Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının dördüncü ve son haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 29 Şubat 2020)

Şubat ayının dördüncü ve son haftasını da bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündem haline gelen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 -29 Şubat 2020)”

22 – 29 Şubat 2020 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (22 – 29 Şubat 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Facebook, Corona Virüsü ile İlgili Reklam Politikasını Düzenliyor
 • Mobil Dünya Kongresi 2020’nin En İyi Telefonu
 • Microsoft Word, Excel ve Powerpoint Tek Uygulamada
 • Bill Gates İlk Elektrikli Otomobilini Aldı
 • Türk Girişimi DataRow, Amazon Tarafından Satın Alındı
 • Gmail’e Yeni Özellikler Eklendi
 • Instagram Yeni Özellikleri Test Ediyor
 • Samsung Galaxy Note 10 Lite Türkiye’de Satışa Çıktı
 • Özlem Arslan KART İle Marka Tescil Üzerine Röportaj
 • AYBÜ Kariyer Günleri 2020 İçin Geri Sayım
 • Google Fon Desteği Vereceği Habercilik Projelerini Seçti
 • Turizm İstatistikleri (Ekim – Aralık 2019)
 • Yükselen Teknoloji Plus 2020 İçin Geri Sayım
 • Mühendislikte Topuk Sesleri 2020 İçin Geri Sayım
 • İKAMİD İnsan Kaynakları Zirvesi 14 Mart’ta
 • Microsoft Dijital Nezaket Araştırması (2020)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Facebook Korona Virüsü

Facebook, Corona Virüsü ile İlgili Reklam Politikasını Düzenliyor

En az virüs kadar hızlı yayılan Corona Virüsü’nün tedavisine dair yanıltıcı reklamlar; sosyal ağları önlem almaya itti. Örneği Facebook, virüs ile ilgili yalan yanlış bilgilendirmeler ve tedavi yöntemleri sunan reklamları engelleyeceğini duyurdu. Facebook’un yanıltıcı reklamlara yönelik uygulayacağı yeni reklam politikası Instagram’da da geçerli olacak. Bunun için yapay zekadan yararlanılacağı ifade edildi…

Mobil Dünya Kongresi

Mobil Dünya Kongresi 2020’nin En İyi Telefonu

Corona virüs sebebiyle iptal edilen Mobil Dünya Kongresi haberini geçtiğimiz hafta “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşemizde duyurmuştuk. Mobil Dünya Kongresi’nin iptal edilmesine rağmen, en iyi cihazları ödüllendirmek için planlanan etkinlikler, önceki duyurularda belirtildiği üzere, gerçekleştirildi. Buna göre MWC 2020’nin en iyi telefonu OnePlus 7T Pro oldu.  OnePlus kurucusu ve CEO’su Pete Lau, “En İyi Akıllı Telefon” ödülünü kazandığını resmen açıkladı. Ödüle layık görülen telefonun teknolojik donanım açısından kendi sınıfının önde gelen işlemci hızına sahip olduğu belirtildi. Ayrıca telefonun şarj süresi de ödülü kazanmasında etkili oldu diyebiliriz.

Microsoft Office Uygulamaları

Microsoft Word, Excel ve Powerpoint Tek Uygulamada

Teknoloji devi Microsoft Office, bünyesinde bulunan Word, Excel, Powerpoint uygulamalarını birleştirdiğini duyurdu. Bu üç ayrı uygulamanın tek uygulamaya düşürülmesiyle, kullanıcı odaklılığın artırılması hedefleniyor. Ayrıca bu yenilikle uygulamaların telefonda daha az yer kaplaması sağlanacak. Uygulamanın kullanılabilir hale gelmesiyle; belge okuma, belge düzenleme, PDF okuma ve imzalama, metin tarama, görüntüleri başka cihazlara aktarma gibi birçok yeni özellik aktif olacak. Bu arada uygulamaların tek çatı altında birleştirilmesi henüz test aşamasında. Şimdilik Android cihazlarda kullanılan olan bu uygulamanın iOS’a ne zaman geleceği ise belli değil.

Teknoloji Haberleri (22 - 29 Şubat 2020) - Bill Gates Elektrikli Otomobil

Bill Gates İlk Elektrikli Otomobilini Aldı

Teknoloji devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates ilk elektrikli otomobilini aldı. Gates, tercihini Porsche’nin Taycan modelinden yana kullandı. Bilindiği üzere Bill Gates, çevre kirliliği ve iklim değişikliği konusunda oldukça duyarlı. Bu alanlara yönelik çalışmalara kaynak ayırmasıyla bilinen Gates, otomobil tercihini de elektrikli modelden yana kullandı. Bill Gates, Porsche’nin elektrikli otomobilini tercih etmesinin sebebini açıklarken; Taycan’ın premium modeller ile benzer seviyede fiyat etiketine sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca bu modelin son derece havalı olduğunu da ifade etti. Ancak Tesla’nın CEO’su Elon Musk konuyla ilgili yaptığı açıklamada hayal kırıklığına uğradığını belirtti.

Teknoloji Haberleri (22 - 29 Şubat 2020) - DataRow Amazon

Türk Girişimi DataRow, Amazon Tarafından Satın Alındı

Türk girişimciler Eren Baydemir ve Can Abacıgil’in 2017 yılında kurduğu DataRow uygulaması Amazon tarafından satın alındı. Teknoloji girişimi DataRow, şirketlerin veri bilimcisi gibi güç sağlayan ve bulut için tasarlanmış bir veri verimliliği uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde şirket içindeki herkesin verilere erişimi sağlanıyor. Uygulama ayrıca web tabanlı büyük veri sorgulama, işleme ve görselleştirme platformu ile iş birliği ve veri bilimi etkinlikleri için tek elden çözüm sunuyor. Bu arada şirketin satışına ilişkin detaylar henüz paylaşılmadı.

Teknoloji Haberleri (22 - 29 Şubat 2020) - Gmail Yeni Özellik

Gmail’e Yeni Özellikler Eklendi

Teknoloji devi Google’ın popüler servisi Gmail yeni filtrelerle kullanıcıların karşısına çıktı. Yeni güncelleme ile beraber Gmail’e “Search Chips” adlı filtre özelliği geldi. Yeni filtreler, Apple’ın Files  uygulamasıyla entegre şekilde çalışacak. Ayrıca Gmail’in son güncellemesi kullanıcıların e-posta aramalarını daha kolay hale getirecek.

Teknoloji Haberleri (22 - 29 Şubat 2020) - Instagram 3 Yeni Özellik

Instagram Yeni Özellikleri Test Ediyor

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne Instagram’daki gelişmeyle devam ediyoruz. Popüler sosyal ağ bugünlerde 3 yeni özelliği test ediyor. Buna göre “Takma Ad”, “Yakında” ve “Sevgi Animasyonu” gibi özellikleri kullanıcılara sunmaya hazırlanan Instagram, bu sayede kullanıcı deneyimini artırmayı hedefliyor. Yeni gelecek özelliklere kısaca değinmek gerekirse; Takma Ad özelliğiyle kullanıcılar arkadaşlarına özel takma isimler belirleyebilecek. Yakında özelliği, Instagram kamerasından çekilen fotoğrafların daha sonra paylaşılmak üzere depolanabilmesini sağlıyor. Sevgi Animasyonu özelliğinde ise beğenilen gönderilerde ekranda onlarca kalpten oluşacak bir animasyon görünecek.

Teknoloji Haberleri (22 - 29 Şubat 2020) - Samsung Galaxy S10 Lite

Samsung Galaxy Note 10 Lite Türkiye’de Satışa Çıktı

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne Samsung ile ilgili bir gelişmeyle deva mediyoruz. Son zamanların en merak edilen telefonlarından olan Samsung Galaxy Note 10 Lite Türkiye’de satışa sunuldu. Samsung Note 10’a maddi gücü yetmeyenler açısından alternatif oluşturan Note 10 Lite, S Pen’e de sahip. Samsung Türkiye garantili, 128 GB hafızaya sahip akıllı telefonun Türkiye fiyatı 4,999 TL olarak belirlendi. İnce çerçevelere sahip cihazın kamerası 32 megapiksel. Bununla beraber cihaz, arkasında üçlü kuruluma da sahip.

Özlem Arslan Kart ile Marka Tescil

Özlem Arslan KART İle Marka Tescil Üzerine Röportaj

Branding Türkiye’nin “Ceo Kadınlar” temalı röportajlarından oluşan serisinin bu haftaki konuğu Özlem Arslan Kart oldu. Üstün Patent Kurucusu, Marka ve Patent Uzmanı, GYİAD Üye İlişkileri Eş Başkanı Özlem Arslan Kart ile marka tescil ve patent odağında bilgi ve tecrübe aktarımından oluşan bir röportaj gerçekleştirdik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

AYBÜ Kariyer Günleri 2020

AYBÜ Kariyer Günleri 2020 İçin Geri Sayım

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) 6. Kariyer Günleri; öğrencileri ve yeni mezunları seçkin firmalar ve alanında fark yaratan ilham verici konuşmacılarla bir araya getiren nitelikli ve özgün bir organizasyondur. Bu yıl 4 – 5 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek olan etkinliğe katılımın yoğun olması bekleniyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Google Fon Desteği

Google Fon Desteği Vereceği Habercilik Projelerini Seçti

Teknoloji devi Google fon desteği vereceği habercilik projeleri hakkında açıklama yaptı. Toplamda 1,93 milyon dolar yatırım yapılacak olan habercilik projeleri arasında Türkiye’den de bir kurum var.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Turizm İstatistikleri Ekim Aralık 2019

Turizm İstatistikleri (Ekim – Aralık 2019)

Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 yılına dair 4. çeyrek Turizm İstatistikleri (Ekim – Aralık 2019) raporunu yayınladı. Rapora göre turizm gelirlerinde geçen yılın aynı çeyreğine göre, tatmin edici oranda bir artış yaşandığı görülüyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yükselen Teknoloji Plus 2020

Yükselen Teknoloji Plus 2020 İçin Geri Sayım

Beykent Üniversitesi IEEE Beykent Öğrenci Kolu tarafından bu yıl 5. kez gerçekleştirilecek olan Yükselen Teknoloji Plus 2020 (YÜTEK’20) etkinliği için geri sayım başladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Mühendislikte Topuk Sesleri 2020

Mühendislikte Topuk Sesleri 2020 İçin Geri Sayım

IEEE İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa ve İstanbul Teknokent Entertech tarafından bu yıl 6.’sı gerçekleştirilecek olan Mühendislikte Topuk Sesleri 2020 etkinliği için geri sayım başladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İnsan Kaynakları Zirvesi

İKAMİD İnsan Kaynakları Zirvesi 14 Mart’ta

İnsan Kaynakları Mesleki İş Birliği Derneği tarafından 14 Mart’ta İKAMİD İnsan Kaynakları Zirvesi gerçekleştirilecek. MAREV’in ev sahipliği yaptığı Branding Türkiye’nin medya sponsoru olduğu zirve saat 09:00’da misafirlerine kapılarını açacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Microsoft Dijital Nezaket Araştırması (2020)

Microsoft Dijital Nezaket Araştırması (2020) Açıklandı

Teknoloji devi Microsoft tarafından 4 yıldır hazırlanan “Microsoft Dijital Nezaket Araştırması (2020)” açıklandı. Sıralamaya dahil edilen toplamda 25 ülke bulunuyor. Peki Türkiye kaçıncı sırada?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (22 – 29 Şubat 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2020) ayının dördüncü ve son haftasını da (22 – 29 Şubat 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.