Twitter, artık Instagram’da! Üstelik bir kullanıcının tavsiyesiyle… Kulağa ilginç geliyor ama Twitter geçtiğimiz ay bir kullanıcının önerisiyle Instagram hesabı açtı. 

Mikroblog odaklı popüler sosyal ağ Twitter, bir kullanıcısının tavsiyesiyle Instagram hesabı açtı. Ve daha ilk günden Twitter’ın resmî Instagram sayfası 500 binden fazla takipçiye ulaştı. Bu arada Twitter’ın Instagram’daki paylaşımları şirketin kurumsal içeriklerinden oluşmuyor. Twitter bu alanı daha çok kullanıcılarından gelen tweetlerin ekran görüntüsünü paylaşmak için kullanmayı planlıyor.

Twitter Instagram Hesabı Açtı

Sosyal ağlar, büyüme pazarlaması stratejileriyle her zaman ilgi çekmiştir. Hatta sosyal ağların bugünlere gelirken ki izledikleri yol ve uyguladıkları stratejiler iyi analiz edildiğinde ders niteliğinde birçok faktörle karşılaşılır.

Evet, sosyal ağlar growth marketing olarak kavramsallaşan büyüme pazarlaması aksiyonlarıyla kısa sürede büyük yol kat etmiştir. Bunun son örneğini Twitter’ın resmî Instagram hesabı açmasıyla ilgili süreçte gördük.

Geçtiğimiz ay dünyanın en popüler ve kadim sosyal ağlarından biri olan Twitter, Instagram’da resmi bir hesap açtı. Ancak bu durum tamamen spontane bir şekilde gelişti. Yahut öyle bir görüntü sergilendi. Şöyle ki; bir Twitter kullanıcısı, Twitter’ı mentionlayarak şöyle bir tweet paylaştı;

“Instagram, kelimenin tam anlamıyla tweet’lerin ekran görüntüleriyle dolu ve bence Twitter, onları kendisi yapmalı.”

Twitter, takipçisinden gelen bu iletiye kayıtsız kalmayarak bu tweeti hemen yanıtladı ve şu ifadeyi kullandı;

“Merhaba! Bu tweet’i tanıtım malzemesi olarak kullanmak istiyoruz. Eğer herhangi bir itirazınız varsa bize bildirin!”

Twitter tarafından verilen bu karşılık, aslında Twitter’ın Instagram stratejisini de özetliyor diyebiliriz. Zira Twitter, Instagram hesabını açar açmaz kullanıcılardan gelen tweetleri paylaşmaya başladı. Böylece kullanıcı odaklılık konusunda ders niteliğinde bir süreç yaşanmış oldu.

Twitter Instagram'da

Gerçekten de Instagram’daki en popüler içerikler genellikle bir tweetin alıntılanarak Instagram’da paylaşılmasından oluşuyor. Bu durumda Twitter’ın, Instagram odağındaki faaliyetinde kullanıcıları ön plana alması ve tweetlerin ekran görüntüsünün paylaşılması çok doğru bir strateji.

Bakalım zaman içerisinde Twitter’ın, Instagram odağındaki paylaşım stratejisi ve ilerleme planı ne olacak. Şimdilik Twitter’ın bu tutumu yani kullanıcıyı merkeze alarak paylaşım yapıyor olması büyük ilgi gördü. Fakat uzun vadede Twitter’ın Instagram için planladığı farklı bir aksiyon olabilir. Bekleyip göreceğiz.


💡 N11.Com’a Tepki Yağdı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.