2020 yılında yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında sosyal ağların artık bazı sorumlulukları var. Bunlardan biri de temsilci atamak. Peki TikTok Türkiye’ye temsilci atayacak mı? İşte cevabı!

Ekim 2020’de Resmi Gazete’de yayınlanan sosyal medya yasası ile ilgili detayları sizlere Branding Türkiye’den aktarmıştık. Bu konuya dair kapsamlı okuma yapmak için Sosyal Medya Düzenlemesi (Tüm Detaylar) ve 6 Maddede Sosyal Medya Düzenlemesi başlıklı makaleleri okuyabilirsiniz. Bu yazıda ise yasa kapsamında TikTok Türkiye’ye temsilci atayacak mı sorusunu yanıtlayacağız.

TikTok Türkiye’ye Temsilcilik Atayacak Mı?

“İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” şeklinde tanımlanan sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun, yürütme ve yürürlük maddesiyle birlikte toplamda 9 maddeden oluşuyor. Yasaya göre Türkiye’de hizmet veren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurtdışı menşeili sosyal ağlar, Türkiye’de temsilcilik açmak zorunda.

Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından sosyal ağlara verilen belli bir süre var. Belirlenen zaman dilimi içerisinde sorumluluklarını yerine getirmeyen firmalara ise 5 aşamalı bir yaptırım uygulanıyor. İşte bu yaptırımlardan biri olan reklam yasağı başlarken bazı sosyal ağlar Türkiye’de temsilcilik açacağını duyurdu. Bunlardan biri de TikTok oldu!

TikTok’tan Açıklama: Yasalara Uyacağız

Video paylaşım uygulaması TikTok Türkiye’de bir temsilcilik açacağını duyururken ifade özgürlüğünün de korunacağını vurguladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, VK ve YouTube’un ardından, gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde TikTok’un da temsilci atayacağını bildirerek, “Temennimiz diğer sosyal ağ sağlayıcıların da bir an önce temsilcilerini bildirmeleri ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri” açıklamasında bulundu.

TikTok ise resmi sitesinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda, onlara katılmasak bile yerel yasalara saygı göstermekte kararlıyız. Bu itibarla, yasanın gerekliliklerine uyacağız.

Sosyal Medya Yasası kapsamında ülkemizde temsilcilik açmayan sosyal medya uygulamalarına 18 Ocak 2021 tarihinden itibaren reklam yasağı yaptırımı uygulanacak. Bakalım bu tarihe kadar başka hangi sosyal ağlar temsilci atayacak!

Branding Türkiye TikTok’ta

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin TikTok topluluğuna katılmak için buraya tıklayın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.