Instagram’a yakın zamanda önemli bir güncelleme gelebilir. Yapılacak yenilikle birlikte Instagram’da takipçiler sekmesini gizlemek mümkün olacak.

Son yıllarda başta META’ya bağlı sosyal ağlar olmak üzere birçok dijital platform ve sosyal ağ, gizlilikle ilgili ihlal suçlamalarıyla gündeme geliyor. Bu doğrultuda sosyal ağlar ve dijital platformlar sürekli bir yenilik yaparak kullanıcı gizliliği odağında iyileştirmeler yapmayı ihmal etmiyorlar. Bu konuda en çok çaba sarf eden yine META’ya bağlı sosyal ağlar desek yanlış olmaz. En son Instagram’a getirileceği söylenen yeni bir özellik bunu kanıtlar nitelikte. Buna göre Instagram’da takipçi sayılarını gizlemek mümkün olabilir.

Instagram’da Takipçiler Sekmesini Gizlemek

Instagram’ın, gizliliği artırmak için yaptığı güncellemelere bir yenisini eklemek üzere çalıştığı öğrenildi. Buna göre yeni süreçte takipçiler sekmesini gizlemek mümkün olabilir. Mobil uygulama geliştiricisi Alessandro Paluzzi tarafından duyurulan habere göre, Instagram’da kullanıcılar takipçi sayısının başkaları tarafından görülmesini eğer isterlerse gizleyebilecekler.

Peki bu yeni özellik nasıl çalışacak? 

Paluzzi’nin Twitter hesabında yaptığı paylaşımda “Instagram profildeki takipçi sayısını gizleme yeteneği üzerinde çalışıyor” şeklinde duyurduğu takipçileri gizleme özelliği, aslında tam da anlaşıldığı üzere bir misyona sahip. Yani bir kullanıcı eğer isterse takipçiler sekmesini sadece kendisinin göreceği şekilde optimize edebilecek. Diğer bir ifadeyle yakında gelecek olan bu özellik sayesinde Instagram kullanıcıları takipçiler sekmesini dışarıya kapatabilecek. Bu da o hesabı kaç kişinin takip ettiğini görmemizi engelleyecek. Ve tabi ki o hesabı takip eden kişilerin kim olduğu da bu yeni özellik dolayısıyla artık gözükmeyecek.

Ortak Takipçiler Gizlenecek

Instagram, sadece takipçiler sekmesi ile ilgili gizlilik odaklı bir geliştirme yapmıyor. Instagram ayrıca “ortak takipçiler” ifadesini de gizlemek üzere çalışıyor. Bilindiği üzere ortak takipçiye sahip olduğunuz bir profilde iseniz “x kişisi ve diğerleri takip ediyor” ifadesiyle karşılaşabiliyorsunuz. İşte, Instagram’ın bu konuda yapacağı yenilikle beraber artık sadece “Followed by others (Diğerleri tarafından takip ediliyor)” mesajı görünecek. Böylece o profil ile ortak takipçilerinizin kim olduğunu göremeyeceksiniz.

Evet, konuya dair dijital medyada yer alan bilgiler bu şekildeydi. Henüz bu güncellemelerin ne zaman geleceği yahut gerçekten de bu yenilikler uygulanacak mı yoksa uygulanmayacak mı bilinmiyor. Konuyla ilgili herhangi bir gelişme olduğunda Branding Türkiye’de duyuruyor olacağız.

Anlık bilgi aktarımı ve son dakika gelişmeleri için Branding Türkiye’nin Telegram kanalını takip edebilirsiniz. Ayrıca “Instagram”da bizi takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Instagram’a Repost Geliyor

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.