Yeni Bir Kavram: Dijital Markalaşma

Marka denilince bir isim, terim, sembol ya da bir kurum veya kuruluşu diğerlerinden ayıran özellikler akla gelir. Günümüzde markaların varlıklarını korumaları ve gelişen çağa ayak uydurabilmeleri için dijital ortamda da yer bulmaları gerekiyor. Kısacası artık “markalaşma” tek başına yetmiyor. Markalaşmanın sürdürülebilirliği için dijitali de içeren yeni bir kavrama ihtiyaç vardı. Bu kavram “dijital markalaşma” olarak adlandırıldı. 

Dijital ortamda varlıklarını devam ettirmek isteyen kurum ve ya kuruluşlar daha önce ortaya koydukları “marka” kimliklerini dijital ortamlarda da konumlandırmalı ve dijital marka konumlandırmasını yaparken de birden çok kanala hitap etmelidir. Bunu salt markalaşma ile ifade etmek yetersiz kaldığı için “dijital markalaşma” kavramı ortaya çıktı.

Dijital Markalaşma Nedir?

Branding Türkiye‘nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni, Dijital Pazarlama ve Marka Uzmanı Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılan “dijital markalaşma” kavramı Branding Türkiye’de yayınlanan “Dijital Markalaşma Nedir? Niye Önemsenmiyor?” adlı makalede şöyle açıklanıyor: “Dijital markalaşma; bütünleşik pazarlama denilen o çatı kavramın içerisinde yer alan 100+ kavram, süreç ve uzmanlıklardan biridir. Dijital markalaşma; dijital pazarlamanın altındaki kavram, süreç ya da uzmanlıkların bir bütün halinde kullanılarak veya kurgulanarak gerçekleştirilmesidir. Lakin yalnızca dijital pazarlama sürecinin dört dörtlük uygulanması dijital markalaşma anlamına gelmez. Zira dijital markalaşma; geleneksel kavram, süreç ve uzmanlıklardan da beslenir. Her ne kadar geleneksel pazarlamadan beslenme ihtimali olsa da dijital markalaşmada odak dijitaldir. Kısacası dijital markalaşma bir sonuçtur. Daha ziyade bir hedeftir.”

Başka bir deyişle, dijital markalaşma; birden fazla kanal tarafından desteklenir. Bir reklamveren olarak temel amaç, iki yönlü iletişimi maksimum kılan ve marka için daha iyi dönüşüm oranları yaratan kanalları bulmaktır. Bu kanalları kısaca sıralarsak:

 • Yeni Medya Pazarlaması
 • Çapraz Medya Pazarlaması
 • Perakende Medya
 • İş Ortakları Aracılığıyla Pazarlama
 • Görüntülü Reklamcılık
 • İnternet Pazarlaması
 • E-posta Pazarlaması
 • Arama Motoru Pazarlaması
 • Sosyal Medya
 • Sosyal Ağlar
 • Online PR
 • Oyun İçi Reklam
 • Video Reklamcılığı
 • SMS Pazarlama (Hızarcı, 2018)

Pazarlamacılar tarafından “Dijital Markalaşma”nın hak ettiği değeri görmeye başlaması müşterilerin giderek artan taleplerinde saklıdır. Tüm bu sebeplerle dijitalleşme ve dijital markalaşma, endüstri 4.0’ın ruhudur. Teknolojinin artık çok kısa zaman dilimleri içinde katlamalı olarak büyüdüğü bir dönemde dijital pazar yapısı dijital markalaşma kavramı üzerinden şekillenecek diyebiliriz. (Yıldız, 2018)

İlk kez Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılan “Dijital Markalaşma” kavramını Branding Türkiye yazarları ve konuşmacıları da işleyerek kavramın akademik ve sektörel anlamda gelişimine katkı sağlıyor. Hem dijital hem de markalaşma ile ilgili tüm alt süreçleri barındıran dijital markalaşma kavramı, geniş bir yelpazede değerlendirilmesi gereken çatı bir kavram özelliği taşıyor.

Ayrıca Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye I Etkinlik tarafından çeşitli üniversitelerde “Dijital Markalaşma Zirvesi”, düzenlenerek kavramın “nedir”ine dair bilgi aktarımı gerçekleştiriliyor.

“Dijital Markalaşma” kavramı ile ilgili Branding Türkiye’de yayınlanan makaleleri okumak için buraya tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir