İstanbul’da Toplu Ulaşıma Ne Kadar Zam Yapıldı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu ulaşıma zam yapıldığını açıkladı. Buna göre İstanbul’da toplu ulaşıma 10 Şubat Pazartesi günü itibariyle yüzde 35 zam yapılmış oldu.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği‘nin (İSTESOB) talebi üzerine Ulaşım Koordinasyon Merkezi‘nin (UKOME) 6 Şubat’taki toplantısında, elektronik bilet ücret tarifelerine yüzde 35 zam yapılması kararını duyurdu. Kararın oy çokluğuyla kabul edildiğini belirtelim.

10 Şubat 2020 Pazartesi günü itibariyle geçerli olan zam, Marmaray dışında İstanbulkart kullanılan özel halk otobüsü, İETT, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında geçerli olacak.

İstanbul’da Toplu Ulaşıma Zam

İstanbul’da ulaşıma zam yapıldı. Yeni fiyat tarifesi 10 Şubat Pazartesi günü uygulamaya konulacak. Buna göre toplu taşıma tarifesinde; 2,60 lira olan tam elektronik bilet 3,50 lira, 1,25 lira olan öğrenci bileti 1,75 lira olacak. 205 lira olan Tam Mavi Kart 275 lira, 40 lira olan Öğrenci Mavi Kartı ise 50 lira oldu.

Otobüs ve İBB’ye bağlı raylı sistemlerde Tam Bilet Aktarma Ücretlerinde; birinci aktarma 2,50 lira, ikinci aktarma 1,90 lira, üç, dört ve beşinci aktarmalar 1,20 lira olarak belirlendi.

Öğrenci Aktarma Ücretlerinde ise; birinci aktarma 0,75 kuruş, ikinci aktarma 0,70 kuruş, üç, dört ve beşinci aktarmalar 0,60 kuruş olacak.

Şehir Hatları Vapurları ve bilet entegrasyonuna dahil deniz motorlarında da 2,60 lira olan hatlar 3,50 lira, 2,70 lira olan hatlar 3,65 lira, 3 lira olan hatlar 4 lira olarak belirlendi.

Deniz yollarında aktarma ücretleri ise şöyle: Birinci aktarma 2,80 lira, ikinci aktarma 2,30 lira, üç, dört ve beşinci aktarma 2 lira.

İBB Toplu Taşıma Maliyeti 2020Maliyetler Arttığı İçin Düzenleme Yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından İstanbul’da ulaşıma zam kararıyla ilgili yapılan resmi açıklamada; İstanbul’da 25 Mayıs 2017‘den bu yana yaklaşık 3 yıllık sürede toplu taşıma bilet ücretlerinde herhangi bir artış yapılmadığı vurgulandı.

Diğer yandan bu süre zarfında yakıt, enflasyon, asgari ücret ve işletme maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle toplu taşıma maliyetlerinin yaklaşık yüzde 43 oranında yükseldiği de belirtildi.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir