Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2021)

Ocak ayının birinci haftasını bitirdik. Aynı zamanda yeni bir yıla girdik 🙂 Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2021)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2021)

Bu haftanın (1 – 7 Ocak 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Twitter Breaker’ı Satın Aldı
  • Whatsapp, Yeni Gizlilik Politikasını Duyurdu
  • İlk Lityum Üretim Tesisi Faaliyete Geçti
  • 2021’in Logo Trendleri
  • Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri
  • Yılın Özeti (2020)
  • Ekonomik Güven Endeksi (Aralık 2020)
  • Araç Muayene Ücretleri (2021)
  • Dışişleri Bakanlığı’ndan Endişeliyiz Açıklaması
  • Kurtlar Vadisi Kaos Geliyor

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Twitter Breaker’ı Satın Aldı

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle başlıyoruz. Bu hafta önemli bir yatırım ve satın alma gelişmesi yaşandı. Twitter, Spaces adlı platformunu geliştirmesi için podcast uygulaması Breaker’ı satın aldı. Bu satın almanın akabinde Breaker ekibi, Twitter’ın sesli sohbet odaları Spaces’ı geliştirmek üzere şirkete katıldı.

Whatsapp, Yeni Gizlilik Politikasını Duyurdu

Teknoloji Haberleri’ne son günlerde gündemin bir numarası olan bir konuyla devam ediyoruz. Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp 8 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni gizlilik politikasını duyurdu. Kullanım koşullarını değiştiren WhatsApp, kullanıcıların verilerinin doğrudan Facebook ile paylaşılmasını istiyor. Yeni politikayı onaylamayan kullanıcılar 8 Şubat itibariyle Whatsapp’ı kullanamayacak.

İlk Lityum Üretim Tesisi Faaliyete Geçti

Türkiye’nin ilk lityum üretim tesisi resmen faaliyete geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantıyla katıldığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in bizzat bulunduğu Eti Maden Tesisleri’ndeki lityum karbonat üretim tesisinin açılışı töreni gerçekleştirildi. Tesisin yıllık kapasitesinin 600 ton olacağı düşünülüyor. Başlangıçta ise yıllık 10 ton lityum üretilmesi bekleniyor.

2021’in Logo Trendleri

Teknoloji Haberleri’ne yılın trendleriyle devam ediyoruz. Evet, yeni yılın gelmesiyle birlikte 2021 yılının trendleri de yavaş yavaş açıklanmaya başladı. Bu kapsamda Branding Türkiye’de, geçtiğimiz günlerde 2021’in logo tasarım trendleri yayınlandı. Buna göre makalede minimalizm, gradyan logo, geometrik füzyon başta olmak üzere toplamda 10 farklı trendden bahsedildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir listeyle devam ediyoruz. Türkiye’nin en çok okunan bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden olan Branding Türkiye Öneriyor‘taki Etkinlik, Kitap, Eğitim odaklı önerilerin yer aldığı içerikler şöyle;

Yılın Özeti (2020)

2020 yılı hiç şüphesiz tüm dünya için zor bir yıldı. Doğal afetler, salgın, ekonomik problemler derken birçok olumsuzlukla karşı karşıya kaldık. Her şeye rağmen koskoca bir yılı geride bıraktık. Peki Branding Türkiye 2020’de Neler Yaptı?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekonomik Güven Endeksi (Aralık 2020)

TÜİK tarafından hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi, Aralık 2020 için yayınlandı. Buna göre Aralık ayında Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre azaldığı gözlemlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Araç Muayene Ücretleri (2021)

Teknoloji Haberleri’ne özellikle araç sahiplerini ilgilendiren önemli bir duyuruyla devam ediyoruz. Çok sayıda araç sahibinin merak ettiği 2021 yılı araç muayene ücretleri belli oldu. Bu kapsamda 2020 yılına göre araç muayene ücretleri %9.11 oranında zamlandı. Peki güncel fiyatlar ne oldu?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Endişeliyiz Açıklaması

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkentinde, Washington’da, Başkan Donald Trump’ın mitingi sonrası yaşananlardan endişe duyulduğunu belirten bir açıklama yayınladı. Bakanlığın resmi Twitter adresinden paylaşılan açıklamada Türk vatandaşlarının kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmaları tavsiye edildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Kurtlar Vadisi Kaos Geliyor

Teknoloji Haberleri’ni Türk televizyon tarihinin en çok izlenen yapımlarından biri olan Kurtlar Vadisi ile ilgili bir duyuruyla bitiriyoruz. Fenomen dizi, Kurtlar Vadisi Kaos adıyla yeniden ekranlara gelmeye hazırlanıyor. Dizinin Şubat ayında yayınlanacağı düşünülüyor.


Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2021) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ocak 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.