Lüks Markalar İçin Dijital Pazarlama Tavsiyeleri

Türkiye’de lüks konusunda “lüks eşittir moda” gibi bir yanlış karşılaştırma söz konusu. Bu anlayışın akabinde lüks marka yönetiminde de bazı hatalar yapılmakta. Bu gayet doğal çünkü kavramları yeterince anlayıp içselleştirmeden gerçekleştirilen aksiyonlar zaten hiçbir zaman verimli olmaz.

Lüks marka yönetimi konusunda daha evvel birçok mecrada fikirlerimi paylaştım. O makale ve röportajlarda “lüks marka nedir?” sorusuna yeterince değindiğimi düşünüyorum o yüzden bu makalede “lüks marka nedir?” yerine “lüks marka yönetimi nasıl?” sorusuna odaklanacağım. Daha doğrusu lüks marka “nedir?”den ziyade lüks marka “ne değildir?” sorusunu yanıtlayıp ardından da bu “nedir” faslını kapatacağım.

“Lüks eşittir moda” şeklinde bir karşılaştırma yanlıştır. Lüks demek moda demek değildir. Önce bunun anlaşılması gerekiyor. Trend olan bir şeyin aynı zamanda lüks kategorisine girdiği zannedilebiliyor. Bu algıyı değiştirerek işe başlanmalı. Bu anlayış biraz da bilgi ve tecrübe eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Hiç şüphesiz bir konuda başarılı olmak için öncelikle kavramları anlamak, bilmek, içselleştirmek gerekir. Aksi halde sürecin stratejisi kurgu eksikliği yaşanabilir. Strateji iyi organize edilmediğinde yönetim ve raporlama da söz konusu olmaz. Kısacası arzu edilen verime ulaşılamaz.

Lüks marka yönetimini kapsayan reklam, pazarlama ve iletişim faaliyetlerinde moda odaklı stratejiler geliştirilirse başarılı olunacağı zannedilir lakin işler sanıldığı gibi gitmez. Zira “lüks” ile “moda” kavramlarının reklam, pazarlama ve iletişim faaliyetleri, tıpkı bu iki kavramın birbirinden farklı olması gibi farklıdır. 

Lüks Markanın Dijital Pazarlaması Nasıl Olur?

Dijital pazarlama çok geniş bir alanı kapsıyor. Önce bunun farkında olalım. Dijital pazarlamanın içerisinde sosyal medya, web operasyonu, e-ticaret, SEO, adwords, analitik, içerik pazarlama, sosyal medya pazarlama, dijital medya satın alma gibi konular vardır. Bunların bazısı süreç gerektirir. Süreç gerektiren operasyonların başında da hiç şüphesiz sosyal medya geliyor. Lakin yine de dijital pazarlamayı sosyal medyaya indirgemek pek sağlıklı olmaz. Daha doğrusu bütçesi olan ve bu bütçeyi harcamak zorunda olan bir lüks marka için dijital pazarlamayı tek boyutta sürdürmek rekabet yarışında soluğun çabuk kesilmesi anlamına gelir.

Lüks markalar sosyal medya elbette ciddiye almalı ve sosyal medyada stratejik davranılmalı lakin sosyal medyaya ağırlık verip mesela arama motoru reklamları konusunda geri planda durursa yahut pasif bir strateji benimserse etkili bir dijital pazarlama faaliyeti gerçekleştiremez. Kısacası dijital pazarlamaya dair tüm parametreler agresif olmaksızın kullanılmalı ve yönetilmelidir.

Lüks markaların dijital pazarlama stratejisini maddeler halinde özetlemek gerekirse;

  • Lüks marka dijitalde herkesi hedefleyen reklamlardan kaçınmalıdır
  • Lüks marka indirim odaklı değil fayda odaklı pazarlama yapmalı
  • Lüks marka dijital medya satın almayı A+ kitleye sahip mecralarda yapmalı
  • Lüks marka sosyal medyada misyonunu takipçilerine hissettirmeli
  • Lüks marka erişebilirlik ile ulaşılmazlık arasındaki çizgide durmayı bilmeli

Sonuç Olarak Lüks Marka Dijitalde…

En güzel kısma geldik. Tüm bunlar lüks markanın dijitaldeki operasyonlarına uygulandığında markaya katkısı ne olacak?

Türkiye’de satış ile pazarlama birbirine karıştırılıyor. Lüks marka söz konusu olsa da bazen bu karmaşa yaşanabiliyor. Tekrar hatırlatmakta yarar var. Eğer pazarlama faaliyetinin hakkı verildiyse lüks marka için satış, içinden çıkılmaz bir mesele değildir.

Biraz daha açmak gerekirse, herhangi bir markanın pazarlaması ne kadar etkili olursa olsun pazarlamada elde ettiği grafik bazen satışa yansımayabilir çünkü o pazarda rekabet oranı yüksektir. Hatta genel tüketiciye hitap eden markalarda bazen kampanya devam ederken yeni bir rakip piyasaya etkili bir giriş yapabiliyor. Kısacası genel tüketiciye hitap eden pazarlarda daha sert bir rekabet söz konusu lakin lüks pazarında tüketici davranışları aşağı yukarı bellidir. Diğer bir ifadeyle lüks tüketicinin amacı, beklentisi, isteği bellidir. Ayrıca o piyasada rekabet günübirlik bir yoğunluğa sahip değildir. Kısacası rakipler de bellidir, tüketicinin davranışları da… Durum böyleyken satışa ağırlık verip, pazarlamayı tamamıyla ihmal etmek ne kadar mantıklı olabilir?

Lüks marka yönetiminde satış kaygısı taşımayı bırakıp stratejik ve özgün pazarlama faaliyetlerine odaklanılmalıdır. Özellikle dijital, farklı aksiyonlar için biçilmiş kaftandır. Diğer bir ifadeyle lüks markalar, dijitalde daha özgün, kalıcı ve stratejik hamleler yapabilirler. Lakin bunun için öncelikle lüks markaların satış kaygısından kurtulmaları gerekiyor. Lüks markaların piyasada yer edinmek gibi bir kaygıları olmamalı. Lüks marka kendi kitlesine görünsün yeter. Gerisi zaten gelir.

Özetlemek gerekirse; eğer lüks odaklı hizmet / mal üreten bir marka tüketiciye vaat ettiklerini sunabiliyorsa satış, tutundurma gibi endişeler yaşamasına gerek yoktur.

Bazı marka danışmanları tarafından lüks markalar gizemli olmalı, lüks markalar strateji belirlerken tok satıcı imajı sergilemeli gibi öneriler dillendirilse de ben bunlara kesinlikle katılmıyorum.

Alış veriş döngüsünde en akıllı seçimi her zaman tüketici yapar. O yüzden markalar tüketiciye tepeden bakmak yerine onlarla temas etmeye odaklansın. Sonuç itibariyle dijital bir çağdayız. Lüks olsun veya olmasın fark etmez her marka kendi kitlesiyle iletişim kurmak zorundadır. Zaten pazarlamanın bir amacı da iletişim bir diğer ifadeyle etkileşimdir. Doğal olarak lüks markalar da etkileşime odaklanmak zorundadır. Yani etkileşim bir marka için çok ama çok önemli bir parametredir.

Lüks markalar perdenin arkasına saklanıp tüketiciye “cee!” yapmaya çalışmasın. Buna lüzum yok. Lüks marka gizemli olayım derken hayalete dönüşebileceğini veya sürpriz yapayım derken varoşlaşacağını aklından çıkarmamalı ve stratejisini bu doğrultular çerçevesinde en ince detayını hesap ederek hazırlamalıdır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir