Facebook, yeni müzik uygulaması Collab’ı yakın zaman önce piyasaya sundu. Bir süredir Beta sürümü yayında olan uygulama TikTok ile benzerliğiyle dikkat çekiyor. Peki Facebook Collab tam olarak nedir? Hangi özelliklere sahip? İşte tüm detaylar!

Yaklaşık 3 milyar kullanıcıya sahip olan popüler sosyal ağ Facebook, Collab adlı uygulamasını Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma açtı. TikTok düetlerine benzerliğiyle dikkat çeken uygulama, müzik üretimi gibi özellikleriyle aslında TikTok’tan ayrışıyor. Uzun süredir (geçtiğimiz Mayıs ayından beri) Beta sürümüyle faaliyet gösteren uygulama birkaç hafta önce AppStore’da yayınlanarak iOS kullanıcılarına sunuldu.

Facebook Collab Nedir?

Şimdilik sadece ABD’li iOS kullanıcılarına sunulan ve Facebook’un NPE olarak adlandırdığı araştırma ve geliştirme takımının bir eseri olan Collab’ı en yalın haliyle şöyle tanımlayabiliriz; Collab, kullanıcıların çeşitli videoları birleştirerek kendi oluşturdukları bestelerle yeni aranjman yapmasını sağlayan bir uygulamadır.

Uygulama bu yönüyle TikTok’tan ayrılıyor. Çünkü TikTok’ta sadece düet yapmak istediğiniz kişileri seçebiliyorsunuz. Öte yandan TikTok var olan şarkılarla içerik üretmeye eğilimli bir uygulamayken Collab’ta özgün sesli içerikler üretilebiliyor.

Bu arada kullanıcıların Collab’ı ses eklemesi için müzik yeteneğine ya da profesyonel bir bilgiye sahip olmasına gerek yok.

Collab’ın Özellikleri Nelerdir?

Facebook’un geliştirdiği Collab adlı uygulamanın belli başlı özellikleri şöyle;

  • Video süresi15 saniye
  • İçerikler Collab’da oluşturduktan sonra başka mecralarda da yayınlayabiliyor.
  • Collab, uygulama içi araçlar sunuyor. Böylece şarkının kaydetmediğiniz kısımlarında ses ya da video senkronizasyonunun karmaşıklığı ortadan kalkıyor.

Bu arada Beta sürümünde Collab’a bağımsız müzisyenlerden biri olan Morgxn de katıldı. Wonder şarkısını Collab’de yayınlayan Morgxn, hayranlarına müziği hep birlikte çalmayı ve hep birlikte ortaya ortak bir müzik çıkarmayı teklif etti. Morgxn’ın teklifine büyük bir ilgi gösteren kullanıcılar sanatçıyla düet yaptı. Böylece Wonder şarkısına 43 milyona yakın yayın gerçekleştirildi.

Başta da belirttiğimiz gibi Facebook Collab şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iOS kullanıcılarına sunuldu. Fakat uygulamanın çok yakında tüm dünyaya sunulacağı düşünülüyor. Bu arada daha önce Branding Türkiye’de yayınlanan Facebook Nedir? Neden Önemlidir? Facebook’un Özellikleri Nelerdir? ve Güncel Facebook İstatistikleri başlıklı makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.