Popüler sosyal ağlar yazı dizisine devam ediyoruz. Seriye Türkiye’de en çok kullanılan mecralarla başlamıştık. Bu defa dünyada, özellikle Amerika ve Avrupa’da çok popüler olan ve çok kullanılan ama Türkiye’de henüz o kadar popüler olamayan bir sosyal ağa değineceğiz: Pinterest’ten bahsediyorum. A’dan Z’ye Pinterest temalı bu makalede başta “Pinterest Tarihi” olmak üzere “Pinterest Nedir?”, “Pinterest Nasıl Kullanılır?” ve en son “Pinterest’in Özellikleri Nelerdir?” başlıkları çerçevesinde Pinterest’i detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Bu arada makalede yer alan istatistiklere özellikle incelemenizi tavsiye ederim.

Branding Türkiye’nin keyifle ve ilgiyle takip edilen sosyal ağlar yazı dizisinde bu defa Türkiye’de pek aktif kullanılmayan ama aslında çok etkili bir mecra olan Pinterest var. Yazıya Pinterest Tarihi ile başlayacağız. Ardından Pinterest Nedir?, Pinterest Nasıl Kullanılır?, Pinterest Özellikleri Nelerdir? gibi sorulara yanıt vereceğiz. Bu arada makalede yer alan istatistikleri özellikle incelemenizi tavsiye ederim. O halde lafı çok uzatmadan başlayalım. İşte A’dan Z’ye Pinterest!

Pinterest Tarihi

A’dan Z’ye Pinterest temalı yazı dizisinin ilk başlığı Pinterest Tarihi… Burada dünden bugüne Pinterest’in yolculuğuna kısaca değineceğiz. Sonra da mecraya dair Nedir?, Niye önemlidir? Nasıl kullanılır? sorularına yanıt vereceğiz.

Son yıllarda Avrupa ve Amerika’da trend olan ve birçok kişi tarafından kullanılan bir sosyal ağ olarak karşımıza çıkan Pinterest, 2010 yılında, Paul Sciarra, Evan Sharp ve Ben Silbermann tarafından Amerika’da kurulmuştur. Pinterest, kullanıma sunulduğu ilk dönemde pinleme özelliği, tablolardan (pano) oluşan yapısı ve sınırlı kategorisiyle kullanıcılara sınırlı bir deneyim imkanı veriyordu.

Pinterest’i diğer sosyal ağlardan ayıran en büyük özellik “pinleme”dir. O yüzden Pinterest, kurulduğu ilk yıl kendisini diğer sosyal ağlardan ayıran “pinleme” özelliğini geliştirmeye odaklanmıştır.

Pinterest Nedir?

“Pinterest Tarihi”ne kısaca değindikten sonra şimdi “Pinterest Nedir?” odağında mecrayı tanımaya başlayabiliriz.

Evet, bir görsel ve video paylaşım platformu olan Pinterest, kullanıcılara 2 şekilde paylaşım imkanı sunuyor. Kullanıcılar ister kendi yükledikleri görselleri / videoları, isterlerse de farklı bir kullanıcıda görmüş oldukları görselleri ya da videoları paylaşabiliyorlar. Pinterest dilinde buna “pinlemek” denilmektedir.

Pinlenen içerik panoya eklenmekte böylece kategorisel paylaşım imkanı sunmaktadır. Bu arada Pinterest’i diğer birçok sosyal ağdan farklı kılan en dikkat çeken özelliği kullanıcılarının sadece %33’ünün erkeklerden oluşuyor olmasıdır. Diğer bir ifadeyle Pinterest’in cinsiyet istatistiğinde kadın kullanıcılar fazlasıyla ağır basıyor diyebiliriz. Bu noktada ise uygulamanın içeriğinin ve gelişiminin daha çok kadınlar üzerinden sağlandığını söylemek yanlış olmaz.

Pinterest Tarihi

Pinterest’te ne paylaşıldığına yani içerik konusuna değinecek olursak Pinterest kullanıcıları; yemek tarifleri, moda, ev eşyaları, kendin yap, creatif way ve sanat gibi konulara ilgi gösteriyor ve bu kategorilerde yoğun bir şekilde paylaşım yapıyor.

Pinterest, tüm bu içerikleriyle kısa sürede hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına ulaşıp, 2012 yılında Webby ödüllerinde en iyi sosyal medya uygulaması ve halk tarafından seçilen en iyi arayüze sahip uygulama ödüllerini kazandı.

Pinterest Nisan ayında ise “Board Covers” geliştirilip, panolara özel bir kapak fotoğrafı ekleyebilme özelliği getirildi. Aynı ay içerisinde Flickr ile bir entegrasyon sağlandı. Akabinde Flickr sitesinde yer alan fotoğrafı paylaş kısmına, Pinterest butonu getirildi. Sonuç itibariyle Pinterest, diğer sosyal mecralarla olan entegrasyonunu sürdürdü.

Pinterest’in kullanıcılarda oluşturduğu “Özgür Platform” algısı 2015 yılının Haziran ayında getirilen bir güncellemeyle daha bir güçlendi. Bu güncelleme / özellik, cinsiyet seçimine göre sitenin görünümü özelleştiriyor.  Sürekli yapılan güncellemelerle adından sıkça bahsettiren Pinterest, 2016 itibariyle dünyanın en çok tıklanan sitelerinden biri olarak bugün dahi varlığını sürdürüyor.

Pinterest İşletme Hesabı / Onaylanmış Profil

Hemen her sosyal ağda yer alan işletme hesabı, diğer bir ifadeyle onaylanmış profil, Pinterest’in de gündemine geldi. Bu yenilik özellikle işletmeleri yakından ilgilendirmektedir. Pinterest, bu özelliği 2013 yılının Mart ayında duyurdu. Bu güncellemeyle birlikte Pinterest’te işletmelere özel açılan hesaplarda analiz / istatistik araçları kullanılabiliyor. İşletmeler bu araçla birlikte; tıklama, erişim, etkileşim gibi parametrelerde detaylı veriye sahip olabiliyorlar.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest Tarihi ve Pinterest nedir? başlıklarından sonra şimdi de “Pinterest nasıl kullanılır?” aşamasına geçeceğiz. Fakat bu başlığa evvel Pinterest’e ait kavramlara kısaca değinmekte yarar var. Pinterest’le özdeşleşmiş iki kavram var. Bunlar; Pin ve Pano

Pinterest Pin Nedir?

İnternette ya da Pinterest’te bulunan güzel şeyleri saklayabilecek görsel yer işaretidir.

Pinterest Pano Nedir?

Pinlerin temalarına veya konularına göre bir araya toplandığı yerdir. Kategorisel paylaşım yapmaya yarar.

Pinterest ile özdeşleşmiş Pin ve Pano kavramlarına kısaca değindikten sonra Pinterest nasıl kullanılır? faslına geçebiliriz. Pinterest’i kullanmak için ilk yapılması gereken www.pinterest.com’u açmak daha sonra Google ya da Facebook ile mi yoksa kullanıcı adı / e-posta ile mi üye olmak istediğinize karar vermektir.

Pinterest Nasıl Kullanılır

Evet, Pinterest’e; Facebook, Google veya E-Posta seçeneklerinden bir tanesini tercih ederek kısa süre içerisinde ve kolaylıkla üyelik işlemini tamamlamak mümkündür. Facebook ile üye olmak istenilirse Facebook hesabının açık olması gerekiyor. E-posta aracılığıyla üye olmak isteyenlerin e-posta ve şifre girmeleri gerekiyor. Bunun hemen ardından kullanıcıya gönderilen “Confirm” yani onayla e-postasında belirtilen butona ya da linke tıklanarak üyelik işlemi tamamlanıyor.

Tüm bu adımlar başarılı bir şekilde uygulandığında artık Pinterest’te gezinmeye diğer bir ifadeyle Pinterest’i keşfetmeye başlayabilirsiniz. Yeri gelmişken belirtmekte yarar var Pinterest’e akıllı telefondan (iOS, Android), tabletten ve PC’den kısacası tüm mobil ve masaüstü araçlardan bağlanabilirsiniz.

Bu arada önemli bir detayı paylaşmadan geçmek istemiyorum. Türkiye’de çok popüler olmasa da Pinterest, Türkçe’yi destekliyor. Dolayısıyla Pinterest profilinize giriş yaptıktan sonra sağ üst köşeden bir konu başlığı seçip spesifik olarak merak ettiğiniz herhangi bir konuya dair Türkçe arama yapabilirsiniz ve paylaşılan içeriklere anında ulaşabilirsiniz. Örneğin; hediyeler, moda, branding türkiye vb.

Pinterest’in Özellikleri

Yaptığınız aramalar sonucunda karşınıza bir sürü seçenek çıkacaktır. Eğer beğendiğiniz bir resmin ortasına tıklarsanız (büyüteç işareti belirir) resim tek sayfada açılır. Fakat resmin altında, sol taraftaki kırmızı pin tuşuna tıklarsanız bu defa da o resmin bulunduğu panoya gidersiniz. Görsele tıkladınız ve görsel tek sayfada geldi, şimdi siz bu görseli saklamak istiyorsunuz. O zaman yapmanız gereken görselin sol üst köşesindeki “pin it” tuşuna tıklamak. Böylece beğendiğiniz görselleri koleksiyonunuza eklemiş olursunuz. Tabi görseli kendi panonuza eklemeden önce karşınıza bir ekran çıkacak ve size “Nereye ekleyelim?” diye sorulacak. Siz o görselin hangi panoda olması gerektiğini düşünüyorsanız ona göre işaretleme yapabilirsiniz. Az önce belirttiğim gibi görselleri sakladığımız dosyalara “Pano” diyoruz.

Pinterest Pinleme Özelliği

Eğer herhangi bir kullanıcının içeriğini paylaşmak değil de kendi içeriklerinizle panolarınızı oluşturmak istiyorsanız “Yeni Pano Oluştur”u seçin. Önce panonuza bir isim verin. Örneğin; hediye fikirleri. Tavsiyem panonuza genel daha doğrusu kategorisel yani arama hacmi yüksek olan isimler verin. Böylece başka kullanıcılar arama yaptıklarında sizin panoların görünür. Bu da popülaritenizi arttırır.

Pinterest İstatistikleri 

 • Kadın Pinterest kullanıcılarının oranı %80.
 • Pinterest’te açılan işletme hesaplarının toplam sayısı500 bin.
 • Pinterest aylık sayfa gösterim sayısı 5 milyar.
 • İnsan yüzü içeren Pinterest resimlerinin oranı %20.
 • Günlük pinlenen ortalama makale sayısı 5 milyon.
 • Repin alan pinlerin oranı %80.
 • Tek bir ziyarette Pinterest’te geçirilen ortalama süre 2 dakika.
 • Ortalama bir kullanıcının bir ayda Pinterest’te geçirdiği süre 98 dakika.
 • Pinterest üzerinden ürün satın alan müşterilerin ürün başına ödedikleri ortalama fiyat 140 – 180 dolar.
 • Pinterest hesabı ile Facebook hesabını birleştiren kullanıcıların sayısı 9 milyon.
 • Platforma sadece mobilden giriş yapan tekil ziyaretçi oranı %35.

Markalar İçin Pinterest’in Önemini Gösteren Rakamlar

 • Pinterest’te bulunan işletme hesap sayısı yaklaşık 500.000
 • Pinterest kullanıcıların %52′si bir mağazada alışveriş yaparken, yol gösterici olması amacıyla Pinterest’ten faydalanıyor. Aktif Pinterest kullanıcılarının % 83′ü, bu platformda bir ünlüyü takip etmek yerine bir markayı takip etmeyi tercih ediyor.
 • Pinterest tarafından yönlendirilen ziyaretçilerin ortalama satış sipariş değeri 58.95 dolar.
 • Bir web sitesine bir Pinterest pininden gelenlerin sayısı ortalama 2‘dir.
 • Bir web sitesini bir Pinterest pini sayesinde görüntüleyenlerin sayısı ortalama 6‘dır.
 • Pinterest’te global e-ticaret sosyal paylaşımının %44′ü gerçekleşiyor.
 • Pinterest’te global tüketici marka sosyal paylaşımının %11′i gerçekleşiyor.
 • Pinterest’te en çok repin edilen domain Etsy.com
 • 2013 Inc 500 Company’nin 45′i Pinterest kullanıyor.
 • Pinterest’te bir markayı pinleyen milenyum kuşağının oranı %11
 • Pinterest’te bir mağazaya ve alışveriş sitesine götüren tıklamalar tüm pin tıklamalarının %7′sini oluşturuyor.
 • Pinterest’te bir mağazaya ve fotoğraf paylaşım sitesine götüren tıklamalar tüm pin tıklamalarının %8′ini oluşturuyor.

İstatistiklerden de anlaşılacağı üzere Pinterest potansiyeli yüksek bir sosyal ağ. Umarım Türkiye’de kurumsal markalar ve ünlüler Pinterest’i daha aktif kullanır. Pinterest’in Türkiye’de neden popüler olmadığına dair Branding Türkiye’de yayınlanan analizi buradan okuyabilirsiniz.

Branding Türkiye Logo Hikayesi

Türkiye’nin En Büyük Pinterest Topluluğu

A’dan Z’ye Pinterest temalı bu makale boyunca Pinterest’in Türkiye’deki sosyal medya kullanıcıları tarafından pek benimsenmediğini ifade etmiştik. Buna karşın Türkiye’de Pinterest’i etkin ve etkili kullanan markalar mevcut. Bunlardan biri de Branding Türkiye!

“Pinterest Türkiye”nin en çok takip edilen ve en popüler markalarından biri olan Branding Türkiye‘yi Pinterest’te takip ederek Türkiye’nin en büyük Pinterest topluluğunun bir parçası olabilirsiniz. Hemen takip etmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

@BrandingTürkiye

Indeks

A’dan Z’ye Pinterest diğer bir ifadeyle Pinterest Nedir? temalı bu makaleye ek olarak Branding Türkiye’de Pinterest özelinde hazırlanmış olan haber ve makaleleri okumak için aşağıdaki listeden yararlanabilirsiniz. Bu indeks 15 günlük periyotlarda güncellenmektedir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.