ulaşıldığında Google Partners Premiere adlı kırmızı bir rozet elde ediliyor. Bu rozet; müşteri kazanma, müşteriye para harcatma, müşterinin reklam performansı, müşterileri elde tutma gibi süreçlerde en çok iş yapan şirketlere veriliyor.

Mevcut Google Partners Şartları 

 • Hesabınızda sertifikalı en az 1 Google Reklam profesyoneli olması
 • 90 günde en az 10.000 Dolar Google reklam harcaması elde etmek
 • Son 18 aylık dönemde; müşteri elde etme, düzenli harcama, yüksek performans elde etme, müşterileri elde tutma

Haziran 2020 İtibariyle Şartlar

Google Partners olma şartlarına ilişkin Haziran 2020 itibariyle uygulanacakları Google şöyle tarif ediyor;

 • Şirketin uygun kullanıcılarının en az %50’sinin Skillshop’tan güncellenmiş sertifikalar alması gerekir. Google Ads sertifikasyonu hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Şirketinizin iyi bir etkinlik düzeyine sahip olduğunu göstermek için, yönettiğiniz hesaplarda 90 günde 20.000 ABD doları tutarında reklam harcaması gereksinimini karşılayın.
 • Sonuçları en üst düzeye çıkarmak için kampanya oluşturmak ve uygun şekilde yayınlamak üzere Google Ads’i etkili biçimde kullanarak, performans gereksinimini karşılayın. Performansınızı iyileştirmek için gerçekleştirebileceğiniz işlemleri görmek üzere “Öneriler” sekmesine gidin. Not: Optimizasyon puanı değerlendirilirken, şirket performansı gereksinimi ile ilgili reddedilen öneriler dikkate alınmaz.”

Google Premiere Partners Rozeti İçin Yapılması Gerekenler

Google, Premiere Partners Rozeti için süreci şu şekilde anlatıyor;

“2020’de Premier İş Ortağı statüsüne uygun olabilmek için şirketlerin öncelikle yeni Partner rozetini kazanması gerekir. Google Partners programı, her bir takvim yılında katılımcı şirketlerin ilk %3’lük dilimine Premier statüsü verir. Premier Google İş Ortaklarını; yönetilen hesaplardaki yıllık Google Ads harcaması, müşteri harcamalarını artırma, müşterileri elde tutma ve diğer bilgiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli faktörlere göre seçiyoruz. Değerlendirme yıllık olarak yapılır ve ilgili statü, tüm pazarlarda kullanılamayabilir.”

“Google Partners”taki şartlardan sertifikalı olma şartı için Google’ın Skill Shop adlı sayfasından eğitim alıp, buradaki içerikleri okuyup ardından ücretsiz olarak sınava girmeniz gerekiyor. Sınavı geçtiğinizde sertifikalı bir partner olabiliyorsunuz.

      Bu sertifikaların içinde;

 1. Google Ads Search
 2. Google Ads Display
 3. Google Ads Measurement
 4. Google Ads Video
 5. Google Ads Shopping
 6. Analytics
 7. My Business
 8. Waze
 9. Marketing Platform

gibi sertifikalar mevcut. Tüm bu sertifikalar, az önce belirttiğim gibi tamamen ücretsiz. Sınavda başarılı olamayınca aynı sertifika için tekrar sınava girebiliyorsunuz. Fakat 24 saat gibi bir bekleme süresi var. Eğer sınavı geçip sertifika almaya hak kazanırsanız bu sertifikanın (Google Partners) geçerlilik süresi ise 12 ay… Yani 12 ay sonra yeniden bu sınava girip sertifikayı güncellemeniz gerekiyor.

      Kaynakça

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.