Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2020)

Şubat ayının ikinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri  (8 – 14 Şubat 2020)”

8 – 14 Şubat Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (8 – 14 Şubat 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Spotify Kullanıcı Sayısını Açıkladı
 • Google Maps’ten 15. Yılına Özel Yeni İkon
 • Instagram Etkileşime Girilen Hesapları Gösterecek
 • Netflix 30 Günlük Ücretsiz Deneme Özelliğini Kaldırdı
 • Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi Ortak Oldu
 • Whatsapp Karanlık Mod Özelliğini iPhone İçin Yayınladı
 • Facebook Yenileniyor! İşte Yeni Facebook
 • CaseBilkent 2020 İçin Geri Sayım Başladı
 • TÜİK İşsizlik Rakamları (Kasım 2019)
 • G4A Pazarlama Sohbetleri: E-Ticarette Markalaşma (Bölüm – 9)
 • Ekonomik Güven Endeksi (Ocak 2020)
 • İstanbul’da Toplu Ulaşıma Ne Kadar Zam Yapıldı?
 • Perakendenin Küresel Güçleri 2020 Raporu
 • Facebook’tan Pinterest Benzeri Yeni Uygulama: Hobbi
 • Google Partners Şartları 4 Ay Sonra Değişiyor

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Spotify Güncel Kullanıcı Sayısı

Spotify Kullanıcı Sayısını Açıkladı

Dijital müzik platformu Spotify, 2020 yılına dair ilk resmi açıklamasını yaptı. Geçen yılki toplam ücretli ve ücretsiz abone sayısının 217 milyonu aşması ile beraber Spotify, dikkatleri iyiden iyiye üzerine çekmişti.  Spotify’ın, son açıklamasına göre mecranın abone sayısı 271 milyonu aşmış durumda. Bu arada Spotify abone ve üye sayısında yaşadığı artışa rağmen gelir açısından büyüme kaydedemiyor. Aksine bu anlamda gerileyişini sürdürüyor.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Şubat 2020) - Google Maps Yeni Logo

Google Maps’ten 15. Yılına Özel Yeni İkon

Google Maps, yeni ikon güncellemesini kullanıcılara sundu. 2005 yılında kurulan Google Maps, 15. yılını kutlamak adına gerçekleştirdiği duyuruda hem yeni özelliklerini hem de yeni ikonunu kamuoyuyla paylaştı. Bu arada Google Maps’e yeni dönemde; Keşfet, İş/Ev, Katkıda Bulunun ve Güncellemeler sekmeleri eklenmiş görünüyor. Böylece kullanıcıların ilgi ve beğenileri kategorize edilebilecek. Ayrıca yeni arayüzde kullanıcıların fotoğraflara yorum yapması da mümkün olacak. Google Maps’in yeni logosu akılda kalıcı ve yeni nesil bir tasarıma sahip olup; ikonda Google’ın kurumsallığından uzaklaşılmadığı dikkat çekti. Zira logoda mavi, yeşil ve sarı gibi renkler yer alıyor.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Şubat 2020)- Instagram Yeni Güncelleme

Instagram Etkileşime Girilen Hesapları Gösterecek

Dünyanın en çok indirilen ve kullanılan ilk 3 uygulamasından biri olan Instagram güncellemelerini sürdürüyor. Her hafta yeni bir gelişmeyle karşımıza çıkan Instagram, bu sefer kullanıcıların en çok ve en az etkileşimde olduğu hesapları listeleyeceğini duyurdu. Instagram’daki bu yeni güncelleme sayesinde kullanıcıların, sahip oldukları kitleyi organize ve kontrol etmesi mümkün olacak. Bu özelliğe “takip” bölümünün ilk sırasından ulaşılabilecek. Burada “Akışta En Çok Gösterilenler” ve “En Az Etkileşimde Bulundukların” şeklinde listeler bulunacak. Yeni özellik filtreleme sistemi sağlayıp, platformu daha kolay yönetilir hale getirecek.

Netflix 30 Günlük Deneme Sürümünü Kaldırıyor

Netflix 30 Günlük Ücretsiz Deneme Özelliğini Kaldırdı

Netflix, Türkiye’deki kullanıcıları üzen bir kararını kamuoyuyla paylaştı. Buna göre dünyanın en büyük online dizi – film platformu Netflix, kullanıcıların premium üye olmadan önce “30 Günlük Ücretsiz Deneme” sürümünü deneyebildiği özelliği kaldırdığını duyurdu. Deneme sürümünü kaldırmasına ek olarak Netflix, kullanıcıları memnun edecek yeni kampanyalar hazırlayacağını duyurdu. Netflix, daha önce Meksika gibi ülkelerde de ücretsiz deneme sürümü özelliğini kaldırmıştı.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Şubat 2020) - Huawei Xiaomi Oppo

Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi Ortak Oldu

ABD tarafından ambargo yiyen Çinli şirket Huawei yeni aksiyonlarla gündemdeki yerini koruyor. Buna göre; Huawei ve birkaç Çinli teknoloji şirketi ortak hareket edeceklerini duyurdular. Bilindiği üzere Huawei, kendi uygulama mağazasını kurmuştu. Bununla beraber Huawei’ye uygun işletim sisteminde çalışabilecek uygulamalar da geliştirmişti. Bu gelişmelerle beraber Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi bir ortaklığa gitti. “Global Develepoer Service Alliance (GDSA)” ismiyle duyurulan ortaklıkla, Play Store’a rakip bir platform çıkmış oldu. Ayrıca birleşen şirketler Amerika’dan bağımsız bir sistem oluşturmaya çalışacaklar.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Şubat 2020) - Whatsapp Karanlık Mod

Whatsapp Karanlık Mod Özelliğini iPhone İçin Yayınladı

Sosyal mesajlaşma platformlarının lideri konumunda olan Whatsapp yeni özelliği (karanlık mod) ile kullanıcılarını sevindirdi. Whatsapp karanlık mod özelliğini iPhone kullanıcıları için kullanılabilir kıldı. Buna göre artık iOS kullanıcıları Whatsapp’ı karanlık modda kullanabilecekler.

Facebook Yenileniyor

Facebook Yenileniyor

Messenger, Instagram, Whatsapp gibi güçlü sosyal ağları da bünyesinde bulunduran Facebook yenileniyor. Yeni Facebook ile ilgili merak edilen her şeyi yazdık.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

CaseBilkent 2020

CaseBilkent 2020 İçin Geri Sayım Başladı

CaseBilkent 2020 için geri sayım başladı. Endüstri Mühendisliği Operational Research Kulübü tarafından son 16 yıldır her yıl bir kez düzenlenen ve Bilkent Üniversitesi yönetimi tarafından aktif olarak desteklenmekte olan CaseBilkent bir vaka analizi yarışmasıdır.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İşsizlik Rakamları Kasım 2019

TÜİK İşsizlik Rakamları (Kasım 2019)

Türkiye’deki istihdama dair mevcut durumu gösteren ve dikkate alınması gereken bir rapor olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Kasım 2019 için yayınlandı. Buna göre Kasım 2019’da işsizlik, geçen yılın aynı ayına göre 1 puanlık artış ile %13,3 seviyesinde gerçekleşti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

E Ticarette Markalaşma

G4A Pazarlama Sohbetleri: E-Ticarette Markalaşma (Bölüm – 9)

G4A Studio tarafından Spotify özelinde gerçekleştirilen “Pazarlama Sohbetleri”nin 9. bölümü yayınlandı. Bu bölümde E-Ticarette Dijital Markalaşma odağında detaylar konuşuldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekonomik Güven Endeksi Raporu 2020

Ekonomik Güven Endeksi (Ocak 2020)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi raporu, Ocak 2020 için yayınlandı. Buna göre Ocak 2020’de Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre arttığı gözlemlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İstanbul'da Toplu Ulaşıma Ne Kadar Zam Yapıldı?

İstanbul’da Toplu Ulaşıma Ne Kadar Zam Yapıldı?

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği‘nin (İSTESOB) talebi üzerine Ulaşım Koordinasyon Merkezi‘nin (UKOME) 6 Şubat’taki toplantısında, elektronik bilet ücret tarifelerine yüzde 35 zam yapılması kararını duyurdu. İstanbul’da toplu taşımaya zam kararının oy çokluğuyla kabul edildiğini belirtelim.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Perakendenin Küresel Güçleri 2020

Perakendenin Küresel Güçleri 2020 Raporu

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne dikkat çekici bir raporla devam ediyoruz. Dünyanın en büyük muhasebe, denetim, vergi ve yönetim danışmanlığı firmalarından biri olan Deloitte her yıl hazırladığı Perakendenin Küresel Güçleri 2020 (Global Powers of Retailing) adlı raporu yayınladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Facebook Hobbi

Facebook’tan Pinterest Benzeri Yeni Uygulama: Hobbi

Dünyanın en büyük sosyal ağı ve teknoloji markası olan Facebook’tan Pinterest benzeri yeni bir uygulama geldi. Hobbi adını taşıyan bu uygulama tıpkı Pinterest gibi kullanıcıların kreatif fikirler keşfetmesine yardımcı oluyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Google Partners Şartları Haziran 2020

Google Partners Şartları 4 Ay Sonra Değişiyor

Google Partners Rozeti elde etme şartları değişiyor. Haziran 2020 itibariyle uygulanacak yeni şartlara dair detaylar teknoloji devi Google tarafından tüm partnerlere e-postayla iletildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2020) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Şubat 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.