Teknoloji devi Google fon desteği vereceği habercilik projeleri hakkında açıklama yaptı. Toplamda 1,93 milyon dolar yatırım yapılacak olan habercilik projeleri arasında Türkiye’den de bir kurum var.

Amerika Birleşik Devletleri menşeli dev teknoloji şirketi Google, dijitalleşmeye destek olmayı sürdürüyor. Dünyanın en popüler arama motoru olan Google, geçen sene (2019) Haziran ayında ilan edilen duyuruya başvuran adaylar arasından kazananları geçtiğimiz günlerde açıkladı. 1,93 milyon dolarlık bu fondan faydalanacak şirketler arasında Türkiye’den de bir medya kuruluşu yer alıyor.

Google Fon Desteği Vereceği Projeleri Duyurdu

Günümüzde internete erişimin artması ve kolaylaşmasıyla beraber dijital dönüşüm de aynı oranda hız kazandı. Dijitalleşme olarak adlandırılan bu sürecin içerisinde yer alan sektörlerden / alanlardan biri de habercilik ve yeni medya. Bu gerçeğin farkında olan Google, birçok alanda olduğu gibi medya / habercilik alanında da Google News Initiative (GNI) Innovation Challenge  adlı destekleyici bir faaliyet başlattı. 

Google News Initiative

Buna göre Google, geçen yıl Haziran ayında bu alanda Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Innovation Challenge’ı düzenlemiş ve 35 ülkeden 527 uygulama toplamıştı. Bir süredir neticelenmesi beklenen projeye dair detayları resmi blogunda yayınlayan Google, başvuruların çok sıkı bir şekilde incelendiğini belirterek ilgili kurumlarla gerekli görüşmelerin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Blogda yer alan bir diğer bilgiye göre; jüri kararının ardından, 13 ülke içerisinden seçilen 21 projeye, toplamda 1,93 milyon dolarlık fon desteği sağlanacak.

Hangi Projeler Fon Desteği Kazandı?

Bu arada Google fon desteği vereceği projelerle ilgili dört kriter belirlemişti. Google’ın önemsediği kriterler şöyle;

  • Etki
  • Uygulanabilirlik
  • Yenilik
  • Parlak Fikir

İşte bu dört kriteri sağlayan ve Google tarafından sağlanan fon desteğini almaya hak kazanan projeler; 

  • Demirören Teknoloji Anonim Şirketi: Demirören Teknoloji A.Ş.’nin Google’a sunduğu projesi, Türkçe için etiketleme sürecini çözmek üzerine odaklanıyor. Bu projeyle birlikte haber keşif dağıtım sürecine yardımcı olunacak.
  • Israel Hayom: Günlük haber yayıncısı olan Israel Hayom, çevrimiçi kullanıcılarının gerçek hayatta ödüller aldığı bir sadakat programı oluşturacak.
  • L’Orient le Jour: Lübnan merkezli bu şirket, interaktif platform vasıtasıyla abonelerine, kişiselleştirilmiş ve özel ayrıcalıklar sunacağı bir sadakat planı sunacak.
  • The National: Birleşik Arap Emirlikleri’nden çıkacak olan projeyle metin haberleri gerçek zamanlı olarak hem İngilizce hem de Arapça şeklinde sese çevrilecek.

“Google”ın gerçekleştireceği ikinci Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Innovation Challenge ise bu sene içerisinde yapılacak. Diğer bir ifadeyle Google, habercilik projelerine olan desteğini sürdürecek.


💡 Google’a 98 Milyon TL Ceza

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.