Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’tan Pinterest benzeri yeni bir uygulama geldi. Hobbi adını taşıyan bu uygulama tıpkı Pinterest gibi kullanıcıların kreatif fikirler keşfetmesine yardımcı olma misyonuna sahip.

2 milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal ağı olma özelliği taşıyan Facebook yeni bir sosyal ağı piyasaya sürdü.

Evet, Whatsapp, Instagram, Messenger gibi popüler sosyal ağları ve mesajlaşma uygulamalarını bünyesinde barındıran Facebook bir yandan da yeni sosyal ağlar geliştirmeyi sürdürüyor. Bunu yaparken pazar hakimiyetini artırmayı hedefleyen Facebook daha önce Snapchat’in hikayeler özelliğini kopyalamıştı. Facebook’un şimdiki hedefinde ise Pinterest var.

Facebook’tan Pinterest Benzeri Uygulama

Daha önce Branding Türkiye okurları için “Sosyal Ağlar” temalı bir yazı dizisi hazırlamıştık.

Bu dizide geniş bir şekilde yer vermiş olduğumuz A’dan Z’ye Pinterest: Pinterest Nedir? Pinterest Nasıl Kullanılır? Pinterest Niye Önemlidir? ve Facebook Nedir? Neden Önemlidir? Facebook’un Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalelerde hem Facebook ile ilgili hem de Pinterest ile ilgili detayları aktarmıştık.

Bu makalelerdeki detaylardan da anlaşılacağı üzere her iki sosyal ağ da kendi kulvarında oldukça özgün ve sürdürülebilir bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Ancak Facebook, diğer sosyal ağlara nazaran daha agresif bir ilerleme politikasına sahip

Facebook Hobbi Uygulaması Nedir

Hatta bir süre önce Snapchat’in “hikayeler” özelliğini sahip olduğu hemen hemen tüm sosyal ağlara uyarlayan Facebook, bu hamlesiyle çok eleştiri alsa da Snapchat’in pazardaki hakimiyetini kırmayı başardı.

Facebook şimdi de Hobbi adlı bir uygulamayı piyasaya sürdü.  Uygulamanın yayınlanmasıyla birlikte hemen; Facebook’tan Pinterest benzeri uygulama geldi şeklinde yorumlar yapıldı. Zira Hobbi adlı bu uygulama tıpkı Pinterest gibi kullanıcıların kreatif içerikler keşfetmesini ve bunları saklamasını sağlıyor.

Hobbi iOS İçin Yayınlandı

Facebook, geçtiğimiz yaz döneminde faaliyete başlayan New Product Experimentation ekibinin tasarladığı “Hobbi” adlı bir uygulamayı iOS platformu için yayınladı. App Store’daki açıklama kısmında yer alan detaylara göre Hobbi, kullanıcıların yemek, fitness, zanaat, ev dekorasyonu gibi pek çok alanda yeni fikirler keşfedebileceği ve/veya kendi projelerini tasarlayabileceği bir fotoğraf paylaşım uygulaması.

Dün yayınlanan uygulama az önce belirttiğimiz gibi, şimdilik sadece iOS için indirilebilir durumda. Ancak uygulama her ülkede aktif edilmemiş. Hobbi’yi sadece Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, İspanya ve Ukrayna gibi ülkelerdeki kullanıcılar deneyimleyebiliyor. Bakalım Facebook’un Hobbi hamlesi Pinterest’in koltuğunu sarsacak mı?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.