Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2020)

Şubat ayının üçüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri  (15 – 21 Şubat 2020)”

15 – 21 Şubat Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (15 – 21 Şubat 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Apple’ın 2020 Hedefi 100 Milyon Airpods
 • Jeff Bezos 10 Milyar Dolar Bağışladı
 • Yandex Navigasyon ve Yandex Haritalar Afet Toplanma Alanlarını Gösterecek
 • Microsoft’un İhalesine Amazon Engeli
 • Mobil Dünya Kongresi Koronavirüs Sebebiyle İptal Edildi
 • Türkiye, Son 5 Yılda Cep Telefonu İçin 12,8 Milyar Dolar Harcadı
 • Hakan: Muhafız 3. Sezonu 6 Mart’ta Yayınlanacak
 • Başarılı Facebook Ve Instagram Reklamcılığı Atölyesi 22 Şubat’ta
 • E-Ticaret Girişimcileri İçin Finansal Konular (Bölüm – 10)
 • Lucy (2014) Filmi
 • Different Futures Summit 2020 İçin Geri Sayım
 • Rekabet Kurumu’ndan Google’a 98 Milyon TL Ceza
 • Google’da En Çok Aranan Yerler
 • Malzeme Günleri 2020 İçin Geri Sayım

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Şubat 2020) - Apple Airpods

Apple’ın 2020 Hedefi 100 Milyon Airpods

Teknoloji devi Apple 2020 için yeni bir hedef belirledi. Buna göre şirket 2020 yılında 100 milyonu aşkın Airpods satmayı istiyor. Son yıllarda kablosuz kulaklık Airpods ile bu pazarın %50’sini elinde tutmayı başaran Apple, bu ürün özelinde 2020 yılı için büyük bir hedef belirlemiş oldu. Bu arada kablosuz kulaklık pazarında lider olan Apple’ın ardından Xiaomi geliyor. Samsung ise pazarda 3. durumda.

Jeff Bezos Bağış Yaptı

Jeff Bezos 10 Milyar Dolar Bağışladı

Teknoloji devi Amazon’un CEO’su Jeff Bezos iklim değişikliği ile mücadele için 10 milyar dolar bağışta bulunacağını açıkladı. Evet, Bezos; geçtiğimiz günlerde iklim değişikliği sorununa karşı önlem alan ve çalışmalar sürdüren sivil toplum kuruluşları ve derneklere destek olacağını duyurdu. Amazon Ceo’su konuya ilişkin açıklaması şöyle;

“Dünyayı kurtarabiliriz ancak bunun için büyük şirketler, küçük şirketler, ulus devletler, küresel organizasyonlar ve bireylerin birlikte harekete geçmesi gerek. Dünya hepimizin ve onu gelin birlikte koruyalım.”

Yandex Haritalar Deprem

Yandex Navigasyon ve Yandex Haritalar Afet Toplanma Alanlarını Göstermeye Başladı

Popüler arama motoru ve teknoloji firması Yandex’in bir ürünü olan Yandex Navigasyon yeni bir özellik duyurdu. Buna göre Yandex Haritalar ve Yandex Navigasyon uygulamalarında artık afet toplanma merkezleri de gösterilecek. Hatta bunun için Yandex, kategorilerine “afet toplanma alanları” şeklinde yeni bir başlık bile açtı. Yandex Haritalar’da yer alan bu özellik, kullanıcının deprem toplanma alanına daha hızlı bir şekilde ve kolayca gitmesi için rota oluşturacak.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Şubat 2020) - Microsoft İhalesi

Microsoft’un İhalesine Amazon Engeli

Teknoloji devi Microsoft, Pentegon ile 10 milyar dolarlık bir ihale imzalamak üzere hazırlanıyordu. Hatta bu ihale nedeniyle epey eleştirilen şirket bir süredir gündemdeydi. Her ne kadar ihalede yüzü gülse de sonrasında şirketin başı yine derde girdi. Zira Microsoft’un ihaleyi kazanmasının ardından Amazon, ihalede Trump’ın etkisinin olduğunu iddia ederek Microsoft’a dava açtı. Bunun akabinde mahkeme ihaleye tedbir kararı aldı. İhale henüz iptal edilmiş değil. Ancak davanın nasıl sonuçlanacağı da bilinmiyor.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Şubat 2020) - Mobil Dünya Kongresi 2020

Mobil Dünya Kongresi Koronavirüs Sebebiyle İptal Edildi 

Dünyanın en büyük etkinlikerinden biri olarak kabul edilen ve teknoloji dünyasını bir araya getiren Mobil Dünya Kongresi, Korona Virüsü salgını sebebiyle iptal edildi. Akıllı cihazların tanıtımının yapıldığı, tedarikçilerin, satıcıların ve üreticilerin bir araya geldiği Mobil Dünya Kongresi, bu yıl İspanya’da gerçekleşecekti. Barselona’da yapılması beklenen MDK, Çin’in Wuhan kentinde başlayan salgın nedeniyle iptal edildi. Bilindiği üzere Mobil Dünya Kongresi her yıl 100 binden insanı misafir ediyordu. Bunların ortalama 6 bin kadarı Çin’den gelen katılımcılardan oluşuyordu. Ancak bu sene Çin’de başlayan Corona Virüs salgını nedeniyle fuarın iptal edilmesine karar verildi. Zaten salgın sebebiyle iptal olan kongreye dünyaca ünlü şirketler de katılmayacaklarını açıklamıştı. Bu şirketler arasında Amazon, Sony, Huawei, Nokia, Vodafone, Facebook gibi dünya devleri bulunuyor.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Şubat 2020) - TÜİK Telefon İstatistikleri

Türkiye Son 5 Yılda Cep Telefonu İçin 12,8 Milyar Dolar Harcadı

TÜİK verilerine göre son 5 yılda cep telefonu ithalatına 12 milyar 840 milyon dolar harcandı. Bununla beraber 61, 2 milyon cep telefonu ithal edildi. Bu arada TÜİK verilerinden yapılan derlemeye göre, cep telefonu ithalatında son 2 yılda büyük bir düşüş yaşanıyor. 2019 yılında ise son 5 yıldaki en düşük ithalat gerçekleşti. Bu rakam 1 milyar 847 milyon dolar seviyesinde.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Şubat 2020) - Hakan Muhafız 3. Sezon

Hakan: Muhafız 3. Sezonu 6 Mart’ta Yayınlanacak

Netflix Türkiye’nin ilk orijinal yapımı Hakan: Muhafız, 3. sezonu ile izleyicilerin karşısına çıkmak için hazırlanıyor. İkinci sezonu 2019 yılında yayınlanan dizinin yeni sezonunda kadroya yeni oyuncular katılacak. 3. sezonun fragmanında İstanbul’u saran bir virüsün olduğu görülüyor. Bu arada dizi globalde de başarılı bir grafiğe sahip.

Başarılı Facebook Ve Instagram Reklamcılığı Atölyesi 22 Şubat 2020'de

Başarılı Facebook Ve Instagram Reklamcılığı Atölyesi 22 Şubat 2020’de

G4A Studio & Workshops Kurucu Ortağı Hasan Yasin Türkyılmaz eğitmenliğinde Başarılı Facebook Ve Instagram Reklamcılığı Atölyesi 22 Şubat tarihinde başlıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

ETicaret Girişimcileri için Finansal Konular

G4A Pazarlama Sohbetleri: E-Ticaret Girişimcileri İçin Finansal Konular (Bölüm – 10)

G4A Studio tarafından Spotify özelinde gerçekleştirilen “Pazarlama Sohbetleri”nin 10. bölümü yayınlandı. Bu bölümde E-Ticaret Girişimcileri İçin Finansal Konular konuşuldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Lucy Filmi (2014)

Lucy (2014) Filmi

Popüler bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden biri olan Branding Türkiye Öneriyor’un alt kategorisi Film Önerileri’nde bu hafta Lucy (2014) filmi var. Ünlü Fransız sinemacı Luc Besson‘un senaryosunu yazıp yönettiği filmin baş rolünde Scarlett Johansson bulunuyor. 2014 Fransız yapımı bir film olan Lucy 89 dakika uzunluğundadır.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Different Futures Summit 2020

Different Futures Summit 2020 İçin Geri Sayım

İTÜ Mezunlar Derneği ve İTÜ Mezunlar Derneği Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Different Futures Summit 2020, bu yıl 4-5 Mart’ta… 2016’dan beri her sene düzenlenen DFS yine birbirinden önemli konukları ağırlayacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Google'a 98 Milyon TL Ceza

Rekabet Kurumu’ndan Google’a 98 Milyon TL Ceza

Rekabet Kurumu tarafından teknoloji devi Google’a rekor düzeyde bir ceza geldi. Yaklaşık bir yıl önce başlayan soruşturma neticesinde Rekabet Kurumu’nun Google’a kestiği ceza tam olarak 98 Milyon TL tutarında.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Google'da En Çok Aranan Yerler

Google’da En Çok Aranan Yerler

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne ilginç bir derlemeyle devam ediyoruz. İnternet kullanıcıları tarafından Google’da en çok aranan mekanlar ve bunların aranma sayıları belli oldu. Buna göre Google’da en çok aranan yerler arasında Tac Mahal, Pentagon gibi mekanlar var.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Malzeme Günleri 2020

Malzeme Günleri 2020 İçin Geri Sayım

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne sponsor olduğumuz bir etkinlikle devam ediyoruz. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Malzeme Bilimleri Kulübü tarafından gerçekleştirilecek olan Malzeme Günleri 2020 için geri sayım başladı. YTÜ Malzeme Bilimleri Kulübü tarafından hazırlanan Malzeme Günleri 2020, bu yıl 2–3 Mart 2020’de Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Etkinlikte sektörün öncü firmaları yer alırken, etkinliğin resmi medya sponsoru, popüler bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2020) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Şubat 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 29 Şubat 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.